PPJ ANA, ANA1, ANA2, ANA3
autoimmunologia

Przeciwciała przeciwjądrowe ANA

Temat dość rozległy, skomplikowany, związany ściśle z immunologią i myślę, że nie do końca przez medycynę poznany. Przyjmuje się, ze przeciwciała przeciwjądrowe występują u osób z chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza chorobami tkanki łącznej, jak również istnieje teoria medyczna, że część zdrowego społeczeństwa (3-5% rasy białej) jest ich nieszczęśliwym posiadaczem. Pytanie tylko, czy tak do końca zdrowego – ja bym tutaj polemizowała, Zawsze istnieje ryzyko, ze jeśli ktoś już posiada przeciwciała przeciwjądrowe (a są one po to, żeby niszczyć) to szanse na powstanie choroby związanej z konkretnym rodzajem przeciwciał, których jest posiadaczem, są o wiele większe niż u osób nieposiadających tych przeciwciał. Taka prosta logika. Ale może zacznijmy od początku.
Przeciwciała przeciwjądrowe ANA (Anti Nuclear Antibodies) to przeciwciała skierowane przeciwko przeróżnym antygenom jądrowym oraz cytoplazmatycznym. Posiadają one właściwości fluorescencji (świecenia), różnej obrazowo dla każdego rodzaju i lokalizacji antygenu, przeciwko któremu są skierowane. Wyróżniamy następujące typy fluorescencji jądrowej: homogenny, obwodowy, drobnoziarnisty, gruboziarnisty, jąderkowy, antycentromerowy. W zależności od laboratorium,  w którym wykonuje się badania określenia te mogą być nieco zmienione (np. nie gruboziarnisty, a bardziej ogólnie – ziarnisty). Typ świecenia określa grupę chorób autoimmunologicznych, z jaką mamy do czynienia.Wykonuje się przesiewowo trzy rodzaje badań ANA – test przesiewowy ANA1, ANA2 i ANA3 (immunoblot).
ANA 1 jest najbardziej ogólnym badaniem, bardziej służącym weryfikacji, czy ktoś ma jakieś choróbsko czy nie, bądź czy jest w grupie ryzyka posiadania konkretnej choroby autoimmunologicznej. 
ANA 2 jest już bardziej precyzyjnym badaniem, określającym typ świecenia, dzięki czemu wiemy, z czym możemy mieć do czynienia oraz miano przeciwciał. Miano 1:100 (max) jest jeszcze kwestią do dyskusji, ale wartości powyżej (kilkaset, kilka tysięcy) świadczą o dodatnim wyniku badania. 
ANA 3 jest najbardziej precyzyjnym badaniem, sprawdzającym i wskazującym na konkretną chorobę. Są sprawdzane wówczas takie antygeny jak: anty-nRNP, anty-Sm, anty-SSA natywne, anty-SSB, anty-Scl-70, anty-Jo-1, anty-Ro-52, anty-PM-Scl 100, anty-Centromer B, anty-PCNA, anty-dsDNA, anty-Nukleosomy, anty-Histony, anty-Rybosomalne białko P, anty-AMA-M2. Przykładowo przeciwciała dsDNA występują w przypadku tocznia trzewnego (SLE), histonowe w SLE lub RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów), nRNP w mieszanej chorobie tkanki łącznej (MCTD) i SLE, Scl-70 w twardzinie układowej (SSc), Jo-1 w zapaleniu wielomięśniowym, anty-Centromer B w twardzinie układowej, zespole CREST. Zdarza się tak, że posiada się jakieś jedne przeciwciała charakterystyczne dla danej choroby, ale innych, równie charakterystycznych dla tej samej choroby już się nie ma.Typy świecenia są różne dla danych chorób, przykładowo homogenny występuje w SLE i mieszanej chorobie tkanki łącznej, obwodowy w SLE, zespole Sjögrena, twardzinie układowej, zapaleniu wielomięśniowym, RZS, mieszanej chorobie tkanki łącznej, jąderkowy w twardzinie układowej i zapaleniu wielomięśniowym, centromerowy w twardzinie układowej, zespole CREST (zwapnienia, choroba Raynaud,, zaburzenia ruchowe przełyku, twardzina skóry palców). Najczęstszymi chorobami tkanki łącznej są: toczeń trzewny (SLE), skórna postać tocznia trzewnego (DLE), podostra skórna postać tocznia trzewnego (SCLE), zespół Sjögrena, mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD), twardzina układowa (SSc), zapalenie wielomięśniowe (PM) i skórno-mięśniowe (DM).
Czas na przykład z własnej ręki : ANA 2 dodatnie, stwierdzona obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty oraz centromerów (ACA) w mianie 1:1280. Nie wykryto p/przeciw antygenom z grupy ENA.ANA3 (immunoblot) – silnie dodatnie anty-Centromer B, cała reszta ujemna. Mamy więc podejrzenie twardziny układowej, jednak z braku objawów klinicznych (poza sinością siateczkowatą i czegoś podobnego do objawu Raynaud, ale nie do końca, bo odcięcia mikrokrążenia nie ma), twardzina zostaje wykluczona. Kapilaroskopia mająca pomóc w potwierdzeniu/zaprzeczeniu choroby też wiele nie wnosi, bo obraz, owszem, jest nieprawidłowy, ale nie jest charakterystyczny dla żadnej z chorób tkanki łącznej. I bądź tu człowieku mądry…  
Chorobami tkanki łącznej zajmuje się reumatolog lub ściśle pod kątem badań przeciwciał – immunolog. Kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni. Osoby będące posiadaczem dodatnich przeciwciał ANA powinny być pod stałą opieką specjalisty. Kobiety posiadające te przeciwciała są w zwiększonej grupie ryzyka niepowodzeń położniczych.
Rozmawiając z lekarzami (różnych specjalizacji) usłyszałam tylko, że „teraz to co drugi ma te ANA”. Jak widać obecność przeciwciał w naszej populacji jest bardzo powszechna. Wg teorii niektórych osób (np. dietetyka Iwony Wierzbickiej), powodem wytwarzania tych przeciwciał jest nasze pożywienie. Polecam odwiedzenie bloga tej pani dietetyk i wgłębienie się w argumentację, może kogoś ten temat zainteresuje.
Poniżej zdjęcia typów świecenia pod mikroskopem:

 

przeciwciała przeciwjądrowe ANA, ANA, ANA1, ANA2, ANA3, PPJ ANA, ANA2 dodatnie, ANA3 dodatnie, typ świecenia, ziarnisty, homogenny, jąderkowy, centromerowy
Źródło: www.diag.pl


komentarze

 1. Anonimowy

  Cześć, przypadkiem trafiłam na Twojego bloga i muszę napisać, że podziwiam Cię za wolę walki i za to, że znajdujesz jeszcze czas i siłę, żeby tą stronę prowadzić! I niestety w paru rzeczach Cię rozumiem….

  Przejdę do konkretów i zapytam- do kogo udałaś się z wynikiem przeciwciał ANA? Czy to jakoś leczysz? Pytam, bo u mnie jakiś czas temu (naprawdę przypadkiem!) wykryto u mnie dodatnie przeciwciała ANA2 przeciwjądrowe, reszta opisu wyniku podobna jak u Ciebie (choć dokładnie nie pamiętam), z tym, że miano 1:320. Na szczęście nie wykryto przeciwciał ENA. Nie udzielono mi żadnych konkretnych informacji, oprócz tego, że wynik nie jest poprawny, ale jeszcze nie na tyle zły, żeby mówić o konkretnej chorobie. Zalecono wizytę u reumatologa. Ale co ciekawe, nie mam żadnych objawów, oprócz objawu Raynaud- dłonie robią się zimne, a po jakimś czasie zaczerwienione i bardzo ciepłe (z tego powodu było robione to badanie, ale ja ten objaw mam od baaaaardzo dawna). Nie mam bólu stawów. Jedynie ze 2 razy bolały mnie bardzo dłonie, ale to było w zimę, jak były duże mrozy i zmarzłam.
  Chyba wybiorę się dla świętego spokoju do tego reumatologa. Bo nie daje mi to spokoju i bardzo się martwię:( Choć przyznam, że mam już dość odsyłania mnie do kolejnych specjalistów. Bo niestety mam też inne choroby przewlekłe, między innymi problemy z tarczycą, początki cukrzycy, inne zaburzenia hormonalne, zaburzenia rytmu serca. Pomimo iż jest mi bardzo ciężko, bo wiem ile wyrzeczeń i silnej woli mnie to kosztuje, to jednak walczę, staram się….

  Zastanawiam się czy ogromny niedobór witaminy D mógł się przyczynić do wystąpienia tych przeciwciał. Bo kiedyś wykryto u mnie bardzo duży niedobór witaminy D: wynik w okolicach 0 (nieoznaczony dokładnie przez laboratorium), przy normie bodajże powyżej 30 (jakiś jednostek). Naprawdę! Nawet lekarze byli w szoku. Ale oczywiście leczyłam to i wynik się wyrównał, do tej pory tego pilnuję.

  Życzę dużo zdrowia! Bo to najważniejsze:)

  1. Monika

   Hej, bardzo proszę o pomoc w zweryfikowaniu moich badań. Mianowicie zacznę od tego,że od ok 5 lat choruję na białkomocz ( do 0,5g) i w moczu są także czerwone krwinki.Biorę Piramil i Alfadiol. Podejrzenie to kłębuszkowe zapalenie nerek. Mniej-więcej co rok leżę na oddz USK we Wrocławiu na nefrologii i robią mi badania, rok temu wykonana ANA 2 i wyszły silnie pozytywnie 1:2560,na wypisie adnotacja,że podejrzewają tocznia, poźniej chodziłam co 3 msc do poradni nefrologicznej, jednak nie chciano mi wykonac ANA3, udało się teraz gdy znów byłam na oddziale. Silnie dodatnie wyszły tylko DFS70(+++), gdy dzwoniłam o te wyniki,jak wyszły, moja Pani dr powiedziała tylko szybko „Tak wyszły przeciwicała w kierunku tocznia, ale nie leczymy wyników tylko pacjenta „itd., jednak ja czytam w internecie,że te przeciwicała właśnie redukują wystąpienie tocznia, zadnych objawów chorobowych nie mam, tylko złe wyniki moczu, ale czuje się naprawdę dobrze. Proszę o pomoc, planuje dziecko, a tak bardzo się boję konsekwencji ciązy. Mam 23lata.

   1. Witam,
    przeciwciała DFS70 wykluczają wszelkie choroby tkanki łącznej, tym samym tocznia. Są one odpowiedzialne za dodatni wynik ANA u większości zdrowego społeczeństwa. Mogą się pojawiać po przebytych chorobach i stanach zapalanych. Nie są wyznacznikiem tocznia. Czy oprócz ANA3 robiono Pani jeszcze jakieś dodatkowe badania pod kątem tocznia, czy pani dr postawiła diagnozę jedynie na podstawie dodatnich DFS70?

    1. Monika

     Czy mogę Pani wysłać moje wyniki na @ ? Z tego co widzę,było jeszcze klika badań związanych z przeciwicałami.

     1. Proszę podesłać.

     2. Justyna

      Monika, wiesz coś więcej o swojej chorobie? Mam identyczna sytuacje tylko większy białkomocz i krwinkomocz plus hiercholesterolemie. Ana 1:1000. Ana2 ujemne. Po wizytach u kilku lekarzy, dwóch biopajach nerek, nikt nic nie wie…

  2. Irena

   Możesz napisać co teraz wykryto u Ciebie? Mam takie same objawy od pół roku.

 2. Witaj,
  pierwszym lekarzem, który zobaczył wyniki (i zlecił) był ginekolog, następnie udałam się do reumatologa, potem do immunologa. U mnie też nie ma praktycznie żadnych objawów, poza objawem Raynauld i tzw.sinością siateczkowatą. No i sporym wynikiem ANA. Mimo biegania od specjalisty do specjalisty, nic mi to nie dało, poza wiedzą, co może się z tego wykluć (a mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie). Lekarze stwierdzili, że jeśli pojawią się jakieś objawy nowe, to wtedy należy się zgłosić. Tak więc jak widzisz, nie leczy się tego na takim etapie. W momencie wystąpienia ciężkich objawów chorobowych wprowadza się sterydy. Co do niedoboru wit.D – myślę, że mogło się to przyczynic do calej sprawy. Nie spotkałam jeszcze nikogo z poziomem 0, to wręcz niewiarygodne! Musisz pilnować tego poziomu wit.D, jak również ograniczac stany zapalne. Nie ma jednej recepty dla wszystkich. U każdego działa co innego, ale warto jest sprawdzać wszystko i na pewno zdrowa dieta i styl życia są tu bardzo ważne. Życzę zdrowia i siły do walki!

  Pozdrawiam!

 3. Anonimowy

  Witaj patimaya
  Napisz proszę, co sądzisz o takich wynikach:

  ANA1 – 1:320 na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty
  SSA – słabo dodatni

  Pozdrawiam i życzę zdrowia!

 4. Witaj, miano Twoich ANA świadczy o tym, że coś zaczęło się już u Ciebie dziać. Nie jest to jakis duży wynik, jednak na Twoim miejscu zrobilabym ANA-3 dla świętego spokoju. Dodatnie SS-A mogą świadczyć o toczniu. Ale przebadaj się szczegółowo i zrób ANA-3 to wszystko będzie jasne.
  Pozdrawiam! 🙂

 5. Anonimowy

  Proszę zgłosić się do reumatologa, bo zaczyna się zespół Sjogrena

 6. Mi wyszło HEp2 i przełyku małpy 0, nie wiem coOto oznacza

 7. Proszę przytoczyc pełny opis, bo hep-2 to komórki, na których laboratoria uzyskują konkretny obraz swiecenia. I właśnie ten rodzaj jest istotny oraz miano przeciwciał, jeśli takiesie pojawiły.

 8. Mam jedynie napisane poziom 0 i nic więcej

 9. Być może laboratorium w taki sposób orzeka wynik negatywny po prostu.

 10. Być może laboratorium w taki sposób orzeka wynik negatywny po prostu.

 11. Anonimowy

  Cześć! Mam bardzo dużo objawów, bardzo niespecyficznych dlatego zdecydowałam się zrobić przeciwciała ANA. Mam bardzo podobny wynik do Twojego, mam objaw Raynaud (palce rąk). y:
  Czy uważasz, że ten wynik jest niepokojący:

  Metoda IIF na komórkach HEp-2 obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia homogennym i ziarnistym w mianie 1:1280.
  Istnieje możliwośc indetyfikacji przeciwciała anti-dsDNA. Istnieje możliwość identyfikacji przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) metodą immunoblotu/
  Norma: miano<1:160.

  Dziękuję za wszelkie sugestie.
  Pozdrawiam,
  Gosia

 12. Anonimowy

  Może jeszcze dodam przynajmniej kilka z objawów: straszne marznięcie nóg i rąk, generalnie problem z przystosowaniem do wyższych lub niższych temperatur, duże problemy z układem pokarmowym (zgaga, problemy z trwieniem), schudłam kilka kilko (zawsze byłam chuda, ale teraz to już bardzo), dziwne problemy skórne – ogromne rogowacenie i przesuszenie skóry, mnóstwo martwej skóry np. wokół paznokci, problemy z potliwością (zmniejszona), zaleganie wydzieliny w gardle, nosie, suche oczy, wypadanie włosów. Myślę, że jeszcze by się trochę znalazło.

  Do kogo mam się z tym udać, przynajmniej jeśli chodzi o ANA?

  Gosia

 13. czesc, bardzo ciekawy blog. Przepraszam, ale ja tez sie do Ciebie zglaszam z pytanie. 6 lat sie o dziecko staramy i teraz zrobilismy swieze badania immunologiczne. Mam za wysokie anty-PTO i TG = Hashimoto (ale dobre TSH, FT3i4). Vit D-ok.
  Wyszlo mi tez z ANA2 pjadrowe HEp-2 SLABO dodatnie, miano 1:100. ANA3 cala dobra.
  Dr zlecil nam szczepienia limfocytami partnera, ale czy moj ANA2 jest az taki zly? Czytalam tez ze tych szczepnien nie powinno sie wykonywac jesli sie ma Hashimoto. Co o tym myslisz?

  Czy powinnam udac sie tez do reumatologa? Stawy to mnie od zazwsze jakos tak pobolewaja.
  Zaraz bede czytac o tym dietetyku co polecilas 🙂

  Ala

 14. Witaj, jesteśmy w trakcie diagnostyki mojego męża i zrobiliśmy mnóstwo badań (większość prywatnie) i ostatnio laborantka poleciła nam zrobić przeciwciała i oto wynik:

  Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) IgG IIFT
  ANA IgG IIFT:
  OBECNE
  KTMK
  .
  wart.ref.: miano <1:100
  Badanie wykonano metodą
  immunofluorescencji pośredniej (IIF)
  na komórkach Hep-2.
  jakościowy
  Typ fluorescencji:
  Miano:

  ziarnisty
  1:100
  DODATNIE STREFY CHROMOSOMOWE
  .

  Uwaga:
  Wskazane wykonanie badania ANA3
  w celu identyfikacji przeciwciał.

  Oczywiście zrobimy też te ANA 3 ale możesz coś wywnioskować z tego wyniku, bo mi nic nie mówi.

 15. Gosiu, cóż Ci mogę powiedzieć poza tym, że wiem doskonale o czym piszesz. :/ Różnica miedzy nami jest tylko taka, że ja nie mam świecenia homogennego, a z objawów to nie mam problemu z zaleganiem wydzielin, czy suchością oczu. Cała reszta wypisz wymaluj – moje objawy. 🙁 Jeśli chodzi o specjalistę, to radziłabym się udać do immunologa (jeśli takiego masz w swojej okolicy) lub ewentualnie reumatologa. Co do suchości skóry, zimna itp. to czy masz zdrową tarczycę? Badałaś się kiedyś pod tym kątem? Objawem Raynaud zajmuje się reumatolog, choć mój akurat olał delikatnie mówiąc mój przypadek. W poradni immunologicznej się mną dokładnie zajęli i przebadali. Tak więc, jeśli mam coś polecić, to raczej immunologa, przebadanie tarczycy + uzupełnienie niedoborów witaminowych. A czy wynik jest niepokojący ? Trudno mi się odnieść do tego, bo sama taki mam i póki co żyję, tyle tylko, że posiadam objawy chorobowe, co potwierdza tylko ten wynik.

  Pozdrawiam!

 16. Miano Twoich przeciwciał jest niskie, wręcz dyskusyjne co do dodatniego, poza tym w ANA3 nic nie wyszło, więc jest ok, nic, tylko się cieszyć. 🙂
  Nie posiadam niestety wiedzy na temat korelacji szczepień limfocytami z Hashimoto, więc tutaj się nie wypowiem. Do reumatologa zawsze możesz iść, choć podejrzewam, że jakbyś miała stan zapalny, to wyszło by to w ANA. Ale zawsze warto sprawdzić.

  Pozdrawiam!

 17. Miano jest niskie, ledwo dodatnie, tutaj na razie nie ma się czym martwić wg mnie. ANA3 zidentyfikują konkretne przeciwciała, choć może być i tak, że nic nie wyjdzie, bo ten wynik jest bardzo słaby.

  Pozdrawiam!

 18. Cześć dziewczyny. Ja póki co mam ana dodatnie z drobnoziarnistym typem świecenia. Ale interesują mnie problemy z marznięciem. Nigdzie nie mogę znaleźć nic na ten temat. Ja odczuwam zimni nawet gdy jest upał i lekko zawieje wiatr. Moje ciało nie potrafi się rozgrzać od skóry jest takie chłodne. Czy macie podobnie? Pozdrawiam Ania

 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

 20. Chwilowo mnie pocieszyłaś, ale dziś pobraliśmy krew na ANA i czekamy, wynik ma być za tydzień. Pozdrawiam Asia.

 21. Ja też mam podobnie, choć w ciepłe i gorące dni jest ok. To co wypróbowałam i na mnie działa, to jedzenie rozgrzewające, gotowane w garnku (nie odgrzewane w mikrofali). Takie jedzenie dale energie, z ktora nasze organizmy mają problem, bo ciagle im jej brakuje. Tak wiec gorące posiłki, zupy itp.

 22. Ten komentarz został usunięty przez autora.

 23. Anonimowy

  Witam. Robię różne badania w związku z przewodem pokarmowym i lekarz skierował mnie również na bad. ANA. Pomóż mi, proszę, w interpretacji, gdyż lekarz w sumie przeszedł do porządku dziennego, a ja się stresuję.
  Miano 1:160, świecenie plamiste, blot ANA/ENA ujemny. Antygen docelowy nieznany.
  Robić dalsze badania? Dziękuję serdecznie

 24. Anonimowy

  Zapomniałam dodać, że ja też hashimotka, tylko bez tarczycy (rak).
  Kinga

 25. Kingo, Twoje miano nie jest wysokie, antygen nie rozpoznany, ja bym się nie martwiła na razie. Za parę lat możesz powtórzyć badanie i wtedy zobaczysz, czy miano rośnie, czy nie. Na razie jest niskie, więc jest ok, a lekarz "olał" sprawę, bo o tym pewnie wie, nie martw się na zapas. 🙂

  Pozdrawiam!

 26. Witaj,
  właśnie odebrałam wynik badania ANA3 i jest on taki:
  IMMUNOLOGIA
  P.ciała przeciwjądrowe ANA3 (immunoblot)
  ANA Profil 3 : (wartość referencyjna: ujemny)
  RNP/Sm ujemny
  Sm ujemny
  SS-A natywne (60 kDa) ujemny
  Ro-52 (52 kDa) ujemny
  SS-B ujemny
  Scl-70 ujemny
  PM-Scl ujemny
  Jo-1 ujemny
  Centromer B ujemny
  PCNA ujemny
  dsDNA ujemny
  Nukleosomy ujemny
  Histony ujemny
  Rybosomalne białko P ujemny
  AMA-M2 ujemny

  Intepretacja wyników:
  o brak reakcji
  (+) graniczny
  + słabo dodatni
  ++ dodatni
  +++ silnie dodatni
  Interpretacja wyniku :

  Komentarz
  ANA Profil 3: STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia
  ziarnisty.
  Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF).
  Metodą Immunoblotu NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw:

  Mówiąc szczerze nic z tego nie rozumiem ;(

 27. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – jesteś zdrowa! 🙂 Masz ujemny wynik ANA3. A to miano 1:100 sobie po prostu jest i nie świadczy o chorobie.

 28. Anonimowy

  Hej, odebrałam wyniki ANA ale nic z tego nie rozumiem 🙁 Pomożesz?
  Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – W badanym materiale WYKRYTO obecność przeciwciał przeciwjądrowych.
  Miano: 1:160
  Typ świecenia: plamisty

  O co chodzi?
  Anita

 29. Anito,jakiś rodzaj przeciwciał u Ciebie wykryli, ale miano jest jeszcze niskie. Musiałabyś zrobić sobie ANA3, żeby sprawdzić, jaki to konkretnie rodzaj przeciwciał. Jednakże to miano jest niskie, więc może się okazać, że w ANA3 nic nie wyjdzie, dlatego nie martw się na zapas, możesz powtórzyć to badanie za pół roku np. i zobaczysz czy miano się zwiększa, jeśli tak, to to wtedy zrób sobie ANA3.

  Pozdrawiam!

 30. Anonimowy

  Jestem po wizycie. Pani dr nie zleciła dodatkowego ANA3 tylko kazała zgłosić się za rok.
  Pozdrawiam, Anita

 31. Witaj!
  Czy pomogłabyś mi w interpretacji takiego wyniku?
  Przeciwciała przeciw antygenom jądrowym (ANA, ICD-9;021)
  W surowicy na komórkach HEp-2 wykryto przeciwciała o typie swiecenia jądrowym ziarnistym w mianie 1:320.

  Leczę się na tocznia, biorę Plaquenil, od roku jestem tez w programie badań klinicznych.

 32. Witaj,
  miano przeciwciał nie jest wysokie, ale jest to zapewne spowodowane tym, że leczysz się Plaquenilem, bo jest to lek przeciwzapalny, który obniża immunoglobuliny, wpływa na Twój układ immunologiczny. Gdybyś się nie leczyła, to miano zapewne byłby bardzo wysokie, zwłaszcza, że tocznia masz potwierdzonego, więc choroba jest pewnie zaawansowana.

  Pozdrawiam!

 33. Anonimowy

  Zrobiłam kolejne ANA (chyba2 – nie wiem) ale wynik wyszedł taki:
  W badanym materiale WYKRYTO obecność przeciwciał przeciwjądrowych.
  Miano: 1:80
  Typ świecenia: homogenno-plamisty

  BLOT ANA/ENA graniczny
  Jo-1 (+)
  pozostałe RNP68, RNPA …itd. (-)
  Pozdrawiam,Anita

 34. Robiłaś ANA 3. Wynik jest graniczny, bardzo niski, nie masz czym sie martwić.
  Pozdrawiam!

 35. Ten komentarz został usunięty przez autora.

 36. Anonimowy

  Dzięki za informację! 🙂
  Pozdrawiam, Anita

 37. Anonimowy

  Witam,
  od 4 lat z mężem staramy się o dziecko i niestety nic z tego nie wychodzi, nigdy nie byłam w ciąży. Zagłębiamy się teraz w immunologię, bo żadnych innych przeszkód u Nas nie znaleziono. Ja od prawie 4 lat mam stwierdzona chorobę Hashimoto (podwyższone przeciwciała tg). Na własna rękę zrobiłam również badania ANA 3 i wyszło w nich DFS70 intensywność 208 klasa +++ (silnie pozytywne). Czy to oznacza,że jestem chora na twardzinę układową?Czy powinnam udać się do reumatologa?czy do immunologa?Czy z takim wynikiem nie uda mi się zajść w ciąże?Dziękuję za odpowiedź.

 38. Proszę się udać najlepiej do immunologa w celu zrobienia kolejnych badan potwierdzających lub wykluczajacych ewentualną chorobę. Co do ciąży to niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie i myślę, że zaden lekarz nie będzie w stanie. Immunologia to najgorszy temat z możliwych, jeśli jest przyczyną problemów to jest to w pewnym sensie walka z wiatrakami. Większość lekarzy odpuszcza przy immunologii, ponieważ się boją najnormalniej w świecie, bo nigdy nie wiadomo jak ingerencja lekami w układ immunologiczny sie skończy dla danej pacjentki. To jest bardzo trudna sprawa i potrzebni są dobrzy lekarze, znający sie na rzeczy. Zazwyczaj stosują immunosupresje, ale odpowiedzialnosc lezy wówczas po stronie pacjentki, bo moze byc i tak, ze przez glupi katar taka osoba wyląduje na OIOMie, bo jest pozbawiona odpornosci. Lekarz nie bierze wtedy odpowiedzialnosci. Większość lekarzy mowi wprost, że nie zaryzykuje i nie przepisze takich leków. Współczuję sytuacji, bo wiem doskonale, jaki to ból, kiedy nic więcej nie można już zrobić, a lekarze nie są w stanie już pomóc. Trzymaj się!

  Pozdrawiam!

 39. Witam.. Od dawna miewam bóle głowy, mam Mroczka przed oczami, bóle rąk. Zdarzały się noce kiedy porostu płakałam z bolu. Palce sztywnialy i strasznie mówiło. Ostatnio pojawił się niedowlad lewej strony ciała. Leżałam 10 dni na neurologii. Stwierdzono że mam arytmie, cienka PMP serca lecz Nie wyjaśniony zostal niedowlad. Wczoraj odebrałam wynik w którym było napisane że przeciwciała przeciwjadrowe ANA są obecne. Typ święcenia to ziarnista, centymery miano 1:1000. Wypadają mi włosy, czuje się wiecznie zmęczona niezależnie od tego ile godzin spalam. Mam nadwrażliwość na światło.. Sądziłam że to migrena bol głowy wrażliwość na światło. Bolą czasami mnie stawy ale nie jest to jakieś niedowytrzymania. Ostatnio miewam afty których nigdy nie miałam. Dzieje się że mną cos dziwnego jednak nikt nie chce mi pomóc i wyjaśnić co mi jest. Zawsze byłam energiczna, ćwiczylam systematycznie. Teraz nie mam na to siły. Miewam wahania nastroju, lekkie stany.lekowe które same przychodzą i odchodzą. Strasznie się męczę. Nie boję się choroby, chce tylko wiedzieć co mi.dokladnie jest i walczyć z tym. Co mam zrobić?

 40. Przepraszam za błędy wyżej, nowy telefon. Dodam że mam 26 lat nie niedawno urodziłam drugiego synka. Chcę być aktywna mama jak kie dy s.

 41. Przepraszam za błędy wyżej, nowy telefon. Dodam że mam 26 lat nie niedawno urodziłam drugiego synka. Chcę być aktywna mama jak kie dy s.

 42. Anonimowy

  Hej:) A co w przypadku gdy miano ANA jest 1:1000 typ świecenia ziarnisty, natomiast cały profil ANA 3 jest "nieobecny" ? Czym moze byc spowodowane tak wysokie miano? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

 43. Obawiam się, że może to być pomyłka laboratorium. Tak wysokie miano przeciwciał świadczy o tym, że te przeciwciała są obecne w dużej ilości, czyli bezapelacyjnie są. Proponowałbym powtórzyć badanie mimo wszystko.

  Pozdrawiam!

 44. Diagnozę może postawić specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań (immunolog/reumatolog). Jednak po objawach ewidentnie coś jest na rzeczy, trzeba by wzmocnić układ immunologiczny przede wszystkim, zmienić może sposób odżywiania, styl życia, mimo niechęci i braku sił. Jeżeli teraz jest źle to przy nie robieniu niczego będzie tylko gorzej. Czy miałaś sprawdzaną tarczycę? Może to się jeszcze nakłada? Czy w Twojej diecie gości cukier? Pamiętaj, że on jest silnie prozapalny, przy wszelkich chorobach autoimmunologicznych nie wolno go spożywać, bo choroby będą się pogłębiać. Te objawy, o których piszesz są trochę podobne do moich, choć u mnie to nie przebiegało tak hardcorowo. W dzieciństwie pamiętam, że miałam nadwrażliwość na światło słoneczne. Ale niedowladow nigdy nie miałam, mrowienie w konczynach owszem. Ja to łączę u siebie z tarczycą, niedoborem magnezu i jodu. Ale musisz sie przebadać koniecznie pod tym kątem.

  Pozdrawiam!

 45. Zdrowo się odżywiam. Za słodyczami nie przepadam. Czasami coś zjem kawałek ciasta przy okazji imienin itd raczej woda niż słodkie napoje. W szpitalu gdy leżałam na.oddziale neurologii miałam troszkę badań. Jodu, magnezu nie brakuje, tsh w normie. Jedynie co było nie tak to bazofilie, neutrofilie i ob. A jeśli chodzi o niedowlad to chodzę, poruszam sie normalnie. Jedynie noga jest słaba i nie reaguje na uderzenia mloteczkiem. Może to jakaś pomyłka w laboratorium. We wtorek czeka mnie szpital.moze coś się dowiem. Pozdrawiam buziaki

 46. I nie nie robie nic. Zrezygnowałam z ćwiczenia u biegania bo dosłownie duszę się i nie mam siły po biegu dojść do domu. Pracuje, codziennie spędzam kilka godzin na spacerach z dziecmi i dochodzą też obowiązki domowe. Także jestem w ruchu 🙂 staram się nie łamać. Chcę tylko być taka jak wcześniej. Lekarz sugerował toczen lub twardzie która rozwija się w obwodowym.ukladzie nerwowym dlatego niedowlad i bóle głowy, mroczki przed oczami itd ale to tylko sugestia. Nie czujr się za ciekawie dlatego raczej będę w szpitalu znowu. 🙁 wczoraj byłam jak żywy trup tak ból głowy mi dokuczal. Boreliozy niby nie mam bo tez pod tym.katem miałam badania.

 47. Współczuję sytuacji i samopoczucia 🙁 Może rzeczywiście lekarze w szpitalu do czegoś dojdą. Nie poddawaj się, to jest najważniejsze!
  Pozdrawiam!

 48. Anonimowy

  witam , od ok 2 lat staram sie o ciążę, w zeszłym roku przeszłam poronienie,aktualnie zmieniłam lekarza który po pierwszej próbie monitoringu owulacji i podaniu zastrzyku na pekniecie pecherzyka które to dalej nie przyniosło skutku w postaci ciązy zlecił te badania ,poprzedni lekarz nawet nie wpadł na pomysł o takich badanich..

  Przeciwciała przeciwjadrowe i cytoplazmatyczne (ANA)
  Wynik badania dodatni
  Metoda immunofluorescencji posredniej (IIF) z u¿yciem substratów komórek HEp-2 i
  watroby małpy, w klasie IgG, STWIERDZONO obecnosc przeciwciał przeciwjadrowych
  o typie swiecenia ziarnistym w mianie 1:320.
  W celu dalszej szczegółowej identyfikacji obecnych przeciwciał zaleca sie wykonanie
  ANA IMMUNOBLOT lub profilu ENA.

  Przeciwciała antykardiolipinowe IgM
  3,6 MPL/ml

  Przeciwciała antykardiolipinowe IgG
  <3.6 GPL/ml

  Przeciwciała anty-SS-A ( ELISA, ilosciowo) (ICD-9: )
  Wynik w surowicy: <3,0 AU/ml

  Przeciwciała anty-SS-B (ELISA,ilosciowo) (ICD-9: )
  Wynik w surowicy: <3,0 AU/ml

  … co myslicie o tym,zapewnie dostane do zrobienia nastepne badania, ale ciekawi mnie opinia innych..

 49. Witaj, odpowiedziałam w wiadomości prywatnej.
  Pozdrawiam!

 50. Anonimowy

  Witam,

  rok temu wykryto u mnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA2 (obraz świecenia chyba taki sam jak u Ciebie) miano 1:320. Zalecono powtórzenie za jakiś czas badania i zgodnie z zaleceniem ponownie zrobiłam to badanie i wyszło identycznie 🙁 Poza tym nie wykryto przeciwciał ENA. Skierowano mnie na badanie ANA3 i wszystko wyszło (-) z wyjątkiem rybosomalnego białka (+) oraz kontroli (+++). Nie ukrywam, że bardzo się tym zestresowałam, a na wizytę u lekarza muszę jeszcze czekać. Poza tym badania typu morfologia, OB, CRP wyszły mi w normie. Boję się, że mogę usłyszeć jakąś nieciekawą diagnozę i że czekają mnie kolejne badania i niepewność. Jak myślisz- może być tak, że wychodzą fałszywie dodatnie te przeciwciała a choroba nigdy się nie pojawi?

 51. Pocieszę Cię mam nadzieję tym, że na podstawie wymienionych przez Ciebie badań i wyników raczej nie usłyszysz żadnej konkretnej diagnozy. 🙂 Lekarz może iść jeszcze w kierunku rybosomalnego białka, o ile będzie widział takie wskazanie, ale może zakończyć diagnostykę na tym etapie, zwłaszcza, że CRP masz w normie, czyli żadnego rzutu ewentualnej choroby nie masz (gdybyś miała, zapewne miano przeciwciał byłoby co najmniej 4-cyfrowe). Co do Twojego ostatniego pytania – oczywiście, że może tak się zdarzyć, zawsze laboratorium może się pomylić, możesz też mieć rzeczywiście obecne przeciwciała w niewielkim mianie, ale choroba nigdy się nie ujawni, a może być i tak, że z niewiadomych przyczyn organizm Ci siądzie, nastąpi rzut choroby i pojawią się objawy kliniczne. Wszystko jest możliwe. Ale nie ma co się martwić na zapas, zwłaszcza, że wyniki masz dobre. Przyjmij, że masz te przeciwciała i tyle i staraj się z tym żyć normalnie. 🙂

  Pozdrawiam!

 52. Ten komentarz został usunięty przez autora.

 53. Anonimowy

  od lekarza gin. dostałam następne badanie beta 2-glikoproteinie I w kl. IgG i IgM (łącznie) wynik:

  P/c. p. beta-2-glikoproteinie I w kl. IgG i IgM (łacznie) met. ELISA (ICD-9: N89)
  Przeciwciała przeciw
  beta-2-glikoproteinie-1 IgG
  <3,0 AU/ml
  Interpretacja wyniku
  wynik ujemny < 12 AU/ml
  wynik graniczny 12-18 AU/ml
  wynik dodatni > 18 AU/ml
  Przeciwciała przeciw
  beta-2-glikoproteinie-1 IgM
  <3,0 AU/ml
  Interpretacja wyniku:
  wynik ujemny < 12 AU/ml
  wynik graniczny 12-18 AU/ml
  wynik dodatni > 18 AU/ml

  ..przepraszam ale nie mogę odczytać widomości z priv ponieważ straciłam dostęp do mejla, wiec jesli to mozliwe poproszę o odpowiedż tutaj..

 54. Witam ponownie,w poniedziałek wypuścili mnie ze szpitala. 7 dni spędziłam na oddziale reumatologicznym. Niestety na ana3 muszę jeszcze kilka dni poczekać. Podejrzewają niestety toczen. Miałam tomograf klatki piersiowej, wynik nie zadowala i był niespodziewany. W płucach mam małe guzki. Mogą być wynikiem choroby która je atakuje lub czymś innym. Dodatkowo jako gratis mam torbiel na jajniku, kamień w nerce i migdałki do wycięcia. Białko w moczu też jest ale niewiele. Diagnoza, diagnoza, diagnoza.. Niegdy nie odpuszczajcie i nigdy nie bagatelizujcie sygnałów naszego ciała które dają znać że nie jest normalnie. Dwa razy Poronilam. Żaden lekarz nie zasugerował ana. Mogłam wcześniej dowiedzieć się że coś się dzieje. Nikt mnie nie pokierowal. Życzę powodzenia

 55. Anonimowy

  ..dodam jeszcze tylko ze gin zalecił mi łykać aspirynę,a jak zzaciążę to wspomniał ze moze bedzie trzeba robic zastrzyki kazdego dnia.. i tyle narazie,….

 56. Bardzo mi przykro! 🙁 Nie poddawaj się!

 57. Witam,

  można zrobić panel ANA 3, aby zobaczyć, jakie konkretne posiadasz przeciwciała przeciwjądrowe, bo wyszły dodatnie. Reszta badań, które miałaś robione były pod kątem zespołu antyfosfolipidowego, ale raczej go nie masz, bo wyniki są niskie. W przypadku tego zespołu jest problem z utrzymaniem ciąży, dlatego lekarz zapewne zlecił te badania. Te ostatnie badania to pod kątem zespołu Sjoergena lub tocznia, ale tutaj raczej też jest ok (nie podałaś norm laboratoryjnych, więc nie wiem jaki w danym laboratorium mają zakres), ale raczej jest ok. Nic z tego póki co nie wynika konkretnego. Lekarz może zlecić kolejne badania. Życzę dużo sił i mądrego lekarza!

  Pozdrawiam!

  —————

  No, tak jak podejrzewałam lekarz diagnozuje Cię w kierunku zespołu antyfosfolipidowego. Wyniki wskazują na to, że tego zespołu nie masz (zarówno te wcześniejsze, jak i te kolejne). Zażywanie aspiryny czy np. Acardu ma na celu rozrzedzenie Twojej krwi (zastrzyki z heparyny w ciąży praktykuje się właśnie przy stwierdzonym zespole antyfosfolipidowym, aby rozrzedzić krew i nie dopuścić do powstania zakrzepów).
  Powodzenia!

 58. Anonimowy

  Dzięki, oby było tak, jak mówisz, bo przyznam szczerze, że bardzo się denerwuję. Mam dużo schorzeń przewlekłych pomimo młodego wieku i bardzo się martwię, że może się coś jeszcze pojawić. Dodam jeszcze, że badania miałam robione między innymi z powodu objawu Raynauda, ale na szczęście kapilaroskopia wyszła w normie (ale była robiona w czasie, kiedy akurat ten objaw mi nie dokuczał). Także morfologia, OB, CRP i kapilaroskopia wyszły mi w normie. Tylko te przeciwciała ANA2 i ANA3 już nie:(

 59. Ja jak robiłam kapilaroskopie to nie wyszła w porządku, wyszły mi liczne zmiany, ale nie konkretne i charakterystyczne dla danej choroby i co? Lekarz powiedział tylko, żeby obserwować i tyle. No i ANA centromerowe silnie dodatnie. Nie denerwuj się więc, szkoda zdrowia!

  Pozdrawiam!

 60. Anonimowy

  …w zasadzie to tak dwojako odpowiedz od lekarza dostałam, w sumie nie powiedział ze zespołu antyfosfilipidowego nie mam , powiedziła tylko że w razie zaciażenia bedzie trzeba szybko powtórzyc badanie, czy te ana nie rosnie, tak to rozumiec ze moze jednak ten zespół jest, sama nie wiem co ma na mysli,oby tylko bez powodu na siłę tych zastrzyków nie zalecił, no ale na dniach okaze sie czy fasolka bedzie czy nie, ..no chyba ze sam wpadnie na myśl aby te ana 3 zrobić, jak cos sie urodzi nowego na pewno napisze, a teraz bardzo Ci dziękuję…

 61. Anonimowy

  Witam, dziś odebrałam wyniki badań. Niestety nie potrafię ich odczytać, bardzo proszę o pomoc.
  ANA Profil 3 : stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:80 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) dodatkowo PCNA wyszło (+).
  Czy powinnam się martwić i umawiać na kolejną wizytę lekarską? Bardzo proszę o pomoc.

 62. Wiu, miano 1:80 jest w granicach błędu, więc nie masz się czym martwić, jest dość niskie.

  Pozdrawiam!

 63. Dzien dobry Mam pytanie Latem zauwazylam u siebie biale bialacze plamy dostalam skierowanie od dermatologa na Testy ANA i wyszedl wynik Slabo dodatni tzn 1:160 typ swiecenia ziarnisty PPJ typ swiecenia i miano met IIF (ICD-9: O21) Mam skierowanie do reumatologa O czym moga swiadczyc te wyniki Bardzo sie boje 🙁 Reszta wynikow krwi doskonale Nic wiecej mi nie dolega

 64. Ten komentarz został usunięty przez autora.

 65. Anonimowy

  Witam, proszę może napiszesz mi co oznacza mój wynik ANA3?? otóż M2 wyszło mi graniczne, reszta wskaźników ujemna, oprócz jeszcze DSF 70 +++ i Kontrola (WS) +++. Dodam, że w grudniu przeszłam zapalenie stawów po anginie, wtedy też robiłam badania i ANA wyszło 1:1000 ty świecenia ziarnisty a reszta wskaźników ujemna. Do dnia dzisiejszego czasami pobolewają mnie stawy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 66. Przeciwciała DSF70 odpowiadają za dodatni wynik ANA, ale wykluczają chorobe tkanki łącznej. Występują u 20% zdrowego społeczeństwa.

 67. Miano przeciwciał jest raczej niskie, nie ma powodu do niepokoju. Biale plamy na ciele często sa związane z bielactwem. Warto sie przebadac pod tym kątem. Z drugiej strony to może byc początek choroby i stad niskie miano. Proszę udac sie do lekarza, ten zleci kolejne badania.

 68. Anonimowy

  Witam, może ktoś pomoże mi zinterpretować moje wyniki ANA miano 1:1280 typ świecenia homogenno-plamisty, wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień a chyba nie są za dobre :(. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 69. Czy wynik graniczny ama m2 należy traktować jako dodatni czy ujemny ,podana jest przy nim intensywność 10? powinnam sie udać do gastrologa ? co oznacza kontrola Ws +++ intensywność 136 ? Z góry dziękuję

 70. Czy wynik graniczny ama m2 należy traktować jako dodatni czy ujemny ,podana jest przy nim intensywność 10? powinnam sie udać do gastrologa ? co oznacza kontrola Ws +++ intensywność 136 ? Z góry dziękuję

 71. Anonimowy

  patimaya bardzo dziękuję za odpowiedź Dzisiaj idę do reumatologa. Napisałaś że to może być początek choroby … miałaś na myśli bielactwo czy to może coś innego … boję się tocznia …

 72. Miałam na myśli bielactwo, toczeń by Ci wyszedł w badaniach, tak sądzę. 🙂

 73. Graniczny, czyli za mało intensywny, aby uznać za dodatni. Kontrola Ws +++ to wynik silnie dodatni.

 74. Wynik jest na pewno silnie dodatni. Może świadczyć o SLE lub np. mieszanej chorobie tkanki łącznej. Wymagane są dalsze badania, zwłaszcza ANA 3. Nie stresuj się, przez tydzień nic nie zmienisz, a stres niekorzystnie wpływa na osoby z chorobami autoimmunologicznymi.

 75. Anonimowy

  O co chodzi z tą kontrolą, że silnie dodatni??

 76. Anonimowy

  Dzięki za odpowiedź, dodam jeszcze że obok miana 1:1280 to komentarz taki: typ świecenia homegenno-planisty może wskazywać na obecność przeciwciał dla DFS70/LEDGF-75 co to może oznaczać?

 77. To jest sugestia tylko, warto sprawdzić ANA3 dla pewności. Te przeciwciała DSF70 występuja u osób zdrowych lub przy innych chorobach zapalnych, ale wykluczają chorobe tkanki łącznej.

 78. Anonimowy

  Tak właśnie zrobię, sprawdzę ANA3. Dzięki, pozdrawiam.

 79. Anonimowy

  Ciekawi mnie, czy przy dodatnich przeciwciałach ANA2 i ANA3 mogą wystąpić zmiany w mózgu w badaniu MRI? Niestety tak jest u mnie:( Mam dodatnie przeciwciała ANA2 miano 1:320 oraz dodatnie białko rybosomalne P. W wyniku badania rezonansu magnetycznego wyszło ognisko demielinizacyjne w mózgu;( Nie ukrywam, że bardzo mnie to zmartwiło. Żadnych typowych objawów, typu rumień na twarzy, nie mam. Mam jedynie objaw Raynauda, z różnym nasileniem. Boję się, że jakaś choroba autoimmunologiczna postępuje i krótko mówiąc zaczyna mnie zżerać, bo prawie każde badanie, które mi zlecają wychodzi nie tak;( Na poprzedniej wizycie lekarz stwierdził, że na pewno nie jestem do końca zdrowa, ale że nie można jeszcze stwierdzić konkretnej choroby. I bądź tu człowieku mądry.

 80. Niestety nie pomogę, nie mam takiej wiedzy. Tutaj powinien wypowiedziec się reumatolog i neurolog.
  Pozdrawiam!

 81. Anonimowy

  Witam, niedawno poronilam….choruje na niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Tsh juz od dłuższego czasu w normie dla ciężarnych i zastanawiam się czy zrobic test na ana? Czy to moze w czyms pomoc? Szukam przyczyny.

 82. Zrobienie ANA na własną rękę niczego nie da, potrzebny jest doświadczony lekarz, który potrafi połączyć ewentualny wynik z niepowodzeniem położniczym. Wiele kobiet rodzi dzieci przy silnie dodatnich ANA i często nawet o tym nie wie. Związek ANA z poronieniami jest więc dyskusyjny.

  Pozdrawiam!

 83. Ja jestem w podobnej sytuacja jak "Anonimowy", tylko o jeden kroczek do przodu. Po trzech poronieniach wreszcie trafiłam na lekarza, który zlecił mi badanie ANA. Inni lekarze mówili: ale że po? Przecież ten wynik i tak nic nie zmieni w Pani życiu? Byłam u trzech lekarzy i każdy mówił co innego. Wykonałam wreszcie badanie, wyszły mi ANA dodatnie <100. Póki co na razie jestem zielona. Mam pytanie: czy to że na podstawie b.ogólnego badania ANA laboratorium zasugerowało wykonanie ANA3 o czymś świadczy? Dlaczego nie ANA2? Czy ANA3 jest dokładniejsze?

 84. Tak, ANA3 jest najdokładniejszym badaniem, jeśli wychodza dodatnie ANA to w tym badaniu widać, jakie konkretnie ma sie przeciwciała. Nie mniej jednak wynik <100 jest w moim odczuciu za maly, aby isc w tym kierunku. ANA3 prawdopodobnie wyjdzie ujemne. Szkoda pieniędzy po prostu.

 85. Rozumiem. Bardzo dziękuję za informację.

 86. Anonimowy

  Cześć 🙂 wiem sama po sobie, że choroba przez którą przechodzimy sprawia, że stajemy się w jej sprawie specjalistami czasami prawie tak dobrymi jak lekarze, widzę, że u Ciebie jest podobnie. Ja od 3 lat zmagam się z próbą postawienia diagnozy, zaczęło się od ostrych bóli w dolnej części pleców, na rezonansie wyszedł obrzęk szpiku. Bóle pojawiają się raz na jakiś czas i są piorunujące. Z ważniejszych wyników, ANA1 dodatni, ANA 2 – przeciwciała przeciwjądrowe o typie świecenia ziarnistym z dodatnią strefą chromosomów w mianie 1:320.. No i antygen HLA B27 obecny.

  Z innych objawów jestem od jakiegoś czasu przemęczona, nie mam na nic siły, ale przypisywałam to zmęczeniu po pracy. Poza tym czasami zdarza mi się budzić z strasznie zesztywniałymi dłońmi. Mam też problemy ze stawami kolanowymi – jedno jest bardzo niestabilne. Poza tym też jestem typowym zmarźluchem, kiedy innym jest ciepło to ja jestem zawsze conajmniej 2 x bardziej opatulona 🙂 ale nigdy nie kojarzyłam tych faktów z chorobą, myślałam, że po prostu taka moja uroda.

  Daj znać co o tym sądzisz i jak u Ciebie wygląda przebieg leczenia. Pozdrawiam!! Marta

  1. Poczytaj o zespole ehlersa-danlosa np. na stronach fundacji marfana lub stowarzyszenie ehlers-danlos.

 87. Każdy z nas ma inną historię. Po samych komentarzach widać, jak wiele ich jest i jak różnią się te historie od siebie. U Ciebie zaatakowalo kregoslup i stawy. Ja akurat (odpukac) takich problemów nie mam. Kwetie zimna staram się kontrolowac przez niektore swiadome działania, jak zadbanie o prawidlowe TSH, gorace posilki, cieple plyny, regularny ruch fizyczny. Wszystko po to, aby wspomóc krążenie krwi. To jest bardzo ważne, daje dobre efekty. Kwestia konkretnej choroby jest specyficzna dla każdego, jedni wymagają leczenia, inni nie.
  Życzę Ci powrotu do zdrowia i swiadomych działań,które przyniosą efekty.

 88. Anonimowy

  Bardzo proszę o pomoc. Niepokoją mnie moje wyniki: obecność przeciwcial przeciwjądrowych w mianie 1:10 000 (przy normie 1:100) dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty z dodatnimi chromosomami. Nie stwierdzono obecności anty – dsDNA. Stwierdzono obecność przeciwciał przeciw komórkom okładzinowym żołądka (PCA). RNP/Sm graniczny. DFS70 202 (+++). Kontrola 153 (+++). Pozostałe 0. Mam hashimoto. Proszę o interpretację.. Mam małe dzieci i się niepokoję..

 89. Witaj, najprawdopodobniej masz silny stan zapalny błony śluzowej żołądka. Nie odczuwasz żadnych objawów (bólu, pieczenia, zgagi)? U Ciebie prawdopodobnie ten stan zapalny ma podłoże autoimmunologiczne, stąd obecność przeciwciał PCA w tak dużym mianie. Radzę jak najszybciej udać się do gastrologa. On juz zleci dalsze badania. Dobrze by było sprawdzić, czy nie ma zakażenia Helicobacter pylori. Obawiam się, że lekarz zleci gastroskopie, aby zobaczyć, jak sytuacja wygląda od środka. Proszę się nie stresować, bo nerwy pogarszają tylko sprawę. Nie na darmo się mówi, że od stresu można sie wrzodów nabawić. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
  Pozdrawiam!

 90. Jeśli można, to jeszcze ja dorzucę swoje wątpliwości. Do reumatologa poszłam w sierpniu, po tym jak zupełnie z niczego spuchła mi potwornie kostka – bez urazu żadnego. Generalnie od jakiegoś czasu bolą mnie stawy, przybrałam na wadze i zupełnie nie mogę tego zrzucić 🙁
  ANA 1 dodatni – STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych i przeciwcytoplazmatycznych.
  ANA 2 słabo dodatni – STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych i przeciwcytoplazmatycznych dających na komórkach HEp-2 typ świecenia ziarnisty oraz mitochondrialny (AMA).
  ANA 3 – DFS70 (+) reszta ujemna

  Co o tym myśleć? W listopadzie mam wizytę u endokrynologa.

 91. Zapomniałam dodać, że we wrześniu wyszło mi tsh 4,74, ft3 i ft4 w normie. W sierpniu i wrześniu OB powyżej 38, potem 16, potem znów 24. Teraz w normie.

 92. Najbardziej miarodajne jest dla mnie badanie ANA3, które pokazało dodatnią (i to słabo) kontrolę DSF70, czyli tak na prawdę nic konkretnego (wiele zdrowych osób ma tę kontrolę dodatnią). Poza tym nic nie wyszło, więc nie am się czym martwić. No, może poza wynikiem TSH, które wskazuje już prawie na niedoczynność tarczycy. OB również wskazuje na jakiś stan zapalny w organizmie. Proszę się udać do endokrynologa i się przebadać pod kątem tarczycy.
  Pozdrawiam!

 93. Dziękuję 🙂 a przy okazji zapytam – co to jest to DFS70?

 94. To takie przeciwciała, ktore wykluczają układowe choroby tkanki łącznej. Są odpowiedzialne za dodatnie ANA.

 95. Anonimowy

  To i ja spytam- co oznacza dodatnie + białko rybosomalne P?

 96. Dodatnie przeciwciała przeciwko rybosomalnemu bialku P występują u chorych na tocznia.

 97. Tymianka

  Cześć!
  Czytam komentarze i w niektórych znajduję swoją sytuację.
  Widzę, że blog nadal działa i są odpowiedz, a więc może i na moje rozterki odpowiednie.
  Od roku czasu nasiliło się u mnie swędzenie skóry, skora jest zaczerwieniona, pojawiaja sie wysypki, liszaje, czerwone zgrubienia skórne, itp. Czanami nie mogę spać po nocach i drapie się do krwi. Nagorsza głowa, szyja, ręce i dłonie.
  Przez rok zrobiłam szereg badań, leczył się nawet na lamblię, która wyszła w badaniach. Teraz juz ich nie mam, co wynika z badań lecz Pani gastrolog nakazała zrobić takie właśnie badania, o których piszecie.
  Podam wynik: ANA 2 , MIANO 1:320 – Czy to choroba immunologiczna i świąd skóry mógłby być tą chorobą spowodowany. Oprócz tego nietolerancja pokarmowa, alkoholowa…

 98. Anonimowy

  w badaniu wyszla Anemia zlosliwa – Adissona-Biernera – prosze sprawdzic poziom witaminy B12 i czynnik Castla i udac sie do hematologa – nalezy przyjmowac zastrzyki z witamina i sprawdzic zoladek poprzez gastrologie i pobranie wycinka – moze byc juz zapalenie zoladka

 99. Taki wynik ANA może wskazywać na poczatki jakiejś choroby autoimmunologicznej. Wskazana wizyta u dermatologa oraz badanie ANA3.

 100. Anonimowy

  Witam serdecznie.Bardzo proszę o informację na temat wyników.Wizytę u lekarza mam za miesiąc:ANA 1:320.typ świecenia homogenno-plamisty. Obecne przeciwciała dla cytoplazmy o typie świecenia ziarnistym dla miana 1:160. Mam niedoczynność tarczycy.Wykryta 1.5 roku temu. Dawka 88 euthyrox.Ciągle jestem przezìębiona.Brakuje mi sił.uczucie chłodu.badania wykonane ze względu na siniaki które pojawiły się na całych nogach.Bol nog taki ze nie mogłam chodzić.drętwienie.obecnie jest lepiej.jednak wyniki mnie niepokoją.dodam że czas wykrycia chorej tarczycy pokrył się z pojawieniem się guza na głowie-łagodnego nowotworu który został wycięty.rzadko, ale może dawać przerzuty.pozdrawiam i proszę o pomoc

 101. Witam, proponuję odwiedzić immunologa, aby popatrzył na wszystkie aspekty i wyniki badań. Nie wiem, czy guz może mieć z tymi objawami cos wspólnego, dlatego lepiej, aby wypowiedzial się lekarz. Przeciwciała o swieceniu ziarnistym, tarczyca, zimno to sie sklada jakos w całość. Ten guz na pewno nie pomagal. Na pewno prosze wspierac odporność na wszystkie mozliwe sposoby, to bardzo ważne. I prosze odwiedzić immunologa. Życzę zdrowia!

 102. Anonimowy

  Witam serdecznie.Od kilku lat od czasu do czasu bolą mnie stawy, zwłaszcza ręce i stopy.Do tego dochodzą jeszcze bóle całego kręgosłupa.W końcu po latach trafiłam do reumatologa.Zrobiłam ANA1 miano 1:320 typ ziarnisty i ANA3 wynik ujemny.Lekarz powiedział że nie powinnam się martwić a bóle mogą być od tarczycy (mam Haschi).Już sama nie wiem czy rzeczywiście wszystkiemu może być winna tarczyca,? Kamila

 103. Witam, zawsze mnie zastanawia, jak to jest, że ANA1 wychodzi dodatnie a ANA3 ujemne, jedno przeczy drugiemu. Może te badania byly robione w jakims odstepie czasu? Moze to byla reakcja na jakas chorobe, stan zapalny w organizmie, a potem byly robione ANA3 jak juz bylo ok. Nie wiem, co tu napisać. Co do bólu stawow – czynnik reumatoidalny byl robiony?
  Pozdrawiam!

 104. Anonimowy

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.Co do badań to oba badania były wykonane w tym samym czasie , oprócz tego jeszcze crp,ob,rf, morfologia i jakieś na krzepliwosc.Wszystkie dobre.Więc sama nie wiem co dalej robić.Dodam że były wykonane w laboratorium szpitalnym.Kamila

 105. Anonimowy

  Dzień dobry,ja mężczyzna 35 lat u mnie wykryto Pokrzywkę,(rumień czerwony) pani dermatolog po 3mc zaleciła badanie ANA 2 Wykryto w badanej surowicy krwi metodą immunoflurescencji pośredniej IFF stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komurkach HEp-2 typ świecenia ziarnisty oraz błony jądrowej w mianie 1:640
  Metodą immunodysfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA(rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym :RO ,La,Jo-1,Scl-70,nRNP i Sm)
  Wartości refererncyjne:
  miano < 1:160 wynik ujemny
  miano = 1:160 wynik słabo dodatni
  miano >=1:320 wynik dodatni
  następną wizytę mam dopiero w LUTYM ,
  dziękuje za pomoc

 106. Ja bym powtórzyła badanie za jakiś czas ponownie, tym razem może ANA2 dla odmiany. Może wkradł się jakiś błąd w laboratorium. A wracając do stawów, to może warto włączyć suplementację magnezem, może mamy tu niedobory jakieś, objawy mogą się pokrywać.

 107. Coś na rzeczy jest na pewno, szału z mianem nie ma, ale coś jest. Radzę poczekać do wizyty, możliwe, że lekarz zleci dalszą diagnostykę, no chyba, że do lutego nie starczy cierpliwości, wówczas polecam zrobienie ANA3 na własną rękę. Wtedy może coś konkretniejszego wyjdzie.

 108. Anonimowy

  …dziękuje za szybką odpowiedź, no nie starczy cierpliwości skonsultuje wynik z Reumatologiem ,a na razie przejdę na dietę bezglutenową czyt.ze może pomóc.Napisze po wynikach Pozdrawiam.

 109. Anonimowy

  Witam.Chciałabym zasięgnąć porady bo nie bardzo wiem co o tym myśleć. Rok temu miałam wypadek samochodowy na szczęście nic się nie stało ale po tym zdarzeniu miałam zaniki pamięci z tego powodu dostałam skierowanie od neurologa na badanie ANA wynik był 1;2560 typ święcenia homogenny do tego doszły bóle nadgarstków,skierowali mnie do szpitala,wszystkie inne wyniki były w normie wiec do tego momentu zapomniałam o sprawie.Około czterech tygodni temu ogarnęła mnie straszna niemoc i zmęczenie ,ale to takie ze z łóżka nie chciało mi się wstawać ,a jestem osobą bardzo aktywną (ćwiczę 5-6 razy w tygodniu )nagle treningi stały się ciężkie do zrobienia, do tego doszły stany podgoraczkowe które mam już czwarty tydzień(37,1-37,4) stawy czasem pobolewaja ale nie jest to straszny ciągły ból ,wiec zwalam to na moją aktywność fizyczną do tego wszystkiego doszło jeszcze to ze po wizycie w solarium dostałam swędzącej wysypki.Zrobiłam teraz sporo wyników i wszystkie wyszły w normie oprócz ANA1 który jest pozytywny (czekam na ANA2).Nie wiem co myśleć reumatolog stwierdził że nie ma się czym martwić bo przeciwciala ma dużo zdrowych ludzi.Ale skąd te stany podgoraczkowe?Mam wrażenie że lekarze ignorują i traktują jakbym wymyslala. Lekarka rodzinna stwierdziła że skoro mam uczulenie na solarium to nie powinnam na nie chodzić i tyle było z tej wizyty.Czy ktoś z Was miał podobne objawy?

 110. Witam
  Mam nadzieje, ze moge liczyc na pomoc.. wizyte u lekarza mam za kilka dlugich tygodni, a wynnikow sie przerazilam. Otoz mam pozytywne przeciwciala przeciwko nastepujacym antygenom: SSA natywne, Ro52 rekombinant i silnie pozytywne przeciwko: DFS70. Przy jakich chorobach wystepuja?

 111. Witam, sytuacja jest trochę martwiąca. Wynik tych pierwszych ANA swiadczy o trwajacym wówczas silnym stanie zapalnym, miano bylo dosyć duze. Wazne będzie obecne miano. Stan podgoraczkowy niestety nie ulatwia sprawy, organizm ewidentnie z czymś walczy, oby z patogenami, a nie sobą samym. Ten homogenny typ swiecenia może byc związany ze SLE lub inną chorobą tkanki łącznej, wypadaloby to potwierdzic ANA3. Co do stosunku lekarzy do niby wymyslonych przez pacjentów objawów, potwierdzonych w dodatku badaniami, wole sie nie wypowiadac… Niektore tematy lekarzy po prostu przerastaja. Prosze poczekac na wyniki, a w międzyczasie wzmacniać odporność.

 112. Anonimowy

  Dzień dobry ,
  Tu przypadek (Pokrzywki) jestem już po wizycie u reumatologa.Pani powiedziała że za małe miano i sprawa na razie nie dla niej, że nie mam panikować,bo wiele osób ma takie wyniki bez żadnych oznak chorobowych nawet.Uspokojony i uzbrojony w cierpliwość czekam,przez przypadek zgadałem się ze znajomą której opowiedziałem o sprawie i pokazałem wynik.
  Ona zrób badania na Boreliozę.
  Ja ,że nigdy w życiu nie miałem kleszcza nawet na sobie.
  Zrobiłem dwa profile i jeden wyszedł pozytywnie IgM przekroczony dwukrotnie.Jedno dobre,że wiem pod jakim kątem się teraz leczyć.
  Dziękuje za wsparcie i życzę zdrowia wszystkim.

 113. Takie przeciwciała występują przy toczniu, czasem przy zespole Sjögrena, ale w pierwszej kolejności obstawiałabym tocznia.

 114. Anonimowy

  Dziękuję za odpowiedź.Stany podgoraczkowe przez ostatnie dni odpuscily ale z kolei w nocy budzilam się cała zlana potem (koszulka mokra )i do tego na plecach pojawiła mi się mała zmiana (coś jakby miała mi schodzić skóra).Chyba stałam się bardziej wyczulona na wszystko i uważniej obserwuje swoje ciało.Póki co staram się nie denerwować i czekam na wynik. Pozdrawiam

 115. Czym różni się badanie ANA1 od ANA 2 i ANA 3???

 116. Anonimowy

  Witam. Odebrałam dziś wynik ANA2 dodatni 1:640 typ świecenia homogenny i ziarnisty. Przeciwciala przeciw dsDNA ujemne
  Nie wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA.
  Czy ktoś orientuje się co to oznacza?

 117. Anonimowy

  Dzień dobry, bardzo proszę o interpretacje wyniku mojej 15 -letniej córki Zrobiłam jej test ANA1 , który wyszedł dodatni, ANA 2 , który też jest dodatni – stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach Hep-2 typ świecenia ziarnisty w mianie 1:1280, Ana 3 – Na 16 antygentów dodatnie wyszło DFS70 – intensywność 16, dodatnie jest również Kontrola WS – intensywność 154. Pozostałe 15 (RNP/Sm, Sm, Ro-52 rekombinat, SS-A natywne (60kDa), SS-B, Scl-70, PS-Scl, Jo-1, Centromer B, PCNA, dsDNA, Nukleosomy, Histony, Ribosomal-P-protein, AMA-M2) są ujemne. Badania robiliśmy ponieważ córka miała bardzo bolesne miesiączki od dwóch miesięcy – usg wykazało torbiel na jajniku, oprócz tego miała stan zapalny układu moczowego. Po przeleczeniu układu moczowego antybiotykiem wyniki morfologi były ok. oprócz obniżonych limfocytów1,0 tys /ul, eozynofilów 0.06 tyś/ul i podwyższonych neurofilów 77 %. OB. 8, CRP pniżej 0,4 mg/l, TSH w normie FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG w normie.
  Córka czuje się dobrze, na nic się nie skarży, sprawna fizycznie, uprawia sporty.
  Mam wizytę u reumatologa na styczeń.
  Dodam, że sama choruje na RZS już od wielu lat – a jednak u mnie Ana 1 wyszło ujemne 🙂
  Pozdrawiam
  i dziękuję

 118. ANA1 jest badaniem przesiewowym, w ANA2 okreslone zostają typ świecenia i miano, a w ANA3 zostają sprawdzone wszystkie możliwe rodzaje przeciwciał przeciwjadrowych.

 119. Wygląda na to, że córka nie ma żadnej choroby tkanki łącznej. Przeciwciała DFS70 ją wykluczają. Odpowiadają one za dodatni wynik wszystkich ANA. Reumatolog jest tu raczej zbędny. Te przeciwciała mają również ludzie zdrowi.

 120. No ok. To poproszę o opinię na temat moich wynikow. Kilka lat temu wykryto ana 1:1600 miano centromerowe. Byly bóle wedrujace kosci stawów miesni. Powtorka po 3 mies w innym lab : nie wykryto. Za 2 tyg okazalo sie ze jestem wciazy. Lekarz po obejrzeniu wynikow wprowadzil clexan ( mialam jedno poronienie) , acard i duphaston. Ciąża ok. Syn zdrowy. Przez 3 lata zero objawow. Po 3,5 roku kolejny poród. Rok czasu ok i objawy wróciły. Kolejne badania, mnostwo badan. I tak pokolei: ABA 1:640 homogenno plamisty 01.2014 r. Morfologia, crp, rf prawidlowe. 03.2014- ANA 1:640 homogenno plamisty. Blot ana/ena ujemny. 02.2015 – morf, ob, crp, kwas moczowy wszystko ok. Przeciwciala tarczycowe anty TG I TPO prawidlowe. Wirus ebv IgM ujemny IgG silnie dodatni. Ebv ebna IgM silnie dodatni, IgG EA ujemny. ANA 2 1:1280 ziarnisty i chromosomow. ENA nie wykryto. Proteinogram bialek ok. Rtg klatki ok. Usg brzucha ok. Antykoagulant toczniowy ujemny. Dsdna nie wykryto. P/c kardiolipinowe norma do 10 u mnie 13. 06.2016- ANA 1:80 homogenno plamisty. Ana 1:320 brzezny. Blot ana/ena ujemny. Morfologia ok, rf ok, test waalera ok. Kwas moczowy ok. W dalszym ciagu nawracajace krecenie w kosciach, stawach, miesniach. Zawroty glowy. Pobolewanie w stawach bez opuchlizny. Wygladam jak zdrowa osoba a mam wrazenie szczegolnie w miesiacach listopad – marzec jakbym byla inwalidka. Nie wiem o co chodzi. Denerwuje mnie to. Mąż i rodzina nie rozumie o czym mowie gdy tlumacze że kręcą mbie rece i nogi. Kolejna wizyta w maju 2017 a ja zast sie co jeszcze moge zrobic. Nawet rezonans glowy dwa lata temu i ok.

 121. Anonimowy

  Objawy masz podobne do Boreliozy poczytaj o tej chorobie może ,ja tak własnie miałem.Często choroba jest właśnie falująca ,okaz zdrowia jak piszesz i fala choroby. https://www.youtube.com/channel/UC-JHdoe9INuRGo6h_qj2hWg

 122. Borelioze też sprawdzalam i nic. Zastanawiam się, czy wynik może wyjść ujemny a borelioza jest hmmm.

 123. Anonimowy

  a jakie bad. robiłas pod kątem Boreliozy piszą ze ja są cysty to cieżko wykryć i test Elisa nie jest wiarygodny.

 124. Witam
  Dzisiaj odebrałam badania. Proszę o pomoc.
  Wynik dodatni.
  W BADANIU SUROWICY KRWI STWIERDZONO OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ PRZECIWJADROWYCH O TYPIE ŚWIECENIA ZIARNISTYM W MIANIE 1:160
  Proszę o pomoc:)

 125. Jesli chodzi o boreliozę robilam badania metodą CLIA IgM oraz IgG i oba ujemne. Dzis mialam robione tsh, kreatynine, kwas moczowy, crp, rf, test waalera, aspat i alat oraz morfologie. Jedynie alat norma do 33 a ja 44. Reszta bardzo dobrze. Bylam u reumatologa, ktory przepisal mi leki takie jak aclexa i nefopam. I pewnie zaczelabym brac gdyby nie to że mam tez problem z żyłami. Ehhh z 1,5 roku temu bylam u naczyniowca ktory stwierdzil badaniem rekami że wszystko ok. Hmmm a zespół antyfosfolipidowy wyszedl 13 przy normie do 10. Dodatkowo od 2-3 dni pobolewa łydka i pachwina jednej nogi i chyba tego boję sie bardziej. Walnęlam sobie fraksiparyne w brzuch ( bralam w obu ciazach) i chyba zaczekam z tymi lekami. Bo jak pomieszam to zeby nie bylo gorzej. Jest mi zimno w stopy, sztywnieja mi palce stop o rąk. Poprostu stres mnie zjada przez to wszystko. Napewno biorę sie za lykanie witaminy d bo mam duuuzy niedobor. Poradzcie cos. Co tu robic???

 126. A dlaczego robilas badania? Jakies objawy? Miano nie jest za duze ale to dopiero chyba ana 1. Zrob ana 2 a najlepiej ana 3

 127. Strasznie wypadają mi włosy ostatnio miałam straszny ból głowy i osłabienie przez 3 dni nie działały żadne leki i bardzo często jestem zmęczona,osłabiona… Mroczki przed oczami, czy to może być stres?

 128. A nie bylas przeziebiona? I ile masz lat? Mi wlosy wypadaly na potęgę, mialam zawroty glowy, bóle migrenowe jak sie okazało po antykoncepcji. Odstawilam leki i przeszlo. Odwiedzilam okuliste i dostalam okulary ale chodze tylko gdy muszę 🙂 Przez ost 9 lat z malymi przerwami zle samopoczucie. Wiec od siebie ( a juz troche tego przeszlam) doradzilabym zrobic badanie ana 3. To rozwiąże wynik ana 1. Ale w miedzy czasie sprawdzic a nawet i nie sprawdzac a lykac wit d nawet 2000. I magnez sporą dawke. Rok temu od jesieni do wiosny bralam i zero objawow. Zawroty przeszly, samopoczucie tez nie najgorsze. Jezeli chodzi o wlosy bylam pewna ze antykoncepcja pomoze – nie prawda. Odstawilam i dopiero zaczely wypadac. Probowalam przerozwtnych wcierek i dopiero po namowach siostry kupilam vichy dercos. W opisie pisze wcierac codziennie. Ja wcieram raz na tydzien i jest olbrzymia roznica. Stres z powodu moich wynikow powodowal sztywnienie rąk i nóg, mdlosci, drżenie mięśni. Po pobraniu magnezu sie uspokoilo. Wiem że u mnie jest cos na rzeczy i dalej drążę temat, mam dwoje malutkich dzieci i muszę byc sprawna. A Ty zbadaj ana 3. Jezeli wyjdzie dopiero sie zamartwiaj. Mi pierwsze ana wyszlo 1:1600 , to byl szok. A bylo to 9 lat temu. Do dzis nie wiem co jest. Bierz wit d ona dziala cuda.

 129. Dzięki bardzo. Witaminę d i magnez przyjmuje już od 2 tygodni. Bardzo dziękuję i robię ana3.

 130. Marta, a na co reumatolog przepisał te leki? To są silne leki przeciwbólowe, masz takie bóle, żeby musieć zażywać te leki? Przy zespole antyfosfolipidowym trzeba kontrolować krzepliwosc krwi, d-dimery i jak najbardziej leki przeciwzakrzepowe sa wskazane. Witamina D z K2 obowiązkowo.

 131. Mam czasami straszne bóle kosci, stawów, poprostu wykreca jak cho…. Zauwazylam jedną rzecz: na dwa dni przed opadami deszczu badz sniegu jestem nie do życia. Powykrecana chodze, zawroty glowy. Nie chce sie zyc. Tak bylo wczoraj i w pn. Moj maz mowi ze nadaja opady i po nich pewnie mi przejdzie. Wczoraj u nas zaczelo padac a dzis odeszlo mi praaawie wszystko. Czy to może miec zwiazek z autoagresja??? Tak chyba zrobie te d dimery. Bede wiedziala czy cos sie kroi.

 132. W przypadku chorób reumatologicznych jest zauważalny związek zmian meteorologicznych i reakcji u osob z chorobami reumatycznymi właśnie. Bóle kości, stawów przy zmianach pogody to norma. A próbowałas przejsc na protokół autoimmunologiczny? Jesz gluten?

 133. Pierwsze słyszę o takim protokole. Jesli mozesz napisz na czym polega. Ogolnie jem wszystko. Dzisiaj jestem na tych lekach przeciwbolowych a nadal czuje stopy i dlonie 🙁

 134. Trochę poczytalam przed chwilą hmmm to co jeść?? Niby piszą czego nie jeść. Jeśli wiesz coś wiecej w tym temacie, orientujesz się co jeść będę wdzieczna za poradę. Moglabym spróbować może troche schudne 🙂 🙂 🙂 Jedna rzecz mi się przypomniała: na wiosnę tamtego roku wyciskalam sobie sok z grejfruta szklanka na sniadanie i kolacje. Czulam się po kilkunastu dniach stosowania dużo lepiej. Może to kwestia witamin, a może czego innego. Nie wiem Juz nic nie wiem. Dlaczego czuję się jesienią i zimą jakbym miała depresje – zapewne z powodu tych boli- a gdy tylko przychodzą cieplejsze miesiące zaczynam odzywac. Lekarz pytal czy mam reakcje na słońce. Sprawdzal skórę rąk, ramion. Zadnych zmian jak dotąd nie mialam. Kocham ciepło 🙂 I druga sprawa: będąc kiedys u profesora lat temu kilka, dosc "starego" , ktory obejrzal moje wyniki morfologii sprzed kilku lat Zbadal mnie rekami tzn kąty kazdego stawu, rzekł że nie widzi zadnej choroby a te bole sa jakby migrenowe. Trzeba sie do nich przyzwyczaic. Skierowal mnie na badania ana do Warszawy do prywatnego lab Zaplacilam duze pieniadze i nic w nich nie wyszlo. A wszystkie ana w lab w lublinie wychodzą pozytywnie. Nie obczajam tego. Niby czytam, wiedzę poglebiam a dalej nic nie rozumiem. Dlaczego w ana/ena nic nie wychodzi a objawy są. Nigdy zaden staw spuchniety nie byl, raczej tego nie zauwazylam. Wolalabym wiedzieć co sie dzieje a tu czlowiek raz na pół roku sie bada i oprocz ana nic nie wychodzi.

 135. Mam jeszcze małe pytanie odnosnie jednego z wyników. Czy ten wynik to ana 2 czy ana 3??? Tak jak pisalam wczesniej: w badanym materiale wykryto obecosc p/przeciwjadrowych.
  Miano 1:80
  Typ swiecenia homogenno -plamisty
  Miano: 1:320
  Typ swiecenia: brzeżny
  Badanie wykonano na linii komorek Hep-2 metodą immunofluorescencji posredniej (IIF)
  BLOT ANA/ENA ujemny
  RNP68 –
  RNPA –
  RNPC –
  SmB –
  SmD –
  Ro/SS-A (60) –
  Ro/SS-A (52) –
  La/SS-B –
  Rib-P –
  PCNA –
  CENP-B –
  Scl70 –
  Jo-1 –
  Histon –
  dsDNA –

  Antygen docelowy nieznany

  Czy jest nie ma tej kontroli W jak co u niektorych to wkoncu to jest ana1 czy ana2???

 136. W chorobach autoimmunologicznych dieta dużo daje, wazne, aby odstawic rzeczy, ktore mogą szkodzic na jakis czas np.3 m-ce i powoli wprowadzac po kazdym skladniku. I obserwowac swoj organizm. Do najbardziej problematycznych należą gluten, nabial krowi, cukier, warzywa goitrogenne i ogolnie żywność przetworzona. Dobrze jesc produkty proste, dobrej jakosci, takie, ktore nie uczulają. W większości przypadków taka dieta pomaga, znikaja objawy i bóle.
  A pod kątem RZS bylas diagnozowana?

 137. Dziekuje slicznie za odp. Zastanawiam sie tylko że nie ma tu mowy o tej kontroli W – dokladnie nie wiem o co w tym chodzi. Na rzs cos tam sprawdzali i stwierdzili że to nie to. Dzis edukowalam sie jeszcze odnosnie hcv. Kurcze gdy czlowieka boli to przypisuje sobie wiele chorob. W moim przypadku nie zwrocilam uwagi na czeste problemy z watroba. Zateardzenie na zmiane z biegunkami. Gdy kucne rzadko ale sie zdarza bol w okolocy watroby jakby skurcz no i przede wszystkim prawa strona daje sie we znaki. Prawa noga, prawa ręką, prawe biodro. Nie moge jesc ciezkich rzeczy bo mam od razy świąd skory Napadowy ale bardzo dokuczliwy. No i wracajac do tematu skoro ana 3 wyszlo dodatnie a zadnych pozostalych dokladnych antygenow nie wykryto co to oznacza? Wiem jestem upierdliwa :/ Poprostu mam w rodzinie dwie osoby z chorobami autoagresji dokladnie cukrzyce i cos z koscmi. I moja znajoma ma tocznia, jest w stanie krytycznym. Od kilku lat praktycznie przykuta do łóżka stad moje obawy przed tym wszystkim 🙁

 138. Kontrola Ws jest raczej oznaczeniem ważnym dla laboratorium, jest to wartość kontrolna, nie jest wg mnie istotna dla pacjenta. Nieposiadanie dodatnich przeciwciał przeciwjądrowych ANA nie wyklucza posiadanie chorób autoimmunologicznych, może więc być sytuacja taka, że w ANA3 nic nie wychodzi, a ktoś ma autoimmunizację. Trzeba szukać gdzie indziej po prostu, zostają tylko badania, może coś się po drodze trafi. Ale nadal uważam, że nie ma lepszego lekarstwa przy chorobach autoimmunologicznych, jak odpowiednia dieta. Sprawdziłam sama na sobie, więc mówię z własnego doświadczenia. 🙂

 139. No i zrobilam kolejne badania:
  D-dimer G49 wynik 0,21 przy normie do 0,9
  Przeciwciala anty HCV 0,03 przy normia do 5,0

  Czyli ok No z jednej strony się baaardzo cieszę…ale dalej niepokój, że to jednak coś z autoagtesji. Ehhhh

 140. Witam, może i mi Pani coś podpowie.
  Przez dłuższy czas miałam pokrzywkę. Zrobiłam ostatnio badania ANA 3 i stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia homogennym w mianie 1:320
  PM-Scl100 graniczne (10)
  dsDNA – pozytywne (36)
  kontrola – silnie pozytywne (157)
  reszta miała O,1 lub 2 więc negatywne.

  Co Pani myśli o tych wynikach badań?
  Czekam na wizytę u lekarza, ale jak do tej pory niewiele się dowiedziałam.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Monika

 141. Można szukać w kierunku tocznia trzewnego (SLE), aczkolwiek nie jest to duzy wynik, więc spokojnie, badac się i obserwować.

 142. Anonimowy

  Dziwna sprawa z tymi przeciwciałami. Dwa razy miałam wykonywane ana2. Pierwszy raz wynik był graniczny, rok później miano 1:640 wiec lekarz stwierdził, że ewidentnie coś się dzieje. Ale w ana 3 wszystko ujemne oprócz Kontroli i dfs70.

 143. Anonimowy

  No mi niestety wyszły dodatnie przeciwciała ANA2 (1:320) oraz ANA3 (rybosomalne białko P+). Badania były robione dwukrotnie w odstępach czasu, więc niestety nie ma mowy o pomyłce:( Nie ukrywam, bardzo się boję… Za jakiś czas mam wizytę u reumatologa, boję się co powie. Moje objawy to między innymi objaw Raynauda, wypadanie włosów, ogromna senność, zmęczenie, wiotkość skóry, mięśni i ich osłabienie, bardzo długo gojące się rany (w zasadzie to one się goją, ale długo zostają po nich ślady, po zwykłym zadrapaniu potrafię mieć ślady parę miesięcy). Przyjmuję zarówno magnez, jak i witaminę D. Ale raczej bez wielkich rezultatów. Miał ktoś z Was może dodatnie rybosomalne białko P? W necie jest niewiele informacji o tych przeciwciałach o tym, z tego co widziałam, a chciałabym poczytać wypowiedzi osób, które mają taki sam problem jak ja.

 144. Badanie wyszło dodatnie ze względu na dodatnie dfs70, pisalam juz nie raz, ze dodatnie dfs70 wyklucza chorobe tkanki łącznej. Problem jest gdzieś indziej, moze efekt jakiegos stanu zapalnego, przebytej choroby…

 145. Anonimowy

  To i ja się poradzę. ANA 2 1:320 typ świecnenia ziarnisty, nie stwierdzono przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA, z tej samej próbki poprosiłam o ANA 3 i jest SSA natywne dodatnie. Czy to już toczeń? Dlaczego w ANA 2 nie wykryto SSA?
  pozdrawiam

 146. Witam serdecznie. Jestem po teście ana3. Stwierdzono u mnie przeciwciała dających na komórkach HEp-2 obraz świecenka: ziarnisty w mianie 1:100 centromerB mam silnie dodatni. Pcna- słabo dodatni. Byłam u reumatologa, podejrzewają u mnie Twardzine układowa. Po doniec lutego idę do szpitala na oddział, żeby zobaczyć jak choroba postępuje. Dodam, że mam strasznie zajęte stawy kręgosłupa widać to na zdjęciach Rtg. Walczę z silna rwa kulszowa.

 147. Anonimowy

  witam
  u mnie analogiczna historia do twojej . 8 miesięcy temu pierwsze badanie ana 1 miano 1;640 świecenie ziarniste, ana 3 dsf70 dodatnie reszta ujemne. Obecnie ana 1 1;1280 świecenie ziarniste
  czekam na wynik ana 3 i konsultacje reumatologa.

 148. Anonimowy

  Witam. Ja jestem leczona na toczeń. Biorę metypred i plaquenil. Słyszałam, że toczeń może mieć podłoże genetyczne. Niepokoiłam się o córkę więc zbadałam jej ana 3. Wyszło 1:1000 ale cała reszta ujemna. Byłyśmy u reumatologa, miała zlecone kolejne badania.RF IgM 2,2 (norma <20).Dopełniacz C3: 0.92, dopełniacz C4: 0,18. Nie ma żadnych objawów.Wszystkie wyniki krwi dobre. Pani reumatolog stwierdziła, że córka jest zdrowa, ale znajduje się w grupie ryzyka więc musi się kontrolować. Co na rok, pół roku kontrolować ana, unikać słońca, nie używać środków antykoncepcyjnych. Córka ma 27 lat i za 5 m-cy wychodzi za mąż. Bardzo zmartwiło mnie to, że na wizycie dowiedziałyśmy się, że ciąża jest obarczona ryzykiem, ponieważ może uaktywnić jakąś chorobę z autoagresji. Jeżeli będzie w ciąży musi badać Ro ponieważ dziecko może mieć blok serca. Czytałam trochę o tym i wiem, że w pierwszej ciąży przy dodatnich Ro ryzyko bloku serca to 1-2%, a przy kolejnych ciążach wzrasta do 16-17%, wiec chyba nie jest to aż tak wielkie ryzyko dla dziecka, ale martwię się o zdrowie mojej córki. Wiem, ze planowała 2 dzieci. Ja bardzo boję się o nią. Zastanawiam się, czy jeżeli pierwsza ciąża nie sprowokuje choroby to może lepiej nie ryzykować drugi raz. Bardzo proszę o informację, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby i sugestię w sprawie ilości planowanych dzieci. Bardzo proszę o sugestie.

 149. To jeszcze nie toczeń :), ale warto obserwować. ANA 2 podaje miano, nie konkretne typy przeciwciał, od tego jest ANA3.

 150. Odpowiedziałam w wiadomości prywatnej.
  Pozdrawiam!

 151. Hej, proszę o pomoc w interpretacji ana2. Wyszedl wynik dodatni swiecenie ziarniste w mianie 1:160.nie wykryto ENA
  Jestem przerazona. Mam hashimoto, niedoczynnosc tarczycy, pcos i insulinoopornosc. Dermatolog skierowal mnie na badanie celwm wykluczenia chorob ale chyba trzeba bedzie cos potwierdzac. 🙁 do dermatologa poszlam z silnym wypadaniem wlosow. Nie mam boli stawowych,ob i crp bylo wyzsze we wrzesniu, obecnie w normie. Prosze o pomoc 🙁

 152. Witaj, miano jest małe, z tej strony nie ma się czym przejmować. Możesz powtórzyć badanie za pół roku na wszelki wypadek.

 153. Skąd masz taką wiedzę o tym wszystkim? 🙂 bije się że prędzej czy później coś mnie dopadnie. Czy hashimoto.może wpływać na obecność przeciwciał? Czy to ze w nocy czasem dretwieja mi rece powinno mnie martwic? Co dalej moze sie zadziac w zwiazku z moim.wynikiem?

 154. Anonimowy

  Witam
  Martwię się o młodszą siostrę, dzisiaj odebrała wynik przeciwciał przeciwjądrowych ANA. wynik DODATNI, miano 1:1000, typ świecenia ziarnisty i homogenny.Z objawów to puchnięcie palców dłoni, drętwienie rąk, problemy z pęcherzem moczowym, czasami zmęczenie, depresja. Poczytałam trochę i jestem przerażona a zarazem mam pustkę w głowie. Bardzo proszę o interpretację.
  Pozdrawiam, Lila.

 155. Z doświadczenia 🙂
  Nie martw się na zapas, bo emocje, zwłaszcza zbędne i zupełnie niepotrzebne wpływają na nasz układ immunologiczny, to wszystko jest ze sobą powiązane, im więcej się zamartwiasz, tym bardziej cierpi na tym Twoja odporność. Pytasz, czy hashi może wpływać na obecność przeciwciał – no na pewno na przeciwciała antytarczycowe, jeśli chodzi o ANA to sa lekarze, którzy twierdzą, że to ma związek, a są tacy, co mówią, że zupełnie nie. Nie wiem, którzy mają rację. Jeśli w ANA3 wychodzi konkretny rodzaj przeciwciał to wtedy one są odpowiedzialne za dodatnie ANA, chyba, że wychodzą DFS70, to wtedy nie wiadomo co jest powodem, ale coś na pewno. Ty masz malutkie miano, w ogóle na razie nie ma się czym przejmować. Co do drętwienia rąk, znam sprawę z autopsji, miałam tak wtedy, gdy moja tarczyca szalała i miała mega stresujący okres w moim życiu. Podejrzewam, że nałożył się na to niedobór magnezu. Ogólnie stres, nerwy, lęki + problemy z tarczycą + choroby autoimmunologiczne + niedobory są problematyczne i potrafią się zobrazować właśnie w taki sposób jak drętwienia, mrowienia w kończynach, problemy z krążeniem, nerwowość, płaczliwość itp. Trzeba by było wszystko pouzupełniać (suplementować magnez, wyrównać tarczycę, zwrócić uwagę na swoją dietę i się uspokoić), to wszystko wymaga czasu i wysiłku, ale warto. 🙂
  Pozdrawiam!

 156. Najlepiej by było, aby siostra zrobiła sobie ANA3 i poszła z wynikami do reumatologa/immunologa. Coś na rzeczy raczej na pewno jest, pytanie tylko co. To puchnięcie jest dziwne, trochę niepokojące w połączeniu z drętwieniem, bo mogą to być problemy z mikrokrążeniem, może to być też tarczyca oczywiście. Zmęczenie i depresję podciągnęłabym bardziej pod samą jednostkę choroby z autoagresji po prostu. Niech siostra uda się do lekarza, to na pewno i jak może to niech zrobi wcześniej to badanie, będzie wiedziała po części przynajmniej, na czym stoi.
  Pozdrawiam!

 157. Witam, w ostatnim czasie straciłam 3 ciążę wykonałam mnóstwo badań w tym ana wyszło typ homogenno-plamisty 1:160 ,w ana 3 wyszedł wynik graniczny dsDna i RNPC. ? O czym świadczą takie ana?bo mój reumatolog i hematolog nie za bardzo wie jak mi pomóc. .

 158. Witam,
  po pierwsze proszę poszukać dobrego ginekologa, po drugie wspomóc się wizytą u immunologa. Możliwe, że trzeba będzie włączyć steryd. Miano jest dosyć niskie, graniczne, więc nic poważnego się nie dzieje, jednak 3 poronienia dają podstawę do przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki immunologicznej (w tym APS, trombofilii wrodzonej), jak również genetycznej (na NFZ!). Proszę poszukać dobrych lekarzy, najlepiej z doświadczeniem klinicznym.
  Pozdrawiam!

 159. Aha rozumiem , ja już porobiłam badania genetyczne ,w których wyszło ,że mam podejrzenie choroby zakrzepowo- zatorowej .. ale z ana 3 wychodzi co innego ?
  Co do ciąży to za każdym razem boli mnie okropnie brzuch praktycznie codziennie zastanawiam się właśnie czy to nie od tych ana ..

 160. Witam, proszę o przeanalizowanie moich objawów i wyników. Mam 21 lat i od 4 lat coś dzieje się z moim organizmem. Otóż mam silne bóle rąk (tj. zakwasy), ból jednego stawu który utrzymuje sie juz od ok 4 lat (lekarze rozkładają ręce), ciągłe osłabienie, bóle głowy,bóle miesiączkowania (wcześniej nie występowały), strzelanie w stawach (praktycznie w każdych). Robiłam badania ANA i wyszły pozytywne miało na początku 1:640 po około miesiącu było już 1:1000. Robili mi w szpitalu ANA 3 i wyszły przeciwciała anty Ro +++. Reumatolog stwierdziła że mam zespół Sjogrena. Od ponad roku zażywam plaquenil i methotreksat, lecz ból stawu nadal się utrzymuje, a bolące ręce czasem też się odzywają. Czy takie przeciwciała mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy? Dodam że ponad rok temu chwilke leczyłam się na to jednak później okazało się że nie mam tej choroby bo wyniki wychodziły prawidłowo. Zawsze mam zimne i wiecznie mokre stopy, ogólnie jakoś mi jest zimno, a czasem z niczego objewa mnie gorąca fala mimo tego że jest mi zimno. Proszę o odpowiedź.

  1. Poczytaj o zespole ehlersa-danlosa np. na stronach fundacji marfana lub stowarzyszenie ehlers-danlos.
   Sama jestem obecnie diagnozowana. ZED jest kolagenopatią o podlożu genetycznym. Jednak ujawnia się ona już przy urodzeniu lub w wieku późniejszym na wskutek przeciążeń (praca, życie, sport) i urazów. Jest wiele innych objawów, których się nie zauważa. Podwichnięcia szczęki – bardzo bolesne. Zęby na tyle puste w środku że trzeba było plombować w wieku nastu lat, rozstępy na skórze bez powodu na i klasyka wybitna gibkość. Do tego potrzeba dużej ilości snu i zła tolerancja alkoholu. U mnie bolące objawy pojawuły się w wiku 49 lat po operacji. teraz mam silne bóle brzucha, zaparcia, dyskopatie, spondylozę, tężyczkę, silne bóle wszystkich ściegien i paru mięśni (dłonie, stopy, szyja, klatka piersiowa, łydki, uda, biodra, barki). Moje ANA1 dodatnie, D3 13, a TSH 1,2 przy zażywanym eutyrox 37,5 dobowo.

 161. Problemy zakrzepowe to jedna bajka (na to acard i heparynę się bierze), a immunologiczne, w tym ANA to druga bajka – na to zazwyczaj sterydy się wprowadza. Prawdopodobnie ciąża w Pani przypadku musi być prowadzona na tzw. "żelaznym zestawie".

 162. Nie, te przeciwciała nie świadczą o chorobie tarczycy, tylko o chorobie już u Pani zdiagnozowanej.

 163. ale z tego co mi wiadomo to aby stwierdzić zespół Sjogrena tj. w 100% to muszą być przeciwciała anty-Ro i anty-La a ja mam tylko jedno z nich dlatego mam wątpliwości co do tego. A do tego nie mam żadnych objawów suchości, a tak jak pisałam bóle mięsni, stawu, zmęczenie, zimne stopy.

 164. Leki, które Pani zażywa są lekami silnie przeciwzapalnymi i immunosupresyjnymi. Wykorzystuje się je w różnych chorobach o podłożu autoimmunologicznym. Posiadanie danego rodzaju przeciwciał oczywiście nie warunkuje posiadania konkretnej choroby, musi się na to składać również szereg objawów. Lekarz zapewne przeprowadził z Panią wywiad, zanim postawił diagnozę. Jeśli chodzi o tarczycę to te badania nie mają z nią nic wspólnego, proszę się zdiagnozować pod kątem tarczycy, ale na to są inne badania. Na Pani miejscu skupiłabym się przede wszystkim na podniesieniu odporności, to pomoże na wszystko, cokolwiek z autoagresji by Pani nie miała.

 165. Anonimowy

  Bardzo dziękuję, jutro siostra idzie z wynikiem do neurologa, który zlecił jej to badanie. Jak coś się wyjaśni, odezwę się.
  Pozdrawiam.

 166. Anonimowy

  Dzień dobry
  Przeczytałam kilka komentarzy, coś podobnego do moich wyników znalazłam jednak postanowiłam napisać. Jeśli mogłabym prosić o interpretacje będę spokojniejsza, może ktoś ma podobny problem. Dodam, że ostatnio stwierdzono u mnie pokrzywkę ale nie jest to u mnie bardzo problematyczne. Jestem też po poronieniu (rok temu) dlatego zlecono mi kilka różnych badań.

  ANA2 słabo dodatni, świecenie ziarniste w mianie 1:160
  ANA3 PM-Scl (PM) + dodatni(intensywność 28)
  Kontrola (Ws) +++ czyli silnie dodatni (co to jest ta kontrola?)

  Dziękuje i pozdrawiam
  Anka

 167. Kontrolą proszę się nie przejmować, to wyznacznik dla laboratorium. Proszę powtórzyć za jakiś czas ANA, należałoby monitorować te dodatnie PM-Scl, być może nie ma powodów do niepokoju, ale za jakiś czas warto sprawdzić, czy nie wzrosną.

  Pozdrawiam!

 168. Anonimowy

  Bardzo dziękuję za odpowiedz. W międzyczasie byłam jeszcze u dwóch lekarzy z czego jeden powiedział dokładnie to samo co Pani, a drugi wypisał receptę, chociaż jak sam powiedział nic się nie dzieje ale tak asekuracyjnie przepisał coś co było dosłownie "na wszystko" bo nic innego nie zna.
  Za królika doświadczalnego robić nie będę 🙂 dlatego wolę powtórzyć badanie za jakiś czas bez zażywania leku skoro.

  Raz jeszcze dziękuję i życzę zdrowia
  Pozdrawiam
  Ania

 169. Anonimowy

  Witam serdecznie,

  Po przeczytaniu komentarzy, chciałam zapytać o sugestę dotyczącą mojego przypadku, zacznę od wyników badań:

  PPJ (ANA10) met. IIF i IID (6 antygenów): dodatni
  Nie stwierdzono obecności przeciwciał przeciwjądrowych,
  STWIERDZONO OBECNOŚĆ przeciwciał przeciwcytoplazamtycznych w mianie 1:160
  Nie stwierdzono obecności przeciwciał przeciwmitochondrialnych,
  Metodą DID nie wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA(RNP,Ro/SS-A,La/SS-B, PM-scl, Scl-70, Jo-1,Ku, Rib-P)
  Co to może znaczyć? Jestem strasznie zaniepokojona…

  Badanie pojawiło się w związku z ostatnio zaobserwowanym objawem: zaczerwienie na palcach prawej ręki, drobniutkie plamki najpierw na palcu wskazującym, potem na najmniejszym oraz tym obok najmniejszego zaczerwienie poniżej paznokcia plus opuchnięcie tych palców. Teraz zaczerwienie mniejsze ale dłoń sinieje, jest silnie wrażliwa na zimno, Podobna sytuacja jest z dwoma palcami na prawej stopie – jest obrzęk wokół jednego paznokocia i też te dwa szybko robią się sine…
  Dodam, iż znaczne pogorszenie samopoczucia nastąpiło pod koniec 2015 roku, miałam mniej energii, bóle kręgosłupa, ogólne bóle jakby ciała, nocne poty, chodziłam po wielu lekarzach, wyniki morfologii i inne były okey, aż do tego objawu, w lipcu 2016 miałam robione ANA i było ujemne.
  Mam też stwierdzony stan zapalny przełyku i żołądka (ogniska zapalne) – miałam gastroskopię, bo często bolał mnie żołądek, często boli mnie też odcinek szyjny, szybko męczą mi się stawy kolanowe, RE miałam teraz też oznaczany i jest ok, OB na teraz =13, pół roku temu wymusiłam na neurologu MRI głowy i wyszło mi małe ognisko, niespecyficzne, raczej naczyniopochodne, choć jak było tam napisane "nie można wykluczyć pochodzenia demielinizacyjnego – 2 neurologów to widziało i zalecali kontrole, brak zmian klinicznych

  Co to wszystko może znaczyć? Sporo się naczytałam, drugi z dermatologów dał mina tą dłoń i stopę skierowanie do szpitala ..i idę na badania..

  Pozdrawiam,
  Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę zdrowia, bo to najcenniejsze!

 170. Witam,
  po pierwsze proszę się nie stresować, bo stres w autoimmunologii tylko szkodzi. Po drugie proszę jak najbardziej skorzystać ze skierowania do szpitala, tam zrobią Pani prawdopodobnie szczegółowe badania i postawią konkretną diagnozę. Przeciwciała ANCA występują głównie w różnego rodzaju zapaleniach naczyń, ale też w innych jednostkach chorobowych. Po objawach na dłoni i stopie można wnioskować, że coś się tutaj dzieje, choć miano wcale nie jest wysokie, dlatego tak ważne są objawy we wszystkich chorobach z autoagresji. Z drugiej strony skarży się Pani na problemy zapalane przełyku i żołądka, OB też nie jest niskie. W szpitalu powinni poszerzyć diagnostykę o konkretny rodzaj ANCA, wtedy już będzie wiadomo z jaką grupą chorobową mamy do czynienia, bo na razie zrobiła Pani ANA przesiewowe i wiadomo tylko, że coś z ANCA jest. Dlatego proszę się nie stresować, pójść grzecznie do szpitala, dać się przebadać i potem zacząć się nad tym zastanawiać. Przeciwciała mają to do siebie, że dzisiaj są, a za miesiąc może ich już nie być. Życzę zdrowia i spokoju ducha!
  P.S. od dawna zbieram się do napisania artykułu o ANCA, tylko jeszcze nie mogę się do końca zebrać, ale obiecuję, że taki szczegółowy artykuł na pewno się pojawi. 🙂

 171. Anonimowy

  Dziękuję bardzo za odpowiedz:)

  A proszę powiedzieć, czy Pani zdaniem przeciwciała przeciwjądrowe moga się pojawić, gdy będą mi w szpitalu robić morfologię? Bo napewno będę badać obecność przeciwciał..
  Wyniki, które przytoczyłam wyżej pochodzą z 20.02, wtedy był najsilniejszy – moim zdaniem- stan zapalny. Teraz dłoń sienie..
  Jakie schorzenia, kryją się pod ANCA?
  Czy są jeszcze jakies inne przeciwciała cytoplazmatyczne?

  Dzięki wielkie i nawzajem zdrówka:)
  P.S. Szpital już jutro..

 172. Anonimowy

  Witam, jestem po dwóch poronienia już. Zrobiłam wiele badań, zdiagnozowano mutacje mthfr. Leczę też się na Hashimoto. Wynik Ana 1:100, powtarzałam dwa razy, profil Ana 3 ujemny. Tylko dodatnia kontrola. Reumatolog twierdzi że te przeciwciała od Hashimoto. Ginekolog na całość problemu chce zastosować clexane i acard. O sterydzie nie ma mowy, bo niskie miano i brak objawów. Czy takie miano mogło przyczynić się do strat? Czy na Ana zawsze potrzebny jest steryd? Pozdrawiam

 173. Przeciwciała nie znikają do zera z dnia na dzień, jeśli były wcześniej to raczej nadal będą, kwestia tylko, w jakim mianie. Są trzy rodzaje przeciwciał cytoplazmatycznych c-ANCA, p-ANCA i a-ANCA. W badaniach szczegółowych bada się je wszystkie i wtedy konkretny rodzaj określa grupę chorób, z jaką mamy do czynienia. Jednostek chorobowych jest sporo, począwszy od ziarniniaka, przez rożnego rodzaju zapalenia naczyń, zapalenie wątroby, wsierdzia, zapalenie nerek, zapalenie jelita grubego itd. Chorób jest mnóstwo, dlatego trzeba poszerzyć diagnostykę i połączyć ją z objawami.
  Pozdrawiam!

 174. Niestety nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie. Przy poronieniach szuka się różnych przyczyn, od genetycznych po immunologiczne. Przeciwciała czy to tarczycowe, czy ANA (choć u Pani miano jest bardzo niskie) mogą być przyczyną poronień, ale nie muszą. Wielu znakomitych lekarzy twierdzi, że tak wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci, mając ANA, nawet czasem o nich nie wiedząc, że doszukiwanie się przyczyny tylko i wyłącznie w ANA może nie być sensowne. Stardardowe postępowanie przy poronieniach to właśnie tzw. żelazny zestaw, czyli acard, heparyna i steryd. Na takim zestawie wiele ciąż udaje się donosić, ale lekarze tak na prawdę sami do końca nie wiedzą dlaczego. Jeśli problemem jest immunologia to tutaj taki zestaw zadziała na pewno. Nie słyszałam o innym leku obniżającym ANA, który nie byłby sterydem. Poza oczywiście samoistnym spadkiem przeciwciał.

  Pozdrawiam, życzę siły i tego, aby w końcu się Pani udało!

 175. Anonimowy

  Witam serdecznie! Chciałabym się poradzić.Mam 34 lata i dwójkę małych dzieci 🙂 Ostatnio miewam dziwne objawy wypadające włosy, zapalenia spojówek, suche oczy, niedawno nawet bolesność i puchnięcie ślinianek. Pobuszowałam w internecie i nie wiem sama czy to zespół Sjorgena czy może coś gorszego 🙁 postanowiłam sprawdzić co to może być i wykonać testy ANA jestem zielona w tym temacie i bardzo proszę o podpowiedź od czego zacząć czy najpierw wykonać test ANA1 czy od razu ANA 2 a dopiero potem w razie złych wyników ANA3. Bardzo się boję co to może być 🙁 z góry dziękuję za poświęcony czas

 176. Witam, proponuję zrobić ANA2, jest niewiele droższe, a wskaże konkretny kierunek. Oczywiście, jeśli coś wyjdzie, to w przyszłości należałoby zrobić również ANA3.
  Pozdrawiam!

 177. Anonimowy

  Witam Serdecznie.

  Najpierw zacznę od moich wyników:
  CRP – 1,78 mg/l
  RF – 8,78 IU/ml
  PPJ (ANA7) met ELISA 23,4 IM/ml
  ANA Screen (anty dsDNA, SS-A, SS-B, Scl-70, Jo-1, nRNP/Sm, Sm)
  IU/m; (WHO 66/233)
  względna czułość metody 96,9%
  względna specyficzność 82,3%

  W zeszłym roku miałam wypadek samochodowy, uderzenie w tył samochodu, doznałam typowego urazu kręgosłupa szyjnego "smagnięcie biczem". Jednakże 3 tyg. po wypadku moje dłonie stały się drętwe tzn. nie potrafię wyprostować palców jak i również zacisnąć w pięść. Po wypadku pojawił się również problem ze sinieniem i okazało się, że nagle mam Zespół Raynauda. Nigdy się nie leczyłam w tym kierunku. Miałam wykonanie badanie zespół cieśni nadgarstka – wszystko ok. Pojawiła się diagnoza, że to zapalenie pochewek ścięgnistych. Potem neurochirurg skonsultował to z reumatologiem i okazuje się, że przez to ze mam zespół Raynauda może być to twardzina. Ponieważ do wizyty daleki termin czy ma sens wykonywać ANA 2 i ANA 3 czy lepiej za pół roku powtórzyć ANA 1 i sprawdzić (czy zmniejszyło się, czy podwyższyło się – nie wiem czy to ma jakiś sens). Ostatnio nic nie wiem chociaż chciałabym dużo wiedzieć. Będę wdzięczna za odpowiedz.

  Pozdrawiam
  Agnieszka

 178. Witam,
  zacznę od tego, że rzadko kiedy widuję wyniki badania ANA7. Jest to badanie przesiewowe dla przeciwciał przeciwjądrowych i cytoplazmatycznych, jednakże forma oznaczenia wyniku jest dla mnie trochę mało czytelna w tym badaniu. Z tego co pamiętam, to normy dla ANA7 wyglądają tak (a przynajmniej wyglądały tak jakiś czas temu), że wynik poniżej 23 oznaczony był jako ujemny, powyżej 23 jako dodatni. U Pani wynosi 23,4. Mamy tu do czynienia z wynikiem bardzo granicznym. Osobiście nie martwiłabym się tym, badanie może Pani powtórzyć spokojnie za jakiś czas. Oczywiście ważne jest, aby przeciwciała nie rosły. Co do twardziny, to polecam zrobić ANA3, wtedy wszystko będzie jasne, bo ANA7 nie zawiera w sobie np. przeciwciał centromerowych, charakterystycznych dla twardziny, a w ANA3 będzie Pani miała wszystko.
  Pozdrawiam!

 179. Anonimowy

  Tak zgadza się wynik do 23 jest ujemny, a powyżej dodatni. Ja mam minimalnie przekroczony. Jutro pojadę wykonać ANA3 i bede cierpliwie czekać na wynik i coś mi się wydaje, że będą to najdłuższe dwa tygodnie. Ślicznie dziękuje za szybką odpowiedź. Jakoś mi lżej.
  Jak będę mieć wynik dam znać.
  Pozdrawiam

 180. Ania

  Witam,jestem po trzech poronieniach.Mam za sobą spora listę badań, w których wszystko jest ok z wyjątkiem ANA,które wyszły dodatnie,ANA2-obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.Badanie wykonano metodą (IIF).Zalecono wykonanie ANA3. Odebrałam właśnie wynik ale nie za bardzo wiem o co w nim chodzi,nie byłam jeszcze u specjalisty.
  ANA Profile 3 plus DFS70
  RNP/Sm 0
  Sm 0
  SS-A natywne (60 kDa) 0
  Ro-52 (52 kDa) 0
  SS-B 0
  Scl-70 0
  PM-Scl 100 ++ (intensywność 51)
  Jo-1 0
  Centromer B 0
  PCNA 0
  dsDNA 0
  Nukleosomy 0
  Histony 0
  Rybosomalne białko P (+) (intensywność 15)
  AMA-M2 0
  DFS 70 0
  Kontrola +++ (intensywność 149)

  Objaśnienie
  O negatywny
  (+) graniczne
  + pozytywny
  ++ pozytywny
  +++ silnie pozytywny

  Nie zauważyłam u siebie żadnych objawów.Proszę o pomoc….
  Pozdrawiam

  1. Witam,
   ma Pani dodatnie przeciwciała PM-Scl 100 oraz przeciwko rybosomalnemu białku P. Te pierwsze są charakterystyczne dla twardziny lub zespołu nakładania, a te drugie dla tocznia. Wiele osób jest nosicielem przeciwciał przeciwjądrowych, a nawet o tym nie wie, zwłaszcza, kiedy nie ma żadnych objawów. ANA mogą być przyczyną poronień, ale nie muszą. Proszę się skonsultować z Pani ginekologiem w tej sprawie, możliwe, że podejmie dalsze kroki i przepisze odpowiednie leki.

   Pozdrawiam!

   1. Ania

    Dziękuję bardzo za odpowiedz,dzisiaj jestem umówiona z ginekologiem i zobaczę co mi powie.Strasznie się boję ..

 181. Kataryna

  Dobry wieczór,

  Od wielu lat zmagam się z chorobą Raynauda. W ostatnim badaniu kapilaroskopii rąk wystąpiło znaczące pogorszenie parametrów – bardzo duży obrzęk podścieliska, poszerzenie pętli, zastój krwi (bardzo liczny na całym przebiegu, pętle nieco kręte, pętle Raynauda w palcach 2 pRL i 3,4 pRP.
  Od dawna towarzyszy mi ból stawów i problemy z siłą mięśni (odczuwam problemy przy chodzeniu, nie jestem w stanie jeździć na rowerze). Właściwie to w moim życiu stałą jest ból. W ostatnich miesiącach objawy bardzo nasilone.
  Wyniki badania PPJ (ANA3) met. immunoblot (ICD-9: 021), które otrzymałam w dniu dzisiejszym są następujące:

  Kontrola (W(s) 155 +++ silnie pozytywny
  SS-A natywne 2
  Ro – 52 rekombinat (52) 2
  SS-B (SSB) 1
  Scl- 70 2
  PM-Scl (PM) 1
  Jo-1 9 (Jo) 1
  Centromer B (CB) 1
  PCNA (PCNA) 2
  ds DNA (DNA) 1
  Nukleosomy (NUC) 1
  Histony (HI) 2
  AMA – M2 (M2) 2
  DFS 70 4

  Bardzo proszę o interpretację wyników. Pozdrawiam. K

  1. Witam,
   z tego co widzę, to nic tutaj nie ma. Kontrolą proszę się nie przejmować (to oznaczenie dla laboratorium), resztę przeciwciał ma Pani ujemnych. Proszę spojrzeć na wyniki Pani Ani powyżej, to jest podobny sposób oznaczania ANA w Pani laboratorium (co laboratorium to inny schemat). Wszędzie ma Pani wartości typu 1-2, to są wyniki ujemne, DFS70 jest 4, ale to i tak bardzo mało, aby nawet graniczne było. Wszystko jest tutaj w porządku. Bardzo mi przykro z powodu Pani objawów zdrowotnych. Jest Pani pod stałą opieką immunologa lub reumatologa?

 182. klaudyna

  cześć,
  Czy pomożecie mi w interpretacji wyników mojej mamy? Zaznaczam, że ma stwierdzona boreliozę, nie wiem czy może to być z tym związane. Są u niej podwyższone wyniki Ana 2 i Ana 2, u mnie zresztą te, może to jakaś genetyczna skłonność.
  Czy może być to jakaś choroba immunologiczna? Lekarze wykluczyli raczej tocznia, choć Mama kilka lat temu miała na twarzy czerwony obrzęk, koło powiek.
  ANA 3
  ANA Profil 3: STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia homogenny i ziarnisty.
  SS-A natywne (60 kDa)+
  dsDNA+
  Nukleosomy(+)
  Pozostałe wyniki ujemne
  ANA 2
  P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia homogenny i ziarnisty. Przeciwciała przeciw dsDNA: ujemne.
  STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciw: RNP/Sm: ujemny
  Sm: ujemny
  SS-A: +
  Ro-52: ujemny
  SS-B: ujemny
  Scl-70: ujemny
  PM-Scl100: ujemny
  Jo-1: ujemny
  centromerowe białko B: ujemny
  PCNA: ujemny
  dsDNA: +
  nukleosomy: (+) graniczny
  histony: ujemny
  rybosomalne białko P: ujemny
  AMA-M2: ujemny
  DFS70: (+) graniczny

  Bedę bardzo wdziecza za pomoc!

  1. Witam,
   ciężko coś tutaj powiedzieć, bo miano jest na prawdę dosyć niskie (1:100 to w ogólne nie ma o czym rozmawiać, 1:320 jak dla mnie do obserwacji i ponownego powtórzenia za jakiś czas badań). Tocznia tutaj z samych wyników badań nie ma na pewno. Jest tendencja, dlatego trzeba obserwować, w którą stronę to pójdzie. Jeśli nagle nie dojdą jakieś objawy, jak np. rumień albo inne objawy, których wcześniej nie było, to trzeba powtórzyć badania i udać się do specjalisty. Na chwilę obecną proszę się nie stresować, bo nie ma jeszcze czym. A choroby autoimmunologiczne raczej nie są przekazywane genetycznie, można mieć co najwyżej skłonność do szwankowania układu immunologicznego lub w przypadku kobiet z przeciwciałami jest możliwość przekazania dziecku swoich przeciwciał (nie tylko tych dobrych, ale również tych złych autoagresywnych) z mlekiem matki. To jest niestety jedna wielka niewiadoma.
   Pozdrawiam!

   1. klaudyna

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź;)

 183. Ania

  Witam, jestem po konsultacji u ginekologa.Podobnie jak Pani uważa,iż dodatnie ANA mogą ale nie muszą być przyczyną poronień,mówił,że moje miano jest dosyć niskie.Zalecił poszerzenie diagnostyki.

 184. Ania

  Witam. Umieram z nerw 🙁 dziś odebrałam wyniki ANA 2 i chciałabym zasięgnąć porady bo nic z nich nie rozumiem. Zrobiłam te wyniki ponieważ zaobserwowałam suchość w buzi, oczach, zapalenie ślinianki. Robiłam wskaźnik crp i wyszedł w normie. Proszę zerknąć :
  Obecność przeciwciał dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia”
  – ziarnisty w mianie 1:1000
  – jąderkowy w mianie 1:100
  Badanie metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF)

  A metodą Immunoblotu stwierdzono obecność przeciwciał przeciw:
  -RNP/Sm ujemny
  -Sm: ujemny
  -SS-A +++
  -Ro-52 +++
  – SS-B ujemny
  -Scl-70 ujemny
  -PM-Scl100 ujemny
  – Jo-1 ujemny
  – centromerowe białko B ujemny
  – PCNA ujemny
  -dsDNA ujemny
  -nukleosomy: ujemny
  – histomy: ujemny
  – rybosomalne białko P: ujemny
  – AMA-M2: ujemny
  _ DFS70: ujemny

  1. Witam,
   proszę się umówić do immunologa lub reumatologa. Ma Pani silnie pozytywne przeciwciała, które występują przy toczniu lub przy zespole suchości. Możliwe że lekarz poszerzy diagnostykę i wtedy dokładnie Panią zdiagnozuje. Możliwe również, że przepisze odpowiednie leki. Wszystko zależy od tego, czy ma Pani tylko przeciwciała, czy również jakieś objawy oraz jakie są Pani oczekiwania. Proszę się nie stresować i zapisać na konsultację.
   Pozdrawiam!

 185. Joanna

  Witam
  Proszę o interpretację wyników:
  Dodatnie IgM antygenu kapsydowego EBV, niespecyficzne przeciwciała przeciwjądrowe o typie świecenia ziarnistym (1:2860) oraz few nuclear dots (1:640) przy ujemnej immunodyfuzji oraz nieobecnych ds-DNA.

  Z góry dziękuję

  1. Witam,
   co do wirusa EBV, to jeśli było przeprowadzone badanie IgM VCA i wyszło dodatnie, to oznacza to, że albo jest Pani w trakcie zakażenia lub jest Pani po przebytym zakażeniu tymże wirusem (przeciwciała zanikają po 2-4 tygodniach), natomiast co do ANA, to miała Pani wykonany test przesiewowy, który wykrył spore miano przeciwciał, jednak aby powiedzieć, co to dokładnie za przeciwciała, musiałaby Pani wykonać ANA3, gdyż to wykonane badanie jest tylko poglądowe i może wskazywać jedynie na grupę chorób. Co do kropek jądrowych, to występują one u osób z chorobami autoimmunologicznymi, jak również nowotworowymi.

   1. Joanna

    Stwierdzono rumień guzowaty, tylko czy po tych wynikach można stwierdzić ,że tylko rumień czy coś innego może być?

    1. Te wyniki są bardzo ogólne, nie da się stwierdzić na ich podstawie, czy to tylko to, czy coś jeszcze.

 186. Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników:
  Robilam ana wyszly nastepujace wyniki:
  Miano: 1:1000
  Typ świecenia: cytoplazmatyczny
  Miano :1:320
  Typ swiecenia ziarnisty
  Po przeczytaniu wpisów na blogu zrobilam ana Profil
  który wyszedł ujemny tylko kontrola +++.Czegoś nie rozumiem ana chyba 1 wyszło z tak wysokim mianem a ana 3 wyszło ujemne?proszę o pomoc

  1. Witam,

   odpowiedziałam Pani w mailu. Podejrzewam, że pc. DSF70 są odpowiedzialne za dodatni wynik ANA u Pani. Jeśli inne przeciwciała nie wyszły, to choroby tkanki łącznej nie ma.

   1. Witam serdecznie, niestety nie otrzymałam od Pani jeszcze emaila, prosze przekopowiac I wkleic tu odpowiedz.z gory dziękuje, martwi mnie te dodatnie miano mimo iz ana profil wyszlo ujemne, za co odpowiadaja przeciwciala DSF70?
    11 miesięcy temu urodziłam córke i nie mam sił aby sie nia zajac, czuje sie strasznie słabo, bylam juz w dwoch szpitalach i nie wiedza co mi jest, neurologicznie czysta i gieekologicznie tez, a ja w niektorych dniach nie mam sil nawet wstac, po kilku wyproznieniach opadam z sil, a Hasimoto mam zdiagnozowane od 2009 roku, z gory dziekuje za jakakolwiek podpowiedz poniewaz jestem zalamana i nie potrafie cieszyc sie w pelni macierzynstwem…

    1. Ale czy w ANA profil powinno byc oznaczone te pc. DSF70, ja mam nastepujace przeciwciała ujemne:
     RNP/Sm, Sm, RNP 70, RNP (A), RNP (C), SS-A nativ (60kDa), Ro-52 rekombinat (52), SS-B, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, Centromer B, PCNA, DsDNA, Nukleosomen, Histone, Ribosomales Protein, AMA-M2, i one sa 0 a kontrola +++,
     Wyzej osoby mialy nieco inne oznaczenia, czy ja dobre badanie zrobiłam?w tym laboratorium robia albo to z mianami i typem swiecenia albo ana profil, chyba juz nic nie rozumiem…prosze o pomoc

     1. Poniżej treść maila, jakiego do Pani wysłałam:

      Witam,
      Czy w tym rozszerzonym profilu ANA miała Pani przeciwciała DFS70? Jeśli tak, to czy wyszły ujemne? Jeśli nie, to podejrzewam, że te właśnie przeciwciała są odpowiedzialne za dodatnie miano ANA u Pani. Kontrolą proszę się nie przejmować, to oznaczenie dla laboratorium.
      Proszę koniecznie zacząć suplementację Wit.d3 min.2000 j.m. dziennie + K2MK7 (można kupić osobno, można razem, np. D-vitum forte + K2 jest w 1 kapsułce bodajże), bo musi Pani sobie podnieść odporność. Do tego proszę się udać do lekarza po receptę na żelazo, bez żelaza nie będzie Pani miała siły i komórki w Pani organizmie będą niedotlenione. Do tego dużo warzyw i owoców, idzie wiosna, będzie teraz wszystko to wyboru. Proszę o siebie zadbać dla siebie i córeczki!

      ————
      Co laboratorium, to inne badania. Niektóre oznaczają DFS70, inne nie. Skoro nie wyszły Pani inne przeciwciała, to oznacza, że to właśnie DFS70 są odpowiedzialne za Pani wynik. Pojawiają się one po stanach zapalnych, chorobach, możliwe, że po ciąży, ale nie mają nic wspólnego z chorobami tkanki łącznej. Z czasem same zanikają. Proszę się nie martwić, tylko o siebie zadbać. Niestety Hashimoto ma takie właśnie oblicze, pozbawia sił i chęci do życia. Dlatego nie wolno się poddawać, trzeba walczyć o siebie.

      Pozdrawiam!

 187. Witaj,

  Trafiłam na Twój blog i ten post, postanowiłam napisać i ja.
  Mam na twarzy coś a’la motyl (jak przy toczniu), ale w moim przypadku obejmuje też czoło i brodę. Na podstawie tego oraz moih próśb dostałam skierowanie na ANA2, wynik:

  P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia: ziarnisty z dodatnimi chromosomami w mianie 1:1000, nuclear dots w mianie 1:100. Przeciwciała przeciw dsDNA (test Crithidium luciliae): ujemne. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą ELISA NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, Scl-70, Jo-1). Interpretacja wyniku badania uzależniona jest od całości obrazu klinicznego pacjenta.

  Poszłam z wynikiem do reumatologa, Pani mnie dotknęła parę razy, stwierdziła że na pewno nie mam tocznia ani żadnej tego typu choroby, ewentualnie fibromialgia (chciała dać psychotropy) a przeciwciała pewnie od Hashimoto.

  Moje pytanie do Ciebie: czy również spotkałaś się z opinią że te przeciwciała mogą mieć związek z Hashimoto? Endokrylolog powiedział mi że nie bo to inny typ przeciwciał, a reumatolog że to od Hashimoto. I na ten moment mam wynik, ale nie mam diagnozy. To co mam na twarzy uznano za trądzik różowaty. Stawy bolały sporadycznie (przy nieleczonej niedoczynnosci, przed diagnozą Hashimoto), czasem mam stany depresyjne, ale ogólnie jakoś sobie radzę. Nie wiem natomiast czy zostawić tak te ANA2 czy drążyć ?
  Robiłam też Antykoagulant toczniowy (ujemny) i czynnik reumatoidalny (ujemny).
  Morfologia jest zazwyczaj w normie, ostatnio miałam minimalnie podwyżoną keratyninę w krwi, mocz ok. Hashimoto potwierdzone przez badanie przeciwciał oraz usg tarzycy, do tego niedoczynność.

  1. z góry przepraszam Panią za pisanie na „Ty” – nieładne przywyczajenie z różnych forów, napisałam post na szybko.
   Chciałam też dodać że wydaje mi się, że mam uczulenie na gluten, aktualnie go odstawiłam i czuje się lepiej pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Nie wiem czy to ma jakieś powiązanie z przeciwciałami przecijądrowymi – wolałam napisać wszystko.

   1. Gluten jest silnie prozapalny, a dla osób z osłabionym układem immunologicznym jest jak płachta na byka. Wpływa na układ odpornościowy, a wtedy szwankują wszystkie słabe punkty, organizm głupieje i atakuje sam siebie wybijając przeciwciała do góry, w tym ANA, jak ktoś ma.

  2. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że ANA są od Hashi, ale osobiście uważam, że był to błąd lekarza, u mnie przynajmniej wątpliwości rozwiały ANA 3 i takie polecam zrobić. Od Hashimoto ma się dodatnie przeciwciała przeciwtarczycowe, a ANA to zupełnie inna bajka.
   Pozdrawiam!

 188. Mela

  Witam, moja 10 letnia córka ma od 6 m-cy pokrzywkę, miała robione szereg badań alergia – nie występuje,badanie PPJ(ANA2) w badanej surowicy krwi stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych i przeciwcytoplazmatycznych dających na komorkach HEp-2 typ świecenia homogenny i ziarnisty w mianie 1:1280 oraz cytoszkieletu (aktyny) w mianie 1:160, Przeciwciała przeciw dsDNA-ujemne.
  Metodą immunodyfuzji nie wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA.
  WIZYTĘ U IMMUNOLOGA I REUMATOLOGA MAMY 25 MAJA, czy ktoś wie co mogą oznaczać takie wyniki, strasznie się martwie ten wskaźnik jest bardzo wysoki. Co to może oznaczać?

  1. Witam,
   proszę oznaczyć córce ANA3, jeśli przed wizytą u immunologa chciałaby być Pani spokojniejsza. One pokażą czy mamy do czynienia z chorobą tkanki łącznej czy też przeciwciała są konsekwencją jakiegoś innego stanu zapalnego w organizmie. Poza tym mając w ręce wynik ANA3 lekarz będzie już wiedział z czym ma do czynienia i szybciej postawi diagnozę.
   A propos alergii – robiła Pani córce badania z krwi na panel pokarmowy?

   Pozdrawiam!

   1. Mela

    Dziękuję za zainteresowanie, tak miała robiony panel pokarmowy na dermatologii i po dwóch miesiącach na alergologii i testy nie wykazują alergii zleciłam badanie ana 4 po konsultacji z reumatologiem, czekamy na wynik , w lipcu miała szczepienie mmr 2 Odra świnka i rozyczka i od września się zaczęło. 🙁 wcześniej dziecko mi niechorowało a poprzednie szczepienia przechodziła bardzo dobrze.każdy lekarz dermatolog alergolog i teraz reumatolog twierdzą że nie wiedzą co to jest crp i ob w normie nie wykazują stanu zapalnego a dziecko codziennie ma pokrzywkę .

    1. I znowu przewija się nam szczepienie… Nie da się ukryć związku różnych problemów immunologicznych ze szczepieniami. Jeśli córka wcześniej nie chorowała, a nagle po szczepieniach się zaczęło, to nie da się tego nie zauważyć i nie powiązać. Szczepienia z natury swej wpływają na układ immunologiczny, zmieniają go. Nikt jednak nie wie, w jaki sposób zachowa się układ odpornościowy danej osoby, założeniem jest wytworzenie przeciwciał przeciwko danemu wirusowi, jednak organizm oprócz takich przeciwciał może zacząć wytwarzać też inne, np. przeciwko własnym tkankom, narządom, wówczas mamy do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi. Może też być nadmiernie wyczulony na alergeny powszechnie występujące w środowisku (w pożywieniu, środkach kosmetycznych, ciuchach itd.), wtedy mamy do czynienia z alergiami i nietolerancjami, których może być mnóstwo, a odnalezienie źródła problemów często jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Występują różne alergie, także utajone i wtedy trudno jest coś takiego wyłapać. Osobiście jestem zwolenniczką procedury eliminacyjnej, zarówno w pokarmach, jak i środkach chemicznych, ubraniach itd. Jest tania, nie wymaga badań, a przynosi odpowiedź na pytanie, co może być problemem oraz przynosi ulgę i zauważalną poprawę stanu zdrowia. Co do samej pokrzywki, to jest ona ewidentnie objawem tego, że organizm córki czegoś nie toleruje, może to być jakiś nowy ciuch, może być kosmetyk, może zwierzę, a może pokarm (gluten, mleko, cukier, orzechy itp.). Trzeba by było po kolei eliminować te rzeczy i obserwować, czy pokrzywka znika, czy też nie. Jeśli zniknie, to ma Pani odpowiedź, jeśli nie, to trzeba szukać dalej.
     Pozdrawiam!

     1. Mela

      Właśnie odebrałam wynik PPJ Ana- 4 mojej córki, DFS 70 (+ )pozytywny i kontrola (Ws)+++ silnie pozytywna pokrzywka stale nas nie opuszcza.Patrycjo co Twoim zdaniem to może oznaczać? W piątek mamy reumatologa dziecięcego.

 189. Dominika

  Witam,
  trafiłam tutaj szukając informacji o o badaniu ANA.Dziś odebrałam wyniki i nie wiem co one znaczą.Miałam wykonane badanie Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) i wyszło: Wykryto obecność przeciwciał przeciwjądrowych,miano 1:80, typ świecenia homogenno-plamisty. (badanie wykonano na linii komórek Hep-2 metodą immunofluorescencji pośredniej(IIF).
  Miałam również wykonywane badanie,które już kompletnie nie wiem od czego jest tzn. P/c przeciw cyklicznemu cyrulinowanemu peptydowi 3 (aCCP)(N66) wynik 0,00Units.
  Dodam,że od przeszło 12 lat choruję na bielactwo,a od półtora roku leczę się na niedoczynność tarczycy.Te badania miałam wykonane ze względu na to,że od kilku miesięcy mam problem ze stawami tzn.ból kolan zarówno podczas wysiłku,jak i wstawaniu z krzesła,ból dużego palca u nogi oraz bóle w łokciach i palców u rąk.Należę również do grupy osób,które są zmarźlakami.
  Czy mam się czymś martwić i wykonywać jakieś badania?

  1. Witam,
   w ANA nic Pani nie wyszło, miano 1:80 jest uznawane za wynik ujemny. To drugie badanie, czyli przeciwciała anty-CCP są zlecane przez lekarzy w sytuacji podejrzenia RZS lub innych stanów zapalnych stawów oraz czasami przy innych chorobach autoimmunologicznych. Wynik ma Pani zerowy, więc do niczego się tutaj przyczepić nie można. Choruje Pani na bielactwo, więc jest Pani w grupie ryzyka innych chorób z autoagresji, bo lubią one występować w grupach. Trzeba się obserwować, można jeszcze kontynuować diagnostykę w kierunku RZS pod kątem bólu stawów (np. oznaczyć sobie czynnik reumatoidalny RF) i jeśli coś wyjdzie, to wtedy rozmawiać z reumatologiem. Tarczyca też tu nie pomaga, ale tak jak pisałam, takie osoby są w grupie ryzyka możliwości wystąpienia u nich różnych chorób.
   Pozdrawiam!

   1. Dominika

    Witam,
    bardzo dziękuję za odpowiedź.Troszkę się uspokoiłam.Wizytę u endokrynologa przyspieszyłam na jutro więc zobaczymy,czy zostanę skierowana gdzieś dalej,bo nie ukrywam ostatnio stawy nie dają spokoju.Natomiast wyczytałam w internecie,że te ANA z tak niskim mianem może wskazywać na boreliozę,czy to prawda?Akurat mam osobę w bliskim otoczeniu od niedawna ze zdiagnozowaną boreliozą,ale tego typu badania nie miała robionego.Pozdrawiam

    1. Nie słyszałam o takiej teorii i osobiście uważam, że jest mało prawdopodobna, zwłaszcza, że poziom przeciwciał cały czas się zmienia. Do zdiagnozowania boleriozy służą zupełnie inne badania.

 190. Mela

  Właśnie odebrałam wynik PPJ Ana- 4 mojej córki, DFS 70 (+ )pozytywny i kontrola (Ws)+++ silnie pozytywna pozostałe ujemne pokrzywka stale nas nie opuszcza.Pani Patrycjo co Pani zdaniem to może oznaczać? W piątek mamy reumatologa dziecięcego. Wyczytałam gdzieś na forum o osobie która miała tak samo typ świecenia homogenny i ziarnisty również w wysokim mianie tak jak u nas 1:1280 i DFS 70silnie pozytywny zrobiła badania na tocznia i wyszły pozytywne ale nic nie pisała o ds.DNA czy jeżeli ta wartość wyjdzie ujemna to znaczy że to nie toczeń bo u nas tak wyszło? Boję się czy to nie toczeń to wszystko tak długo trwa..

  1. Gdyby to był toczeń, to wyszłoby to w ANA 4, nie spotkałam jeszcze nikogo z toczniem, komu nie wyszłoby to w szczegółowym ANA. Dodatni wyszedł córce DFS 70, który wyklucza jakąkolwiek chorobę tkanki łącznej, a odpowiada za większość dodatnich wyników ANA u „zdrowego” społeczeństwa, jest to marker, który uaktywnia się po zwykłej chorobie, dlatego nie trzeba się nim przejmować. Kontrolą ws też proszę się nie przejmować, bo to wskaźnik dla laboratorium. Jeżeli chce Pani w 100% wykluczyć tocznia, wówczas trzeba by było oznaczyć antykoagulant toczniowy. Często do tego badania oznacza się przeciwciała antykardiolipinowe oraz przeciw beta-2-glikoproteinie-1. Jednak to są badania, których raczej nie wykonuje się dzieciom, częściej są zlecane kobietom w wieku rozrodczym. Proszę się nie przejmować i spokojnie poczekać do wizyty u lekarza.

 191. Marta

  Witam po poronieniu robilam liczne badania i wyszly ANA typ homogenno-plamisty 1:160 po 3 ms mialam juz 1;2560! Tydzien spędzilam w szpitalu wszystkie badania ok, oprocz tych ANA…W szpitalu wyszly w mianie 1:1280 typ homogenno-plamisty , antygen RNP68-wynik graniczny, reszta ujemna.
  Teraz po 8 miesiącach mialam znow kontrol i ANA 1:1280 typ homogenno plamisty ale pojawily sie tez Few nuclear Dots 1:320 z antygenów RNP68-wynik graniczny(+) i histony-wynik graniczny (+).
  Biorę plaquenil, wypadaja mi wlosy, męczę się, bolą mnie mięśnie i czasami stawy, ogólnie rzecz biorąc nie czuję sie tak jak przed poronieniem.
  Czy przy tak wysokich przeciwciałach normalne ze antygeny są wynikami granicznymi? Szczerze mówiąc to zmeczona jestem juz tymi licznymi badaniami, dolegliwościami, nerwami w oczekiwaniu na diagnoze.. Chciałabym byc po prostu zdrowa…

  1. Hmm…ciekawa sprawa. Gdyby ten wynik powyżej 2000 miał miejsce od razu po poronieniu to to byłaby odpowiedz. Jednak początkowy wynik był​ graniczny. Nie była Pani chora, nie miała jakichś dolegliwości? Często dodatnie ANA są wynikiem stanów zapalnych. Zwłaszcza, że szczegółowe ANA wyszły graniczne, więc nie ma punktu zaczepienia co do podejrzenia konkretnych chorób.

 192. Martyna

  Serdecznie proszę o interpretację wyniku.
  Wynik badania : pozytywny, Zakres referencyjny <1:100; typ fluorescencji: słabo dodatni 1:320
  Postanowiłam doprecyzować co jest nie tak i wyszedł straszny bałagan:
  RNP/SM – 1
  SM – 3
  SSA – 2
  Ro52 – 2
  SSB – 2
  SCL – 1
  PM100 – 2
  Jo – 1
  CB – 1
  PCNA – 2
  dsDNA – 0
  NUC – 2
  Histony – 0
  RIB – 2
  AMA M2 – 3
  DFS70 – 0

  Teraz jestem w kropce, bo absolutnie nie wiem co tu zaszło. Proszę o pomoc.

  1. Odpowiem tak – dużo bałaganu, ale nic konkretnego. Osoby, które mają tendencje autoimmumologiczne mają w sobie różne rodzaje przeciwciał w niskich mianach. Nie tworzą one obrazu choroby, jak to mówi mój lekarz – taka uroda. Z tych wyników nic konkretnego nie wynika, do powtórzenia za pół roku i w razie zwiększenia miana do konsultacji lekarskiej.

 193. Alicja

  Dzien dobry !
  Prosze o o pomoc w interpretacji wyników:
  ANA Profil 3
  ANA Profil 3 :
  Komentarze: STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:1000 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia homogenny i ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą Immunoblotu STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciw:
  RNP/Sm ujemny
  Sm ujemny
  SS-A natywne (60 kDa) ++
  Ro-52 (52 kDa) ++
  SS-B ujemny
  Scl-70 ujemny
  PM-Scl ujemny
  Jo-1 ujemny
  Centromer B ujemny
  PCNA ujemny
  dsDNA ujemny
  Nukleosomy ujemny
  Histony ujemny
  Rybosomalne białko P ujemny
  AMA-M2 ujemny

 194. Alicja

  Zapomnialam dodac, ze mam na twarzy a`la motyla, ale nie zawsze, tylko jak jest mi cieplo, jak sie opalam, albo jak napije wina lub alkoholu. Lekarz mi kiedys powiedzial, ze jest to spowodowane, ze mam plytko pod skora krinki.
  Pozdrawiam serdecznie
  Alicja

 195. Alicja

  Mialo byc krwinki 🙂

  1. Witam,
   proszę się udać do immunologa lub reumatologa z tymi wynikami. Miano jest dosyć wysokie, a rodzaje antygenów wskazują na tocznia. Lekarz zleci zapewne dodatkowe badania w celu potwierdzenia diagnozy.
   Pozdrawiam!

 196. Maciej

  Witam, od blisko roku szukam powodu mojego pogorszenia się stanu zdrowia. Zaczęło się od zawrotów, bólu głowy, dretwien dłoni i bólów brzucha. Niemal wszystkie to objawy przeszły, zostały bóle stawów i mięśni. Szczególnie rano. Zrobiłem mnóstwo badań wszystkie wyniki w normie. Miesiac temu zacząłem się badać pod kątem reumatologicznym. ANA 2 wyszły 1:320 ziarnisty Ena nie stwierdzono. Dodatkowo zrobiłem boreliozę Eliza i WBlot oba badania pozytywne w IGm. Czy toczeń może fałszować wyniki boreliozy lub odwrotnie? Obecnie czekam na ANA3. Jak stwierdzić na co się leczyć ?

  1. Witam,
   proponuję najpierw zrobić ANA3 i wtedy wyjdzie, czy mamy tu przeciwciała przeciwko konkretnym antygenom czy nie. Miano nie jest duże, ale warte obserwacji w przyszłości. Co do boleriozy to rozumiem, że Western blot wyszedł Panu pozytywny? Same dodatnie IgG czy IgM mogą dawać fałszywie dodatni obraz, dlatego warto potwierdzać takie badanie właśnie badaniem Western blot. Te obydwa badania – ANA3 i wb powinny już coś powiedzieć na temat Pana stanu zdrowia.
   Pozdrawiam!

   1. Maciej

    Dziękuję za odpowiedź.
    W uzupełnieniu tak mam pozytywne wyniki na boreliozę IGm z Elisa i WB (4 prążki ospc około 40 pkt każdy). Mam wyniki ANA3 , silnie dodatni wynik mam w DFS70 i WAS kontrola , graniczny (12) dla AMA m2. Na wizytę u lekarza czekam. Czy takie wyniki nie sugerują jednak boreliozy ? Pozdrawiam

    1. Teraz już mam pełny obraz. Nie ma Pan choroby tkanki łącznej, dodatni DFS70 świadczy o jakimś problemie, stanie zapalnym w organizmie, ale wyklucza chorobę tkanki łącznej. Niestety bolerioza jest tutaj najbardziej prawdopodobna.

 197. Aga

  Witam seredecznie,

  Mam pytanie, korzystając z Pani doświadczeń, co może oznaczać mój wynik ANA 2 1:1280 typ cytoplazmatyczny?
  Wiem, że miano jest wysokie, niestety mam objawy i ustalony termin na badania diagnostyczne do szpitala.
  Sama o tym sporo czytam i czy ten typ to oznacza te z grupy ANCA czy to jest coś innego?
  W marcu tego roku miałam robiony immunoblot przeciwjądrowy i wszystko było ujemne, nawet od lekarza ze szpitala wówczas otrzymałam info że nie ma schorzenia tkanki łącznej.
  Bardzo, bardzo się tym niepokoję.
  Dziekuję za wskazówkę,
  Pozdrawiam ciepło,

  1. Witam,
   zacznę od tego, że rozmawiamy o immunologii, a tutaj wyniki mogą się zmieniać z godziny na godzinę. Dziś można nic nie mieć, a jutro mieć całą masę przeciwciał. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę pomyłkę laboratorium, bo takie się przecież zdarzają i to częściej, niż może nam się wydawać. Miano jest wysokie, czyli coś jest na rzeczy (o ile nie mówimy o pomyłce), mogą to być oczywiście ANCA, jednak w takich sytuacjach lepiej jest zrobić bardziej szczegółowe badania, aby mieć pewność. Można również się wstrzymać, skoro szpital jest już na horyzoncie, wtedy i tak zapewne zrobią szczegółowe badania. Ja bym chyba poczekała, bo sami niestety nie wpłyniemy na obniżenie się przeciwciał, trzeba znaleźć ich źródło i podjąć mądrą decyzję, czy jest tak źle, aby wprowadzać leki.

   Pozdrawiam!

 198. Małgorzata

  Witam,
  Proszę o pomoc w interpretacji wyników, bo wizyta u reumatologa za 3 tygodnie.
  ANA 2- obecność przeciwciałjądrowychi i przeciwciałpazmatycznych w miani 1:320 dających na komórkach Hep-2 obraz świecenia ziarnisty.
  ANA3 – nie stwierdzono przeciwciał, ale pasmo kontrolne( Ws ) 133 – silnie pozytywne.

  Dziękuję za jakiekolwiek sugestie.

  1. Nie ma się czym martwić, nie ma Pani przeciwciał przeciwko antygenom związanym z chorobami tkanki łącznej. Kontrola ws to oznaczenie dla laboratorium. Jest Pani w grupie zdrowego społeczeństwa, która posiada dodatnie ANA.

   Pozdrawiam!

 199. Aga

  Witam,

  Skorzystam również z Twojego bogatego doświadczenia i podpytam się o mój wynik, tj ANA 2 1:1280 typ cytoplazmatyczny. Tylko tyle było napisane. Niestety mam też różne objawy i umówiony termin do szpitala na dalszą diagnostykę. Co oznaczać mogą te przeciwciała? Czy to są te z grupy ANCA?
  Dodam iż w marcu miałąm robiony, również w szpitalu jądrowy immunoblot 16 antygenów i wszystko wyszło ujemne. Od p. dr usłyszłąm wtedy „że choroby tkanki łącznej tu nie ma”.
  Bardzo się niepokoję,
  Pozdrawiam i dziękuję za wskazówkę,
  Aga

  1. Odpisałam już poniżej, we wcześniejszym Pani komentarzu.

 200. Aga

  Oj napisałam dwa razy tego samo zapytanie, drugi raz dlatego że nie widziałam tego pierwszego po ponownym wejściu na stronkę:)

  Pozdrawiam i słoneczka życzę:)

 201. Jacek

  Proszę o pomoc przy interpretacji wyniku.
  Jestem niespełna 30-sto letnim mężczyzną, który badania ANA wykonał na zlecenie dermatologa (łysa plama na szyi, zupełnie bez zarostu). Poza tym, brak jakichkolwiek objawów świadczących o złym stanie zdrowia. Podstawowe wyniki krwi wyszły bardzo dobrze

  Nazwa badania ANA Profil 1
  Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
  Metodą Immunoblotu STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciw:
  NRNP/Sm +++
  SM ++
  SSA ujemny
  Ro-52 rekombinat ujemny
  SSB ujemny
  Scl-70 ujemny
  Jo-1 ujemmy
  CenP B ujemny
  DsDNA ujemny
  Nukleosomy ujemny
  Histony ujemny
  Białko rybosomalne ujemny

  Czy z tych badań mam rozumień, że zostały wykonane również próby ANA3, z których jednoznacznie wynika, że miana NRNP/Sm i Sm są silnie dodatnie a to pewnie oznaczana coś poważnego?

  W przyszłym tygodniu mam wizytę u Dermatologa i coś przeczuwam, że skończy się kolejnymi badaniami!

  z góry dziękuje

  1. Witam,

   wykonano Panu tak jakby dwa badania – ANA1, którego miano jest graniczne i na które w ogóle nie zwracałabym uwagi. Problem w tym, że oprócz tego badania miał Pan zrobiony dodatkowo immunoblot, czyli tzw. ANA3 i tutaj mamy dodatnie dwa antygeny. Jednak…brakuje mi tu jeszcze kontroli WS. Czy te badania miał Pan wykonywane razem, czy był odstęp czasowy między nimi? Jeśli razem, to do pełnego obrazu immunoblotu brakuje mi poziomu kontroli WS, ponieważ odnoszą się do niej dodatnie wyniki antygenów. Jeżeli miano kontroli pokrywałoby się z mianem ANA1 to nie ma na tę chwilę się czym martwić, natomiast jeśli miano jest dużo wyższe, no to mamy jakiś problem.

   1. Jacek

    W poniedziałek pewnie będę wiedział więcej, po wizycie u lekarza. Na pewno podzielę się z wami tą wiedzą. Dodam tylko, że oba badania były wykonane w jednym czasie, w ramach jednej próbki krwi.

   2. Jacek

    W dniu dzisiejszym otrzymałem wyniki badania ANA3, które zrobiłem po opisanych wyżej wynikach ANA1.
    Pokrywają się one w pełni z tymi, z pierwszego badania:
    miano 1:100
    NRNP/Sm +++
    SM ++
    reszta ujemne.
    kontrola WS +++
    Szczerze powiem, że zgłupiałem. Z jednej strony spotkałem się z tym, że miano 1:100 to miano graniczne, które nie świadczy o chorobie. Z drugiej zaś, w fachowej literaturze natrafiłem na zapis:
    „Kod badania: ANA
    Metoda : IF, substrat tkankowy – wątroba szczura
    Materiał do badania: surowica
    Ocena badania i sposób formułowania wyniku:
    w każdym badaniu oceniane są typy przeciwciał oraz miano w zależności od rozmieszczenia reakcji
    z antygenami jądrowymi (Tabela 2).
    Poziom przeciwciał określany jest mianem gdzie:
    1:2560 Określane jest jako wynik wybitnie dodatni [+++]”

    co mogłoby świadczyć, że zapis [+++] oznacza wysokie miano.
    czy ktoś potrafi mi to wyjaśnić? Być może inni również się na tym zastanawiają.

    1. Powiem tak, wynik jest dziwny, to fakt, bo przeczy logice. Z drugiej jednak strony wysokość miana jest najistotniejsza i jeśli tylko na nią patrzeć, to nie ma o czym mówić. Kontrola ws to pewna wielkość, do której odnoszą się wyniki pozostałych antygenów. Tutaj po prostu ta kontrola jest bardzo mała, ale laboratorium i tak odniosło do niej pozostałe wyniki, bo coś tam wyszło. Jest to bardzo mała wartość, a laboratorium chciało być bardzo dokładne i w taki sposób przedstawić wynik. Jak dla mnie wynik jest w ogóle graniczny.

 202. Ola

  A co z takimi wynikami

  Kontrola (W(s) 133
  SS-A natywne 2
  Ro – 52 rekombinat (52) 2
  SS-B (SSB) 0
  Scl- 70 2
  PM-Scl (PM) 1
  Jo-1 9 (Jo) 0
  Centromer B (CB) 3
  PCNA (PCNA) 8
  ds DNA (DNA) 21
  Nukleosomy (NUC) 2
  Histony (HI) 0
  AMA – M2 (M2) 1
  DFS 70 3

  Mam buke stawów.

  Bardzo proszę o interpretację wyników.

  1. Badanie do powtórzenia za pół roku. Jeśli dsDNA wzrośnie, to proszę udać się do immunologa lub reumatologa.

 203. roma

  Przy badaniu PPJ (ANA3) wszystkie antygeny (15) mam ujemne a Kontrola (WS) +++ co to oznacza . bardzo proszę o odpowiedz bo wizytę mam dopiero we wrześniu a bardzo mnie to martwi. Dziękuję

  1. To oznacza, że jest Pani zdrowa 🙂 Nie ma Pani żadnej choroby tkanki łącznej. Kontrola WS to wskaźnik dla laboratorium, do którego odnosi się pozostałe wyniki.

 204. Rafał

  Witam wszystkich serdecznie. Mężczyzna, lat 38 , w zeszłym roku z powodu arytmi serca dostałem lek beta-bloker w małej dawce. Po kilku tygodniach, zimą (pracuję na dworzu) trzymając zimne narzędzia w mokrych rękawiczkach dostałem Raynauda na trzech palcach dłoni. Potem jeszcze kilka razy w zimę miałem podobnie, ale z reguły na jednym palcu. Dostałem skierowanie na „Kapilaroskopię”, wynik nie wykluczył i nie potwierdził też żadnej choroby ( pojedyńcze rozdęcia szczytowe, brak Mega Kapilar itp.
  Pani dotor stwierdziła , że prawdopodobnie ten lek bardzo mi obkurcza drobne naczynka w palcach , ale zleciła mi wykonanie badań ANA1. Wynik dodatni .
  Potem zrobiłem ANA2, wynik dodatni 1:160 typ św. ziarnisty, nie wykryto przeciwciał antygenów z gupy ENA, (RNP, Sm, Ro/SS-a, PM-Scl itd …. )
  Następnie zobiłem cały panel „ANA4 met.IIF i immunoblot” (15 antygenów) , wynik dodatni 1:320 typ ziarnisty. Cały panel wyszedł ujemny , tylko (kontrola WS +++) silnie dodatni . Do reumatologa idę dopiero za kilka tygodni. Proszę o interpretację wyników . Jeszcze jedna sprawa , wczoraj studiowałem ulotkę tego beta-blokera który przyjmuję już ponad rok i w działaniach niepożądanych jest wpis : możliwe zwiekszenie miana przeciwciał przeciwjądrowych ANA oraz zespół toczniopodony , który ustaje po kilku tygodniach od zakończenia leczenia. Pogubiłem się już w tym wszystkim , proszę o pomoc 🙁

  1. Rafał

   Dodam jeszcze, że w tej całej tabeli antygenów w ponad połowie ,są tam jakieś szczątkowe liczby np.DFS70 jest na „5” , pozostałe na „0” lub „1” . Ale wszystkie mieszczą się w Klasie „0” . Tylko Kontrola WS +++ (133)

   1. Witam,
    z badań wynika, że nie ma się czym martwić. Kontrola WS jest oznaczeniem dla laboratorium, do którego odnoszą pozostałe wyniki antygenów. Skoro reszta jest ujemna, to oznacza, że nie ma Pan żadnej choroby tkanki łącznej. Leki mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy, jaki Pan opisał, zwłaszcza, jeśli wpływają na obkurczanie naczyń. Proszę udać się na wizytę i skonsultować swój przypadek z lekarzem. Być może zostanie Panu zmieniony lek na inny, taki, który nie ma tego typu skutków ubocznych i sytuacja się unormuje.

    Pozdrawiam!

    1. Rafał

     Dziękuję bardzo za odpowiedź, Pani Patrycjo :). A czy jest np. możliwe, że kiedyś miałem jakąś chorobę z autoagresji z której się samoistnie wyleczyłem a teraz ona powraca ? . Robiłem ANA2 w 2014r. wynik całkowicie ujemny (brak przeciwciał ANA). Od około 22 lat mam Łojotokowe zapalenie skóry, głównie na twarzy i czasami na plecach między łopatkami. Zaleczam (kontroluję) to maścią Protopic. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w tym przypadku ?.

     1. Niestety nie jestem w stanie Panu odpowiedzieć na to pytanie. Immunologia jest tak zmienna, że chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć jej zachowania. Wszystkie stany zapalne w organizmie mają odzwierciedlenie w różnych wynikach badań, ale nie wolno też popadać w paranoję, na chwilę obecną nic się nie dzieje.

 205. Rafał

  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w związku z moimi wynikami „ANA3”, zrobić jeszcze jakieś dodatkowe przeciwciała, np. „ACA” – przeciw centromerom, czy poprostu powtórzyć za jakiś czas „ANA3” ?.

  1. Ja bym nie robiła i spożytkowałabym pieniądze za to badanie w inny sposób :). Powtórzyłabym za jakiś czas ANA3.

 206. Emilia

  Bardzo proszę o interpretacje.
  ANA2:
  Stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:1000 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
  Metodą elisa NIE stwierdzono obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A,SS-B,nRNP,Sm,Scl,Jo-1)
  Zrobiłam dziś badanie na ANA3 ale nie wiem zupełnie co oznaczają te wyniki.
  Z góry dziękuję.

 207. Emilia

  Dodam,że nie mam żadnych dolegliwości. Badanie robione ze względu na obniżony poziom białych krwinek.

  1. Proszę jeszcze poczekać na wyniki ANA 3. Miano ma Pani wysokie, więc jakiś stan zapalny w organizmie na pewno jest, niekoniecznie choroba tkanki łącznej, a ANA3 to potwierdzi bądź wykluczy. Proszę się uzbroić w cierpliwość i poczekać na wyniki.

   1. Emilia

    Otrzymalam wynik badania Ana 3.
    Miano 1:1000
    Wszystko ujemne poza wynikiem Pm-scl gdzie wynik jest (+) czyli graniczny. Jak interpretować. Z gory dziękuje

    1. Nie tkanka łączna jest problemem. Prawdopodobnie ma Pani jakiś stan zapalny w organizmie, może być zwykła choroba. Do obserwacji w każdym razie i ANA3 do powtórzenia za min.pol roku.

 208. I’m no longer рositive the place you are getting your infօrmation, however
  great topic. I needs to spend a while leɑrning more oг working out more.
  Thanks for excellent info I used to be іn search of this informɑtion for mү mіssion.

 209. Bożena

  Witam!
  Pani Patrycjo, bardzo proszę o interpretację moich wyników. Dodam, że od kilkunastu lat mam stwierdzoną chorobę Hasimoto( nie biorę tabletek), od około 2 lat pojawia się u mnie rumień na twarzy w kształcie motyla, czuję się zmęczona, nagminnie wypadają mi włosy – mam ślady łysienia, wiecznie jestem zmęczona, a teraz nie pracowałam, gdyż miałam wakacje, walczę z bezsennością, często choruję na zapalenie pęcherza i co najważniejsze od około 2 miesięcy mam na całym ciele pokaźną wysypkę, typu pokrzywka, (smarowałam różnymi maściami i kremami, zaleconymi przez dermatologów i wcale nie znika, a nawet jest jej więcej, dodam, że bardzo swędzi. Wiem, że nie jest zakaźna, bo całe wakacje przebywam z małymi dziećmi(1 rok, 3 lata, 5 lat) i wszystkie mają czystą skórę. Wizytę u reumatologa mam dopiero na początku października (prywatną). Natomiast jeden z dermatologów po oglądnięciu moich wyników stwierdził, że muszę zażywać raz dziennie na czczo Metypred 4mg i wcierać maść Novate. Pani doktor stwierdziła, że jestem bardzo ciekawym przypadkiem klinicznym. Niestety, przestraszyłam się sterydu i nie zaczęłam go brać. Po maści wysypka utrzymuje się nadal. Dodam, że weszłam w okres menopauzy i zapewne cześć objawów jej dotyczy. Jeżeli chodzi o wyniki krwi to są dobre oprócz cholesterolu ( cholesterol całkowity – 303mg/dl, HDL – 51,4 mg/dl, LDL – 226 mg/dl (za 3 dni mam wizytę u kardiologa). Pozostałe wyniki: Witamina D3(25-OH) – 28.05 ng/ml . profil ANA 3 anty-nRNP – 1, anty-Sm, – 0, anty-SSA natywne – 1, anty-SSB – 2, anty-Scl-70 – 1, anty-Jo-1 – 1 anty-Ro-52 – 2, anty-PM-Scl 100 – 0, anty-Centromer B – 2 anty-PCNA – 0 anty-dsDNA – 6, anty-Nukleosomy – 1, anty-Histony – 0 anty-Rybosomalne białko P- 0, anty-AMA-M2 – 2, DFS70 – 10, pasmo kontrolne -88. ANA screen – 0.50. Wyszczególnione badania przesiewowe w kierunku ANA screen (SS-A, SS-B, RNP/Sm, dsDNA, Scl70, Jo-1, Centromer, Mitochondria, , komórki ECp-2, ) – nie ma oznaczeń tylko kropki. Wynik negatywny do 1,5.Wynik pozytywny – 0. Przepraszam jak popisałam jakieś bzdury, ale dokładnie przepisałam wyniki, a jestem kompletnym laikiem w zakresie odczytu badań. Serdecznie Pani dziękuję – że istnieje Pani blog. Pozdrawiam! Będę czekała na odpowiedź. B.

  1. Witam,
   niestety okres menopauzalny jest dla kobiet bardzo uciążliwy i nie chodzi tu tylko o hormony, zmienia się cały organizm, układ immunologiczny wariuje, jest z jednej strony osłabiony a z drugiej bardzo wyczulony, czasem za bardzo. Gdy tak się dzieje, reaguje nadreaktywnie na wiele bodźców. I u Pani mamy taką sytuację, ma Pani wiele objawów, które świadczą o tym, że z Pani układem immunologicznym nie dzieje się najlepiej, co skutkuje reakcją autoagresywną. Te wszystkie objawy, łącznie z wysyłką są odpowiedzią Pani organizmu na toksyny dzisiejszych czasów. A toksyny mamy wszędzie, począwszy od jedzenia, picia, kosmetyków, środków chemicznych itd. Pani wyniki niestety też wskazują na stan zapalny, dsDNA ma pani silnie dodatnie, do tego motyl na twarzy, o którym Pani pisze niestety wskazują na tocznia. Proszę się udać koniecznie do reumatologa lub immunologa w celu dalszej diagnostyki. Ponadto ma Pani niski poziom witaminy D, zaczyna się okres jesienny i należy włączyć Wit.D3 + k2 w dawce min.2000 jednostek, a najlepiej większej przez najbliższych kilka miesięcy, potem na podtrzymanie 2000 wystarczy, aż do maja, czerwca. Do tego witamina C, np.w dawce 1000 jednostek. Ponadto dieta, najlepiej protokół autoimmunologiczny, proszę sobie o tym poczytać. Po kilku miesiącach zobaczy Pani ogromną różnicę w samopoczuciu. Jedzenie jest pierwszym i podstawowym lekarstwem, które potrafi najwięcej zdziałać w autoagresji. Trzymam kciuki za mądre decyzje i wytrwanie w nich!
   Pozdrawiam!

   1. Bożena

    Witam!
    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Udało mi się dostać do reumatologa (ktoś zrezygnował) i na moje szczęście – nie potwierdził ( na dzień dzisiejszy) tocznia ( za pół roku powtórka badań). Nadal jednak całe moje ciało pokryte jest wysypką typu pokrzywka czasami swędzi.Kolejny dermatolog nic nie pomógł, przeróżne maści nic nie dają. Niestety, nadal wypadają mi włosy. Trycholog stwierdził łojotokowe zapalenie skóry głowy, myję głowę specjalnym szamponem i wcieram krople, ale nadal łysieje, szczególnie na środku głowy (jestem zrozpaczona). Walczę z tym około 2 miesięcy i nic.żadnej poprawy. Kupiłam książkę dr Ewy Dąbrowskiej i zaczęłam stosować post Daniela. Właśnie go kończę. Pozbyłam się 4 kg wagi ciała w ciągu 14 dni. Trochę moje samopoczucie się poprawiło, lepiej śpię. Mam nadzieję, że to początki lepszego.. Pozdrawiam, Bożena

 210. Justyna

  Dzień dobry
  W ubiegłym roku we wrzesniu u mojej córki pojawił się na twarzy czerwony rumień. Był on na policzkach i na nosie, wyglądało to raz gorzej raz lepiej. Dodam, ze córka jest alergikiem wziewnym i była wówczas odczulana. oczywiscie wszyscy lekarze uważali, ze ten rumień jest związany z alergią i niczym innym. Mi nie dawało to spokoju, przypominało mi to motyl toczniowy i w styczniu zrobiłąm wyniki ANA i jeszcze kilka innych wyników. wszystko wyszło w normie.Przez kilka mies byłam u kilku lekarzy i nikt nie mógl mi pomóc. Córka miała tez kapilaroskopie która wyszła ujemnie. Postanowiłam zrobic badania na bolerioze i o dziwo zarówna elisa jak i western blot wyszły pozytywnie (bardzo wysoko) ale tylko w klasie igg, co oznaczało ze córka w przeszlosci przeszla ta chorobę i mimo tak wysokich przeciwciał żaden lekarz w tym prof zakaźnik nie podjął sie leczenia. A rumień pojawiał sie i znikał. Podczas wakacji gdzie córka miała bardzo duży kontakt ze słońcem rumień był prawie wogóle niewidoczny. Kilka dni temu mielismy kolejna wizyte dermatologiczną i lekarka stwierdziła ze to nie od boleriozy ani raczej zadnej kolagenozy ale wymusilismy ponowne badania ANA i tym razem wyszło miano 1;320 typ swiecenia ziarnisty, przeciwciała przeciwcytoplazmatyczne;ślad.
  W badaniu Ana3, wyszło pozytywnie (+) PMSCL-100, PASMO KONTROLNE 104 (+++)silnie pozytywne, RESZTA NEGATYWNA.
  Czy ten wynik sugeruje zespół nakładania? A może jest nadzieja, ze to jednak ta bolerioza tak sfałszowała wyniki? W tym tyg mam wizytę u reumatologa ale chciałabym mimo wszystko usłyszec Pani opini.

  Pozdrawiam
  Justyna

  1. Witam,
   znam przypadki, gdzie niestety bolerioza fałszowała wyniki. W tym przypadku również jest to prawdopodobne, zwłaszcza, że miano nie jest zbyt wysokie, a wcześniej wynik był ujemny. Radzę się udać do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu boleriozy. Powinien zobaczyć wyniki badań i powiedzieć coś na temat związku boleriozy z dodatnimi ANA.

   1. gosia

    Dzien dobry.Moja córka 18 lat w trakcie leczenia na yersinie antybiotykiem odebrała wynik A NA 3 ……graniczny (+) wyszedł rnp/sm-11 inne po 1 lub 3 lub 2..I jeszcze radna 8, określony jako ujemny. CZY jest się czego obawiać? Co robić? Gosia

 211. Gosia

  Dzień dobry.Gosia z tej strony.U mojej 18 letniej córki w trakcie leczenia yersini w szpitalu antybiotykami, wyprosilam A NA…test ANA3…wyszedł rnp/zm (+)- graniczny -wartość 11 z ,,wyzszych” dsDNA 8 określony jako ujemny O..
  I dwójki,jedynki w pozostałych…wartość kontrolną 120 (+++)….córka miała problem z rwa kulszowa i przepuklina była operowana..dziś twierdzi że czuję się ok…mi jednak wydaje się ze ma troszkę więcej siniakow na nogach ,które słabo znikają….Czy te wyniki są już groźne? CO powinnam zrobić?

  1. Jeśli wynik jest graniczny, to jeszcze nie ma się czym martwić. Proszę jednak obserwować córkę i powtórzyć badanie za pół roku.

 212. Gosia

  Rnp/sm oczywiscie

 213. Ania

  Dzień dobry …proszę o pomoc w odczytaniu wyników…nie wykryto obecności allelu/allelu HLA-B*27kodukacy antygent HLA-B27…antykoagulant tocznia test przesiewowe 38,45sęk. Normy 30,50-40,60…przeciwciala przeciw kadrowe Ana.1:80plamisty..w nianię 1/80obecne przeciwciala dla cytoplazmy o typie święcenia ziarnistym..wszystko Co napiszę jest ujemne..blog ana/ena…rnp 68..rnpa..rnpc.smb.smd.ro/ss-a60 ro/ss-a 52 .la/ss-B.rib-p.Pcna.cenp-B.scl70.jo-1.histon.dsdna.. P/cEna panel Dla (021) ujemny…ssa(52,60kd)-2,45…Ssb-1,94..sm3,29 ..sm/rnp-1,98…scl70-2,2 jo-1-2,34…proszę o pomoc bo nie wiem o co chodzi…bolą mnie stawy kolanowy….i mam czerwone policzki…dziękuję i pozdrawiam…

 214. Ania

  P/c ANA panel ENA (021) ujemny …i już dalej jak napisałam wyżej..przepraszam …

  1. Wszystkie wyniki ma Pani ujemne, oznacza to, że nie ma Pani choroby tkanki łącznej. Jeśli są jakieś problemy ze stawami to można jeszcze oznaczyć czynnik reumatoidalny, aby wykluczyć RZS.

 215. WIOLA

  Witam, proszę o interpretację wyników :
  P/c.p.jadrowe i p.cytoplazmatyczne(II F ,Hep-2,DID) (ANA2) (ICD-9:).
  ANA2 W badanej surowicy krwi wykryto przeciwciala przeciwjadrowe (ANA) o typie świecenia homogennym i mianie 160.Badania wykonano pośrednią metodą immunofluorescencji(IF) na przełyku malpy.
  W metodzie immunodyfuzji wobec ekstraktów grasicy Nie Wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA ( SM, RNP,LA/SS-B,PM-SCL,SCL-70,JO1, Ku, Aca,Mi-2,Ro/SS-A, rybosomalnych, fibrylarynowych, RNA- polimerazie,cytoszkieletowych).

  Badanie :
  Antykardiolipinowe IgG <2,0 GPlu/ml
  Antykardiolipinowe IgM<2,0MPlu/ml

  Kapilaroskopia obraz nieprawidłowy, tylko tak się zastanawiam czy obgryzanie paznokci przez około 20 lat może dawać zły wynik badania poprzez uszkodzenie skórek wokół paznokcia ? Dodam że mam ostatnio mrowienie całego ciała, morfologia i Ob są w normie to znaczy Ob wynik 2 i się zastanawiam czy to nie za mało, czy przy toczniu ob wzrasta czy raczej jest w normie ?

  1. Witam,
   co do ANA to wynik jest graniczny, na razie nie ma się czym przejmować. Przeciwciała antykardiolipinowe też ujemne. Czy do kapilaroskopii lekarz wydał Pani opis? Powinien uzasadnić nieprawidłowość obrazu. Obgryzanie skórek raczej nie ma wpływu na wynik badania, bo lekarz obserwuje mikrokrążenie pod skórą. OB jest dosyć specyficznym badaniem i wzrasta przy sporym stanie zapalnym, widziałam mnóstwo chorób autoimmunologicznych u osób, których OB było w normie, także nie brałabym go jako wyznacznik przy chorobach z autoagresji. Jeśli martwi się Pani o tocznia, to proszę oznaczyć sobie antykoagulant toczniowy, nie mniej jednak po wyniku ANA widzę, że raczej nic tu z tocznia u Pani nie ma.

 216. WIOLA

  Opis kapilaroskopi :
  Tło blado różowe .
  Pętle naczyniowe liczne .
  Obecne liczne pętle nieprawidłowe-petle r i pętle olbrzymie.

  1. A była Pani z tym wynikiem u reumatologa lub choćby u immunologa? Powinien to zobaczyć.

 217. WIOLA

  Nie byłam Jeszcze ale czy badanie dużo odbiega od normy ? Przy których chorobach ma się podobne wyniki ? Mój tata ma chorobę Rynauld ale ja raczej nie mam ciągle zimne dłonie i stopy ale nic pozatym.

  1. Ma Pani nieprawidłowe pętle naczyniowe, co świadczy o zmianach w mikrokrążeniu. Lekarz powinien to zobaczyć i odnieść wynik badania do całokształtu. Choroby tkanki łącznej mogą być dziedziczne, mogła Pani po Tacie coś tam w spadku odziedziczyć. Nie ma się czym martwić, ale należałoby to skonsultować z lekarzem.
   Pozdrawiam

 218. Justyna

  Witam. Bardzo proszę o podpowiedź. W maju trafiłam na oddział dermatologiczny z zapaleniem naczyń ograniczonym do skóry( z wybroczynami), głównie łydki, do tego obrzęknięte i obolałe stopy z rumieniem pod spodem. Zrobiono mi badania, ASO wyszło 995, ANA 1 Dodatnie, Ana 2 słabo dodatnie w mianie 1:160, typ święcenia ziarnisty. Ana 3 Pm-scl silnie pozytywne i histony graniczne. Po wyjściu ze szpitala jestem pod opieką poradni dermatologicznej, zrobiono mi ANCa , wyszło ujemne. Ponadto CRP ,OB, P-LCR, PDW, MPV,PCT podwyższone. Poza tym cały czas , właściwie od marca, bo wtedy zaczęły się problemy jestem na Metypredzie, gdy tylko przestaje brać wszystkie objawy powracają. Czy powinnam może pójść do innego specjalisty?

  1. Zawsze warto zasięgnąć porady innego lekarza, aby mieć obiektywne spojrzenie z każdej strony na problem. Miała Pani przeciwciała typowe dla zapalenia skórno-mięśniowego, reszta wyników również na to wskazuje. Lek, który Pani zażywa jest immunosupresyjny, czyli wpływa na Pani układ immunologiczny, aby nie atakował samego siebie, obniża przeciwciała, dlatego po odstawieniu problem powraca.
   Pozdrawiam

 219. Karolina

  Dzień dobry,
  Chciałabym skonsultować się z wynikami mojego męża, ale zacznę od początku. Mąż od ok.2 miesięcy bardzo skarżył się na ogóle zmęczenie, dla niego spacer 15min był jak wyjść na Giewont. Dodatkowo miał zimne poty, drętwienie rąk i nóg, ciepłe/zimne stopy, piszczenie w uszach, nagły spadek masy ciała o 10 kg (brak diety) w późniejszym czasie pojawiły się problemy z serce. W konsekwencji trafił na oddział kardiologiczny, gdzie stwierdzono blok przedsionkowo-komorowy (ale tylko do obserwacji). Jednak objawy nie przechodziły co bardzo nas niepokoiło, na własna rękę szukaliśmy przyczyny. Zrobiliśmy badania w kierunku boleriozy i wyszło – Elisa ujemny; Western Blot dodatki w klasie IgM. Lekarz zakaźnik zlecił leczenie antybiotykiem doustnym przez 2 tygodnie, później na oddziale dożylnie przez 21 dni. Objawy lekko ustąpiły, ale nie przeszły w całości(leczenie nadal trwa). Po poszukiwaniach trafiliśmy do lekarza reumatologa który zlecił badania na kinaza kreatynowa (wynik w normie) oraz ANA3 i tu niestety wyszły: Scl-70 (intensywność 32, wynik +) oraz PM/Scl (intensywność 26, wynik +). Z tego wynika że oprócz boleriozy choruje jeszcze na twardzinę układowa oraz zespół nakładania (Zapalenie wielomięśniowe/Zapalenie skórnomięśniowe). Czy pojawienie się tych dodatnich wyników może mieć podłoże boleriozy? Jest szansa że wyleczę bolerioze to wskaźniki znikną? Czy mogę prosić o pomoc, może wskazanie drogi co dalej. Będę bardzo wdzięczna!

  1. Witam, niestety bolerioza to na tyle podstępna choroba, że potrafi się podszyć pod wiele innych, dając fałszywie dodatnie wyniki. I tak jest też z ANA przy boleriozie. Ich obecność niekoniecznie musi wskazywać daną jednostkę chorobową. Proponowałabym skupienie się najpierw na jednej sprawie, doleczenie boleriozy, a po okresie 3-6 m-cy po zakończeniu leczenia, jeśli samopoczucie się nie poprawi, ewentualną dalszą diagnostykę. Warto by sprawdzić męża pod kątem ogólnym niedoborów witamin i minerałów. Jest takie badanie, wykonywane w większych miastach, które na podstawie kępki włosów jest w stanie dać obraz zdrowotny danej osoby (niedobory witamin i minerałów, skłonność do konkretnych chorób i ogólna kondycja organizmu). Sama nie robiłam jeszcze tego badania, ale znajomi robili i wyniki są wiarygodne. Nie należy do tanich, ale jest to i tak niewielka kwota za taki wachlarz informacji o sobie. Włosy można wysłać pocztą, nie trzeba być osobiście. Proszę się zastanowić nad czymś takim, może mąż ma jakieś ukryte niedobory lub skłonność do konkretnej choroby i wtedy też coś powinno w takim badaniu wyjść. Objawy, które Pani opisuje nie są błahe, zwłaszcza ten spadek masy ciała jest bardzo podejrzany przy braku diety. Z reguły taki objaw pojawia się, gdy organizm ma jakiegoś „pasożyta”. Mogą to być głupie robaki, a może być coś poważniejszego. Warto wspomóc odporność organizmu witaminami D3+K2MK7, C, magnezem, cynkiem, omega3, wszystko w zwiększonych dawkach.
   Życzę powodzenia i mam nadzieję, że po kuracji dodatnie ANA znikną.
   Pozdrawiam

 220. irmina

  Witam, ANA-HEp2 miałam wynik 1:2600 typ homogenny drobnoziarnisty ,wykonałam ANA BLOT w dwóch różnych pracowniach wynik pierwszego: blot Ana/ ena dodatni,rnp68-,rnpa-rnpc-, smb-,smd-,Ro/ssa(60)-, Ro/ssą(52)-, LA/ssb-,rib-p-,pcna-,cenp-b-,scl70-,jo-1-,histon+,dsDna+, z drugiego laboratorium wynik jest zaprzeczeniem pierwszego:rnp/sm-,sm-, ssą/(ro-60)-,p/ssa ro-52-,ssb-(LA)-, p/scl70-, p/pm-scl100-,p/jo1- ,p/centromerom b-, pcna-,dsDna-,przeciw nukleosomom-, przeciw histonom-, białku rybosomalnemu p-,dsf +++,p/mitochondrialne-. Jak interpretować taka rozbieżność w badaniach. Czy wskazana jest dalsza diagnostyka?

  1. To jest właśnie magia polskich laboratoriów 🙂 Miano ANA jest bardzo wysokie. W pierwszym badaniu ma Pani dodatnie (moim zdaniem lekko) histony i dsDNA, ale nie ma już tutaj wyniku DSF70, który moim zdaniem odpowiada za tak wysokie miano, bo tylko dodatnie tamte dwa rodzaje przeciwciał nie dałyby takiego wyniku (1:2600). Zaś w drugim badaniu ma Pani silnie dodatnie tylko DSF70, które myślę, że powielają się z poprzednim badaniem, tylko po prostu laboratorium nie uwzględniło tego rodzaju antygenu (dlaczego??? nie wiem) w wyniku. Jeśli histony i dsDNA są graniczne to nie ma się czym martwić. Za silnie dodatnie ANA nie odpowiada żadna choroba tkanki łącznej, za to trzeba szukać stanów zapalnych gdzieś indziej, bo na pewno są.
   Pozdrawiam

 221. RENE

  Prosze o ocene moich wynikow ANA 1/640 typ swiecenia :zoarnisty +nuclear dotis, ANA 3 centromer B intensywnosc 70 ++++ pozdrawiam i czuje,ze dobrze nie jest

  1. Witam, ma Pani silnie dodatnie przeciwciała centromerowe, które występują zazwyczaj przy twardzinie układowej. Warto udać się z wynikiem do lekarza reumatologa lub immunologa, który zleci dalszą diagnostykę w tym kierunku. Proszę się nie stresować, nie musi to oznaczać od razu choroby. Ja też jestem posiadaczką tych konkretnych przeciwciał, ale twardziny nie mam.
   Pozdrawiam

 222. Witam. Proszę mi powiedzieć czy wynik dsDNA graniczny intensywność 14 świadczy o toczniu? Badania ana 3.reszta ujemna.

  1. Wynik graniczny nigdy nie świadczy o żadnej chorobie. Zazwyczaj zaleca się powtarzanie badania co jakiś czas, aby zaobserwować, w którą stronę idą wyniki. Dopiero wynik dodatni lub silnie dodatni potwierdzony w kilkukrotnym badaniu daje podstawy do podejrzeń konkretnej jednostki chorobowej.

 223. Anna

  Witam serdecznie, byłabym wdzięczna za pomoc w interpretacji wyników badań. Mam 52 lata
  Od kilkunastu lat choruje moja skóra – zdiagnozowana jako AZS, mam nietolerancję pokarmową, głównie na mleko, glutem i jaja.. Czynnik reumatoidalny – nie stwierdzono, morfologia prawidłowa, OB – 2, CRP w normie, borelioza w obu klasach – nie stwierdzono, kwas moczowy – 4,5 mg/dl, witamina D – 24,7 ng/ml
  ANA1: dodatni
  ANA3: słabo dodatni, HE-2 typ świecenia ziarnisty 1:160 , nie wykryto ENA
  ANA3: RNP/Sm – 6, Sm – 2, SS-A natywne – 2, PM-Scl – 1, Jo-1 – 2, Centromer B – 1, PCNA – 1, dsDNA – 7, Rybosomal – 1, AMA-M2 – 1, DFS 70 – 5, pozostałe – 0 Kontrola +++ (intensywność 153)
  Poprzednio (styczeń 2015 badanie ANA 3 dla poszczególnych antygenów wahało się w przedziale 0-2, a kontrola Ws – 83)
  Od 3 miesięcy mam silne bóle stawów (staw biodrowy, kolana, łokcie, palce rąk. Mam również objaw Renauld. Wizytę o reumatologa mam za miesiąc, a ciągle boli! No i ta niepewność, co dalej!

  1. Witam, ewidentnie „choruje” Pani układ immunologiczny. Na Pani miejscu skupiłabym się na jego wzmocnieniu. Ma Pani niski poziom wit. D, proszę suplementować D3 i badać poziom (50-60 to minimum, jakie powinna Pani osiągnąć, przyjmuje się, że przy chorobach autoimmunologicznych poziom wit. D powinien wahać się pomiędzy 80-90). Oczywiście D3 razem z K2MK7, żeby zapobiec blaszkom miażdżycowym. Do tego Omega3 i wit. C. Po kilku miesiącach powinna Pani poczuć poprawę w samopoczuciu. Niestety nie ma złotego środka, który w momencie naprawi nasz układ odpornościowy, na to potrzeba czasu, aby mógł się zregenerować.

 224. Anna

  jak ugryźć to 🙂
  PPJ ANA2 dodatni na komórkach HEp-2 typ świecenia ziarnicty i chromosomów w mianie 1:320
  ANA 3 ujemne , kontrola +++, DFS70+++
  obniżona składowa dopełniacza C3
  stwierdzona alergia wziewna i Hasi, szpitalna diagnoza niezróżnicowanego zapalenia stawów – czyli niewiadaomoco
  pozdrawiam\Ania

  1. Choroby tkanki łącznej nie ma na pewno. Mamy silnie dodatni DFS70, czyli jakiś stan zapalny w organizmie jest, pozostaje tylko dojść do tego, co to. Już samo Hashimoto i nawet alergia mogą być powodem. Obniżona składowa dopełniacza C3 świadczy o nieprawidłowości i toczącym się stanie zapalnym, choć powinna być wykonywana wraz z C4, aby obraz był kompletny. Lekarz prowadzący powinien zobaczyć wyniki i „szperać” dalej.
   Pozdrawiam!

   1. Anna

    bardzo dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń. Nie dawało mi to spokoju. Jestem przerażona bo leczę się furę leków od reumatologa, który twierdzi że mam rzs, jestem po pobycie na oddziale reumatologii w Poznaniu. Teraz chyba muszę skonsultować się z innym reumatologiem??? Coś tu jest nie tak.

    1. Zawsze warto skonsultować swój przypadek z innym lekarzem, prawda jest taka, że co lekarz to inne spojrzenie na problem, może akurat trafi się taki, który Panią rozgryzie.
     Pozdrawiam!

   2. Anna

    C4 nie zrobili mi w szpitalu :-[

   3. Anna

    Jednak zrobili. C4 0.17 norma(0.10.- 0.40).

 225. Magda

  Witam trafiłam na Pani blog przez przypadek i bardzo się ciesze bo bardzo mnie podniosł na duchu … zaczęło się u mnie tak ze 2 razy poronilam i zaczely się badania … genetyka (kariotyp mój i męża ok oraz trombofilia moja nie wykryto), zespół antyfosfolipidowy tez wykluczony (tylko antykoagulant tocznia graniczny-do powpowtórzenia teraz na dniach) no i reszta badań enzymy watrobowe,trzustkowe,morfologia,OB,CRP,tarczyca, układ krzepnięcia,glukoza wszystko ok echo serca,rtg klatki piersiowej ok a spowodowane te badania sinieniem paznokci u rak i miałam też ANA 1 – niewykryto w mienie 1:80 niewiem czy robić jeszcze ANA2 i ANA3??? kapilaroskopia wyszła mi zle … wizytę u reumatologa mam za 2 tygodnie,ginekolog nie widzi przeciwwskazań do kolejnych starań o dzieciątko. … co tu robić? czy mam jakąś chorobę tk łącznej w związku z tą kapilaroskopia ???

  1. Poronienia to zawsze bardzo trudny temat, chociażby dlatego, że przyczyn może być wiele, a badań, które odpowiedzą na pytanie, dlaczego tak się stało, jest, wydawać by się mogło, nieskończenie wiele. Co do kapilaroskopii i ANA – wynik ANA1 jest u Pani ujemny, więc jakby określić, czy coś jest nie tak, tylko na podstawie samych ANA, to wygląda na to, że jest ok, ALE…jeśli obraz kapilaroskopii jest nieprawidłowy to wydaje się to co najmniej dziwne. Radziłabym powtórzyć badanie, tym razem może już ANA2, bo mogła zajść pomyłka w laboratorium. Jeśli ANA2 wyjdą ujemne to wtedy już można sobie odpuścić. Jednak jeśli kapilaroskopia wyszła nieprawidłowo, to oznacza, że ma Pani już zmiany w mikrokrążeniu i powinno to odzwierciedlić się w wynikach. Idąc dalej, jeśli ANA wyszłyby dodatnie to może to być (i bardzo często jest) przyczyna Pani niepowodzeń, bo ANA tworzą stan zapalny w doczesnej i ogólnie utrudniają implantację oraz później potrafią „uszkodzić” zarodek, docelowo dążąc do jego usunięcia. Z badań, które mogę Pani w takiej sytuacji jeszcze polecić to określenie poziomu komórek NK w organizmie, najlepiej proszę wykonać badanie subpopulacje limfocytów T, B i NK, wówczas lekarz będzie miał obraz Pani „szkieletu” odpornościowego i będzie w stanie odnieść poziom NK do reszty limfocytów. Prawidłowy poziom to odsetek ok. 10% dla kobiet w wieku rozrodczym. Od 12% tworzy się środowisko cytotoksyczne, w którym ciąża się nie utrzyma. To badanie wykonuje się między 21 a 26 dniem cyklu (w cyklach regularnych), bo wtedy poziom komórek wzrasta, jeśli byłby to Pani problem. Jeśli komórki NK wyszłyby ponad wartość 10%, to wówczas trzeba by to skonsultować z doświadczonym lekarzem ginekologiem/immunologiem. W takich sytuacjach stosuje się leczenie immunosupresyjne. Tak, jak pisałam, jest to temat bardzo trudny, z reguły zakłada się, że po jednym poronieniu można starać się po prostu o kolejną ciążę, ale jeśli były już dwa, to jest duże prawdopodobieństwo powtórzenia się historii, a takich nikt przechodzić przecież nie chce. Immunologiczna strona niepowodzeń jest chyba najcięższą ze wszystkich do ogarnięcia przez lekarzy, bo nie każdy lekarz podejmie się leczenia i prowadzenia takiej pacjentki. Póki co, proszę się nie stresować, zrobić sobie ANA2, a potem ewentualnie te subpopulacje i wtedy udać się do dobrego lekarza z wynikami.
   Pozdrawiam i trzymam kciuki!

   1. Magda

    Dziękuję bardzo za odp zrobię te badania o których Panie pisze ale tak bardzo się boje chorób typu twardzina czy toczen … tak się tym stresuje ze kilka dni nerwy brały górę. .. zwlaszcza ze jestem nerwowa osoba …. bardzo dziękuję jeszcze raz za opisanie 🙂 pozdrawiam cieplo

    1. Pani Magdo, nie ma co się martwić na zapas, stres tylko szkodzi, zwłaszcza we wszystkich jednostkach chorobowych autoimmunizacyjnych. Są procedury postępowania z pacjentkami z danymi schorzeniami lub podejrzeniem danych chorób, bierze się odpowiednie leki i rodzi się zdrowe dzieci, trzeba tylko trafić do dobrego i doświadczonego lekarza. Jeszcze raz powodzenia!

     1. Magda

      Witam Pani Patrycjo, zrobiłam jeszcze raz ANA 1 które wyszło jeszcze raz to samo tzn.” w mienie 1:80 nie wykryto przeciwciał” oraz ANA 2 ujemne i ANA3 tez ujemne we wszystkich podgrupach … i jeszcze zbadam te NK …ale najbardziej niepokoja mnie te paznokcie co jeszcze mam zbadać i do jakiego lekarza się z nimi wybrać. … czy to może być przez stres ???bo to się zaczęło po 2 poronieniu gdzie nie ukrywam ze byłam w strasznym stanie psychicznym 🙁 pozdrawiam

     2. Witam Pani Magdo, jeśli cały czas ANA wychodzą ujemne, to nie ma co szukać na siłę – nie tu leży problem. A ma Pani już wyniki tych NK? Stres oczywiście działa negatywnie na wszystkie aspekty, potrafi zrujnować człowiekowi zdrowie, a także doprowadzić do poważnych chorób. Co do lekarza to proponuję (biorąc pod uwagę Pani historię) dobrego ginekologa z doświadczeniem immunologicznym lub immunologa klinicznego (najlepiej takiego, który ma doświadczenie w leczeniu immunologicznym kobiet z niepowodzeniami położniczymi). Nie wiem, czy immunolog nie będzie lepszy + dobry, doświadczony ginekolog, który będzie współpracował z immunologiem. Proszę nie robić niczego na siłę, jeśli czuje Pani, że potrzebuje czasu na odpoczynek od tego wszystkiego to proszę sobie odpuścić i wrócić do tematu za parę m-cy, może nawet lat, jeśli ma Pani czas. Czasem odpuszczenie potrafi zdziałać cuda. Pozdrawiam!

 226. Dorota

  Witam! Czy może pani zinterpretować mój wynik:Przeciwciała ANA(IIF)typ swiecenia i miano:Metodą II F na komórkach HEp-2 stwierdzono obecność: przeciwciał jądrowych o typie swiecenia ziarnistym w mianie 1:320 oraz przeciwciał o typie świecenia cytoplazmatycznym w mianie 1:160. ELISA anty-ENA -2,4RU/ml Profil 3 + DFS70 -ujemny wszystkie pozostałe Anty – ujemne.
  Poza tym wysypka na całym ciele wokół mieszków włosowych, już widoczne łysienie na głowie i świąd głowy i ciała
  Pozdrawiam.

  1. Nic konkretnego z tych Pani badań nie wynika, tzn.nie ma Pani choroby tkanki łącznej na pewno. Trzeba szukać w innym kierunku, może ma Pani alergię na jakiś antygen, stąd wysypka, trzeba by zrobić badania pod tym kątem, najlepiej cały panel alergiczny. Łysienie może być związane z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej lub niedoborów witaminowych. Z powyższych wyników w każdym razie nie wynika nic, co wskazywałoby na jakiś konkretny problem u Pani.
   Pozdrawiam!

 227. Aga

  Witaj,
  Chciałam skonsultować moje badania. Badanie ANA3 – wszystkie antygeny w klasie ujemnej tylko Kontrola (WS) 158 +++ silnie dodatnia. Badanie anty CCP ujemne. Zrobiłam tez kilka dni temu sama Badanie ANA2 i mam wynik ujemny. Moje objawy w ostatnim roku to : bóle mięśni nóg, osłabienie mięśni rąk, przeczulica skóry, migreny oczne, pieczenie skóry w róznych miejscach, drętwienie policzka i skóry głowy, mrowienie ust, fascykulacje, problemy z układem krążenia – nie jest to objaw Reyno. Dodatkowo brak pamięci, koncentracji i takie jakby otepienie. Jeśli chodzi o tarczyce to mam niedoczynność. Badanie a TPO w normie, a TG troche ponad normę. Tarczyca mała i zmniejsza się z roku na rok.

  1. ANA są ujemne, nie ma się do czego przyczepić. Na wymienione objawy z własnego doświadczenia radzę wprowadzić do życia ruch fizyczny (siłownia – bieżnia, orbitrek, rowerek, ale nie sporty obciążające, tylko takie, aby się „przepocić” i uruchomić krążenie). Do tego zdrowa dieta, z dużą ilością warzyw + suplementacja wid. D3 +K2 + omega3 +magnez. Być może winne są jakieś niedobory witaminowe, trzeba je po prostu uzupełnić. O glutenie nie wspomnę, bo to temat rzeka, jeśli jest Hashi, to warto odstawić gluten na 3 m-ce i po tym czasie zadać sobie pytanie czy jest poprawa w samopoczuciu oraz oznaczyć przeciwciała i sprawdzić, czy się zmniejszyły.
   Pozdrawiam!

 228. Magda

  Witam,
  Mam 25 lat i rok temu miałam udar mózgu w wyniku nie podania mi heparyny po cesarskim cięciu. W szpitalu miałam robione badania ANA wynik wyszedł 1:3200 typ świecenia ziarnisty następnie w szpitalu na hematologi po jakimś czasie miałam robione ANA1 stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:1000 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty i jąderkowy SSA +++ , Ro-52 +,. Skierowano mnie do reumatologa który skierował mnie na kolejne ANA wynik 1:640 typ świecenia plamisty dodatkowo stwierdza się ziarnisty typ fluoresencji cytoplazmy komórek SSA +++, Ro-52 +, Ws +++. Bardzo prosze o pomoc w interpretacji wyników. Pozdrawiam

  1. Witam, a czy miała Pani przed ciążą stwierdzoną jakąś chorobę? Czy ciąża była prowadzona na sterydzie i heparynie? Wyniki ewidentnie wskazują na poważny stan zapalny tkanki łącznej. Była Pani diagnozowana pod kątem trombofilii? Udar jest niczym innym jak konsekwencją trombofilii, a ciąża to stan dużego ryzyka pod kątem nadkrzepliwosci. Z jednej strony współczuję sytuacji, z drugiej proszę dziękować losowi, że jest Pani wśród żywych, bo taka sytuacja niestety mogła się skończyć tragicznie. Powinna być Pani pod stałą opieką reumatologa, hematologa i immunologa.
   Pozdrawiam

   1. Magda

    Witam, dziękuję za odpowiedz 🙂 Przed ciążą nie stwierdzono u mnie żadnej choroby ale pierwszą ciąże poroniłam a w drugiej brałam leki na podtrzymanie,. W ciąży nie brałam steryd ani heparyny. Badania w kierunku trombofilii miałam robione i została wykluczona. Leczę się u reumatologa i w styczniu idę na oddział, ponieważ podejrzewają zespół antyfosfolipidowy. Wiem, że mogło się to skończyć dużo gorzej i bardzo jestem wdzięczna losowi że mogę się cieszyć życiem i moją rodziną, która bardzo mnie wspierała w tych trudnych chwilach. Pozdrawiam

    1. No właśnie, problemy z poronieniem były zapewne spowodowane trombofilią. Proszę się przebadać koniecznie, jakby planowała Pani kolejną ciążę, to koniecznie na żelaznym zestawie. Trzymam kciuki! Proszę siebie dbać. Pozdrawiam!

  2. Samo cesarskie cięcie jest już powodem do rozregulaowania organizmu. To jest poważny uraz który wymaga intensywnego leczenia przez organizm. Czy twoja blizna jest nadal sina? Jeżeli tak to nie dziwię się twoim objawom. Sprawdź tsh – odzwierciedlenie zapotrzebowania na energię i poczytaj o zespole ehlersa- danlosa. Mi po usunieciu macicy cały organizm się rozwalił.

 229. Rafał

  Witam ponownie, Pani Patrycjo. Dzisiaj odebrałem nowy wynik ANA4. Ostatnio robiłem badania pół roku temu. Kilkanaście postów wyżej są te wyniki, ale może przypomnę je w dużym skrócie. ANA1 dodatni, ANA2 słabo dodatni 1:160 (typ ziarnisty) nie wykryto antygenów itp. ANA4 dodatni 1:320 (typ ziarnisty), wszystkie antgeny zmieściły się w klasie „0” – negatywny, kontrola WS+++.
  Dzisiejszy wynik mocno mnie zaniepokoił 🙁
  ANA4 dodatni 1:320, typ ziarnisty, wszystkie antygeny zmieściły się w klasie „0”, oprócz jednego: dsDNA jest w klasie „graniczny” i kontrola WS+++.
  Na badaniu podane są „klasy”:
  „0” negatywny
  (+) graniczny
  + pozytywny
  ++ pozytywny
  +++ silnie pozytywny
  Co to może oznaczać Pani Patrycjo ?. Proszę bardzo o informację. Pozdrawiam serdecznie.
  Rafał.

  1. Witam Panie Rafale, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Wynik jest graniczny, można skontrolować badanie za pół roku i wtedy zobaczyć, czy coś się zmieniło.
   Pozdrawiam

 230. Anonim

  Witam Panią! Jestem szczęsliwa że trafiłam na Pani bloga, może Pani mi cos doradzi. Jestem w rozsypce i nie wiem czy sie z tego pozbieram 🙁 Od roku wiem że jestem posiadaczką tych strasznych przeciwciał ANA. Rok temu dostałam skierowanie na to badanie od ginekologa, do którego wybrałam się po poronieniu- i bingo- wyszły dodatnie ANA1 – 1:340 i ANA 2 -1:160 , oczywiscie doktorek zadowolony z siebie nie kazał robic innych badan. Zrobil stymulacje- udana, potem in vitro ktore rowniez sie udalo, ale niestety sytuacja sie powtorzyla- w 8 tygodniu znowu poronilam 🙁 Szok-zarowno dla mnie jak i lekarza. Postanowilam dzialac, zrobilam jeszcze raz ANA 2 i tym razem ANA 3 no i niestety ANA 2- 1:160, ANA 3- SS-A natywne (60kDa) (SSA) bardzo silnie dodatnie 🙁 Nie wiem co robic dalej? Co Pani o tym mysli? To moze byc toczen? czy z tak silnie dodatnim wynikiem SS-A (az 3 plusy) jest jakakolwiek szansa na dziecko?

  1. Hmm…trochę dziwna sprawa, ANA2 wychodzą Pani graniczne, a w ANA3 już wychodzi silny pozytyw. Być może sprawa ewoluuje. Co do tocznia – może i nie musi, samo posiadanie przeciwciał nie świadczy jeszcze o chorobie. Co do niepowodzeń położniczych – dobrze by było się przebadać immunologicznie. Sprawdzić poziom NK i allo-MLR na dobry początek, potem dalsza diagnostyka w zależności od wyników. ANA zasadniczo obniża się sterydem i jeśli tylko to miałoby być problemem, to rozwiązanie na to jest, jednak oprócz ANA mogą Pani wyjść inne „kwiatki”, np. za wysoki poziom NK, brak lub za małe hamowanie. Wtedy już jest problem bardziej złożony, leczenie również. „Zwykły” ginekolog może sobie z tym nie poradzić, no i koszty takiego leczenia zamykają drogę wielu parom. Na Pani miejscu zaczęłabym od badań i konsultacji u dobrego specjalisty ginekologa lub immunologa.
   Pozdrawiam!

  2. Aśka

   Czy znasz swój poziom TSH. Jeżeli jest pow. 3 to może oznaczać ze w organizmie występują procesy naprawcze. Co oznacza, że jesteś na coś „normalnego” chora. Przebadaj się.TSH głównie oznacza zapotrzebowanie na energię w organizmie. Kiedy masz objawy niedoczynności lub nadczynności, tarczycy anty-TPO ponad 500, TSH ponad 40 wtedy masz jakąś chorobę tarczycy. Jeżeli nie masz objawów niedoczynności i poziom TSH ok 3 lub wiecęj wtedy: nie uprawiaj sportów, odpoczywaj, dużo spij w nocy, jedz regularnie naturalne posiłki, nie przyjmuj dziwnych leków. Pozwól organizmowi odpocząć, zregenerować się i wyleczyć niewidoczne choroby. Jak napisałam TSH jest hormonem przysadki mózgowej a nie samej tarczycy. Poziom TSH wskazuje na intensywne prace naprawcze.Sama pierwszą ciążę poroniłam. Każde metody wymuszające zajście w ciąże obciążają organizm a organizm nie chce Ciebie ani innej kobiety obciążyć niepełnosprawnym dzieckiem. Jeżeli matka jest ogólnie przemęczona nie dopuszcza do zajścia w ciążę ani nie pozwala słabego płodu utrzymać. Odpocznij. Wielu kobietom to pomogło.

 231. Aga

  Witam serdecznie,

  Pisałam do Pani już kilkanaście postów wyżej. Nie będę już nawiązywać do tamtych treści, chciałam poprosić o interpretację aktualnych wyników ANA 4 – wynik dosłownie wygląda tak:
  I. ANA 2 met IIF – ujemny
  II. Immunoblot:
  RO-52 1
  SS-B 1
  Scl-70 0
  PM-Scl100 1,00
  Jo-1 1
  Centromer B 1
  PCNA 1
  dsDNA 5
  Histony 0,00
  Rybosomalne białko P 1,00
  PPJtest kompleksowy met. IIF 1,00
  Nukleoasomy 0,00
  DFS70 6,00
  Kontrola 146,00

  Co taki wynik może znaczyć? Czy należałoby co pół roku kontrolować?
  Serdecznie pozdrawiam!! i dziękuję

  1. Witam, wynik jest ujemny, nie ma powodu do niepokoju. Kontrolować zawsze można, ale podstaw do tego w tym wyniku nie widzę.
   Pozdrawiam

 232. Sylwia

  Witam
  Dzień przed świetami odebrałam wyniki ANA 3. Mam silnie dodatni Scl70 iDfs70.
  PPJ test metodą IIF I DID ENA obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistych mianie 1:160 i przeciwciał przeciwciał przeciwplazmatycznych w nianie 1:640.
  Czy mogę prosić o informację, Co to znaczy? Do lekarza wybieram sie po nowym roku.
  Objawów mam sporo, hashimoto od ponad 20 lat.
  Pozdrawiam

  1. Witam, dodatni antygen Scl70 jest charakterystyczny dla twardziny układowej. DFS70 świadczy ogólnie o stanie zapalnym, tym proszę się nie przejmować, ważny jest tutaj Scl70. Proszę się udać koniecznie na wizytę do lekarza, zapewne zleci dodatkowe badania.
   Pozdrawiam!

   1. Sylwia

    Bardzo Pani dziękuję.
    Pozdrawiam
    Sylwia

 233. Ja

  dobry wieczór, czy zerknęłaby Pani na wyniki moich badań? Nic nie rozumiem, a wizyta u reumatologa za jakiś czas dopiero…
  Jestem po badaniach ANA2 met.IIF i DID ENA (screening) (wrzesień) typ świecenia ziarnisty, z dodatnimi strefami chromosomowymi w mianie 1:1280. Nie wykryto niczego w ENA.
  Obecnie (grudzień) odebrałam wyniki ANA3 met. immunoblot i tutaj mam zaświecone następujące antygeny: Ro-52 (intensywność 1), Scl-70 (intensywność 1), PM-Sc1100 (intensywność 1), centromer B (intensywność 1), PCNA (intensywność 1), ds DNA (intensywność 16), histony (intensywność 2), AMA-M2 (intensywność 1), dfs70 (intensywność 200), kontrola (intensywność 140). Tylko dsDNA w klasie okazały się dodatnie – czyli mają oznaczenie z plusem, chociaż niepokoi mnie samo „zaświecenie się” antygenów. Badanie było zlecone na tocznia. Czy prawidłowym wynikiem powinno być zero intensywności poszczególnych wartości czy jednak one mogą się zaświecić? Inspiracją do badań:) było ugryzienie przez kleszcza, bóle mięśniowo-stawowe, suchość oczu, trzeszczenie stawów i ścięgien, osłabienie siły ręki. Czy wyniki wskazują, że mogę spodziewać się tocznia lub twardziny? Z góry dziękuję za odpowiedź,

  1. Witam, z reguły jest tak, że osoby z dodatnimi ANA mają nie jeden, a sporo różnych niespodzianek ujemnych, ale na wykresie daje się je zauważyć jako niezerowe. Jest to sytuacja bardzo powszechna (sama tak mam). Oznacza to nic innego, jak to, że dana osoba ma tendencję do autoimmunizacji, co nie musi wcale oznaczać wystąpienia konkretnej choroby. Pani wynik (dodatni), jednak jest to jeszcze bardzo „spokojny” wynik, powinien być za jakiś czas powtórzony, nie oznacza jednak w takiej wielkości jednostki chorobowej. Jednak DFS70 pokazuje, że w Pani organizmie ma miejsce stan zapalny (niezwiązany z chorobą tkanki łącznej). Co do boleriozy to potrafi ona namieszać w ANA i to bardzo.

   Pozdrawiam!

 234. Rafał

  Tak samo jest u mnie ;). W badaniu ANA 4, robionych w różnym czasie świecą się wszystkie antygeny. Mieszczą się co prawda w „klasie ujemnej”.Oprócz jednego dsDNA było (2) teraz jest (11), czyli w klasie granicznej.
  nRNP/Sm (2)
  Sm (0)
  SS-A (2)
  Ro-52 (1)
  SSB (4)
  Scl-70 (2)
  PM-Scl100 (3)
  Jo-1 (1)
  Centometr B (1)
  PCNA (2)
  dsDNA (2), poł roku temu, teraz (11)
  Nukleosomy (0)
  Histony (3)
  Rybosomalne białko (1)
  AMA-M2 (2)
  DFS70 (5)
  Kontrola WS (133).

  Do wyboru, do koloru, to dopiero zagadka ;). Ciekawe co się z tego wykluje

  Wszystkiego dobrego w tym Nowym Roku. Dużo dużo zdrówka !!!

  1. Rafał

   Też miałem kleszcza, dwa lata temu. Był mały i wbił mi się między palce, ale nie miałem żadnego rumienia itp. Trudno mi stwierdzić, ile godzin tam siedział i czy może mieć to związek z ANA. Chociaż w 2014r. moje ANA, były całkowicie ujemne …

 235. Aśka

  Ciekawy tekst. Dodam coś nowego. Czytałaś o niezróżnicowanej chorobie tkanki łącznej? a o zespole Ehlersa-Danlosa? czytając opisy tych dwóch chorób to tak jakby się czytał opis tej samej choroby. Jestem obecnie diagnozowana w kierunku ZED. Genetyk coś widział. Reumatolog jak nie ma wyników to się nic nie dzieje a ja konam z bólu. Nigdy nie miałam stanów zapalnych ani wyników zapalnych. Nigdy nie skarżyłam się na stawy.W 2015 roku przeszłam operacje na tkankach miękkich. W 2 tygodnie po operacji zaczęłam odczuwać bardzo silny ból brzucha. Po 4 miesiącach ból mięśni ramion i nieokreślone bóle około stawowe dłoni. Potem bóle stawów skokowych i nadgarstków.Od stycznia 2017 roku bóle się określiły i czuje je jako bóle ścięgien. Bolą mnie barki i biodra. Praktycznie nie mogę chodzić a stawy są w „idealnym porządku”. Teraz wyniki: ANA1 dodatni, TSH -7 (diagnoza hashimoto ale obecnie tarczyca jednorodna) i D3 – 13 ( dużo poniżej minimum). W 2015 roku ANA1 dodoatni i D3 18 (też poniżej minimum) TSH w normie. Moje wnioski: jako że TSH nie jest hormonem tarczycy a hormonem przysadki mózgowej nie należy interpretować wynik 7 jako chorobę tarczycy ale jako zapotrzebowanie organizmu na energię. D3 nie jest witaminą jest 1,25-hydrokscholekalcyferol (kalcytriol), to substancja o działaniu hormonalnym biorący czynny udział w budowie białek i trzeci element krew nie jako wskaźnik nieprawidłowości ale jako mobilny magazyn organizmu. A teraz proces analizy. Organizm który jest nadmiernie obciążony (pracą, sportem, operacje, poród) i myślę że nie muszą tu występować obciążenia genetyczne podlega procesom – mikrourazy, które nie dają odczynów zapalnych. Mikrorazy nie od razu powodują ból a dopiero wieloletnie, ból nieokreślony w początkowej fazie. Każde uszkodzenie w organizmie jest naprawiane, to fakt bezsporny. Organizm, który ciągle naprawia, zużywa różne elementy w tym D3. Skóra ma określoną maxymalną produkcję, więc spada poziom D3 (D3 z pożywienia jest to sladowa ilość). Organizm ma wysokie zapotrzebowanie energetyczne więc żąda dużo energii i tak wzrasta TSH. Jeżeli organizm dalej ciężko pracuje (bo nie ma wyników) zmienia się struktura tarczycy bez stanów zapalnych oraz bez objawów niedoczynności tarczycy bo to nie tarczyca jest chora tylko nie ma czym jej regenerować. Od 5 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim, przyjmuje eutyrox 37,5 dobowo i tarczyca jednorodna. Cud. A może fizjologia. Dodam że mam spondylozę odcinka lędźwiego z trzypoziomowa dyskopatią. Dyskopatie w pozostałej części kręgosłupa, skoliozy i tym podobne. Tężyczkę niekalcemiczną, uczulenie na ciepło. Reasumując ANA1 bez innych (ANA2 ANA3) to nie jest nic ważnego – może świadczyć o toczącym się wieloletnim procesie naprawczym białek w organizmie (mikrourazy) lub/oraz predyspozycji genetycznej – kolagenopatii o podłożu genetycznym. Tak myślę, a ja cierpię. Od maja jestem na coraz to silniejszych lekach przeciwbólowych a i tak żyję w bólu bo nie ma leków przeciwbólowych na ścięgna, a wystarczyłby odpoczynek i dobre jedzenie bogate w siarkę, żelazo i witaminę c wszystko w formie naturalnej. Czy Wy też byliście przeciążeni?

 236. Rafał

  Zrobiłem niedawno, samo badanie na P/c.p. dsDNA igG met.ELISA. Tylko, że na wyniku nie podane są żadne normy. Wygląda to tak:
  Parametr
  Anty-DsDNA

  Wynik
  0,22

  Jednostka
  Ratio

  L (LOW) –
  H (HIGH) –
  NORMA –

  To wszystko, nie mam pojęcia o co tutaj chodzi ?.
  Szukałem trochę w sieci, znalazłem różne normy, ale nie mam pewności, czy podane wartości są prawidłowe dla mojego rodzaju (metody) badania…
  Reference Values
  75.0 IU/mL (positive)
  Negative is considered normal.
  Reference values apply to all ages.

 237. Rafał

  Zrobiłem niedawno, samo badanie na P/c.p. dsDNA igG met.ELISA. Tylko, że na wyniku nie podane są żadne normy. Wygląda to tak:
  Parametr
  Anty-DsDNA

  Wynik
  0,22

  Jednostka
  Ratio

  L (LOW) –
  H (HIGH) –
  NORMA –

  To wszystko, nie mam pojęcia o co tutaj chodzi ?.
  Szukałem trochę w sieci, znalazłem różne normy, ale nie mam pewności, czy podane wartości są prawidłowe dla mojego rodzaju (metody) badania…
  Reference Values
  75.0 IU/mL (positive)
  Negative is considered normal.
  Reference values apply to all ages.

 238. Rafał

  Mam już pełny wynik z normą (tamten był online i nie zawierał norm).
  Anty-dsDNA ELISA
  Wynik 0.22
  1,0: wynik dodatni.

  Przy okazji zrobiłem RF, OB, CK, CRP, Kreatynina, mocz (łącznie z posiewem), pakiet wątrobowy, nerkowy, morfologia i hormony.

  Wynik RF 12,0 IU/ml zakres referencyjny (0,0 – 20,0)
  CRP 0,37 norma (0,00-5,00)
  OB 3mm norma (60).
  CK 105 U/l norma (<190)

  Reszta badań, morfologia, mocz, profil wątrobowy, hormony, elektrolity itd. W normie. Tylko żelazo podwyższone, tak mam już od kilku lat ;). Zawsze mam między 160-200 , gdzie norma jest 160. TIBC i ferrytyna zawsze w normie.
  Apropo RF, to czy u zdrowych osobników nie powinno być "0" ?

  1. Anonimowe

   Nie 🙂 Badanie te muszą być interpretowane tylko i wyłącznie ze stanem klinicznym pacjenta. Pacjentów z wysokimi wynikami bez objawów lub granicznymi zostawia się pod kontrolą. U niektórych możliwe , że nigdy nie rozwinie się choroba . Bardzo często pacjenci są zimmunizowani np. z wiekiem poziom kompleksów immunologicznych rośnie , co nie zawsze oznacza jednostkę chorobową.

 239. Joanna

  Dzień dobry,
  Tyle tu historii podobnych do moich, ze i ja odważyłam się zapytać.
  Od połowy listopada złe się czuje, zaczęło się od bólu ręki, potem plecy, nogi … wszystko całe ciało mnie bolało. Nie mogłam dotknąć sama siebie, pod wpływem delikatnego ucisku czułam już ból. Nie jestem w stanie nawet powiedzieć co dokładnie boli czy to kości czy mięśnie. Jak bole trochę ustały zaczęly się dziwne zawroty głowy, takie uczucie jakby ucisku w głowie, ktore ciagle czuje i szumy w uszach. Lekarze stwierdzili ze to od nadciśnienie, dostałam tabletki ale nic się nie zmieniło. Na dzień dzisiejszy pojawił się u mnie także obrzęk kostki u nogi i silny ból dużego palucha (usg wykluczyło zakrzepicę). Zrobiłam tysiące badań w tym ANA, którego wynik jest graniczny 1<100 dający obraz świecenia ziarnisty. Proszę o pomoc i sugestie czy to może być toczeń, jestem totalnie spanikowana i załamana. Mam 25 lat a czuje się jak wrak człowieka. Wszystko boli i ciagle to uczucie dziwne w głowie…

  1. Witam,
   gdyby to był toczeń, to ANA miałaby Pani silnie dodatnie, a Pani wynik jest graniczny, więc moim zdaniem nie tu leży problem. Może Pani dla potwierdzenia wykonać badanie antykoagulant toczniowy i wtedy wszystko będzie jasne.
   Pozdrawiam!

  2. Nie będę omawiała wyników. Mój wpis jest z 11 stycznia, przeczytaj go. Zapoznaj się z chorobą Zespół Ehlersa- Danlosa ze strony fundacja Marfan. Przeanalizuj swoje życie i życie członków rodziny. Ta choroba – a nawet predyspozycja to nie wyrok. Ja jestem stara i bardzo byłam przeciążona, u mnie nadziei raczej niema, ale u ciebie? Rada 1. jeść naturalne produkty bez konserwantów bogate w wit ,C żelazo i siarkę czyli surowe mięso (tatar, łosoś, czerwone owoce i warzywa bez dotowania, wątróbkę, mniej chleba pszenno-żytniego itp) i oczywiście słońce bez wysiłku – wit D. Mniej wysiłku fizycznego, czyli zakaz sportów wyczynowych i wysiłkowych, siłowni, dźwigania, rąbania itp. oraz zakaz alkoholu. Z doświadczenia wiem że alkohol negatywnie wpływa na kolagen w organizmie. Dużo snu szczególnie w nocy a jak jesteś zmęczona to i w dzień. Ja skończyłam studia i pracowałam do 52 roku życia. Pozwól organizmowi zregenerować kolagen który jest wszędzie a będziesz znowu zdrowa i sprawna – oczywiście jeżeli jest to ZED. Odpoczynek i zdrowe jedzenie jeszcze nikomu nie zaszkodził. Powodzenia.

 240. Ilona

  Witam.
  Proszę o interpretację
  RNP/sm – 58 +++
  RNP 70 – 16 +
  Ro 52 – 108 +++
  kontrola – 93 +++
  pozostałe parametry negatywne
  Bardzo dziękuję.

  1. Witam,
   proszę udać się z wynikami do reumatologa lub immunologa. Powinien zlecić dodatkowe badania pod kątem tocznia.

   Pozdrawiam!

 241. Anonimowe

  „Przeciwciała przeciwjądrowe ANA (Anti Nuclear Antibodies) to przeciwciała skierowane przeciwko przeróżnym antygenom jądrowym oraz cytoplazmatycznym. Posiadają one właściwości fluorescencji (świecenia)…”
  Hej , świetnie prowadzona strona! Wybacz, może wyjdę na czepialską, ale studiuję Analitykę Medyczną i trochę mnie gryzie to zdanie. Nie wiem, czy można poweidzieć , że przeciwciała mają właściwości fluorescenji. Z tego co mi wiadomo to jeszcze takie nie istnieją. Bo to nie one mają tę właściwość, tylko fluorochrom , którym są wyznakowane .

 242. Joanna

  Pisałam kilka postów wyżej… proszę o interpretację wyników, ja już z tych nerwów nic z tego nie rozumiem
  O21] P-ciała p/jadrowe i
  p/cytoplazmatyczne (ANA2)
  graniczny (wartosc referencyjna miano < 1: 100) a1 – 9:25
  30-01-2018
  Metoda immunofluorescencji posredniej (IIF) STWIERDZONO obecnosc przeciwciał
  przeciwjadrowych w mianie 1:100 dajacych na komórkach HEp-2 obraz swiecenia
  ziarnisty.
  Metoda Immunoblotu NIE STWIERDZONO obecnosci przeciwciał przeciw: RNP/Sm,
  Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl100, Jo-1, centromerowemu białku B, PCNA,
  dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P, AMA-M2, DFS70.

  ANA Profil 3
  ANA Profil 3 : (wartosc referencyjna: ujemny) a1 – 9:25
  30-01-2018
  Metoda immunofluorescencji posredniej (IIF) STWIERDZONO obecnosc przeciwciał
  przeciwjadrowych w mianie 1:100 dajacych na komórkach HEp-2 obraz swiecenia
  ziarnisty.
  Metoda Immunoblotu NIE STWIERDZONO obecnosci przeciwciał przeciw:
  RNP/Sm ujemny
  Sm ujemny
  SS-A natywne (60 kDa) ujemny
  Ro-52 (52 kDa) ujemny
  SS-B ujemny
  Scl-70 ujemny
  PM-Scl ujemny
  Jo-1 ujemny
  Centromer B ujemny
  PCNA ujemny
  dsDNA ujemny
  Nukleosomy ujemny
  Histony ujemny
  Rybosomalne białko P ujemny
  AMA-M2 ujemny
  DFS70 ujemny
  Interpretacja wyniku badania uzalezniona jest od całosci

  1. Wynik jest graniczny, a wszystkie antygeny ma Pani ujemne. Nie ma się do czego przyczepić.

 243. Wojtek

  Dzień dobry,

  Proszę o pomoc w interpretacji wyników ANA4.

  „W badanej surowicy krwi metodą immunofluorescencji pośredniej (IFF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 typ świecenia ziarnisty i chromosomów w mianie 1:160.

  miano = 1:160 – wynik słabo dodatni.

  Z antygenów dodatni jest tylko DFS70 (silnie dodatni). Czytając poprzednie wątki, jeśli dobrze rozumiem, wynika, że dodatni DFS70 wpływa na dodatnie ANA i zarazem silnie wyklucza choroby tkanki łącznej. Bardzo proszę o potwierdzenie/informację.

  Z góry dziękuję!

  1. Dokładnie tak, nie ma powodu do niepokoju.

 244. Indi

  Mam takie pytanie
  Mój wynik ANA 2 był dodatni ale 7 dni wcześniej skończyłam brać duomox 1000mg x2 dziennie. Czy po takim czasie od skończenia kuracji antybiotyk mógł mieć wpływ na wynik przeciwciał?

  1. Witam,
   z reguły wszelkie badania immunologiczne, zwłaszcza te, które są obrazem stanów zapalnych w organizmie, zleca się wykonywać w stanie „zdrowia”, tzn. nie podczas choroby, nie tuż po niej. Należy odczekać jakiś czas, aby organizm się zregenerował i obniżył markery zapalne. Jeśli badanie było wykonywane tuż po chorobie, to proszę je powtórzyć co najmniej za miesiąc.
   Pozdrawiam!

 245. Rafał

  Witam ponownie, Pani Patrycjo. Nawiązując do moich dodatnich ANA, postanowiłem zrobić badanie na poziom witaminy D. Witamina 25(OH)D Total.
  Wynik poniżej:
  16,0 ng/ml (strzałka w dół).
  Normy:
  0-20 ng/ml Niedobór.
  20-30 ng/ml Stężenie niewystarczające.
  30-50 ng/ml Stężenie optymalne.
  50-100 ng/ml Stężenie wysokie.
  >100 ng/ml Stężenie potencjalnie toksyczne.

  Czy w związku z moim wynikiem, mam już coś łykać? Jeżeli tak, to ile i czego najlepiej?
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Łykać 🙂 Do lata nie zostało już wiele, raptem 3 miesiące, więc przez ten czas proponuję 2×2000 j.m. (1 tabl. rano i 1 wieczorem), a od czerwca proszę się nie chować przed słońcem, odstawić suplementację, a po lecie od września, października powrócić i suplementować przez całą zimę po 2000 j.m.
   Pozdrawiam!

 246. WIOLA

  Witam, pisałam do pani wcześniej doradzila mi Pani abym w celu diagnozy tocznia zrobiła badanie antykolagulantu toczniowego przypomnę moje wyniki:
  P/c.p.jadrowe i p.cytoplazmatyczne(II F ,Hep-2,DID) (ANA2) (ICD-9:).
  ANA2 W badanej surowicy krwi wykryto przeciwciala przeciwjadrowe (ANA) o typie świecenia homogennym i mianie 160.Badania wykonano pośrednią metodą immunofluorescencji(IF) na przełyku malpy.
  W metodzie immunodyfuzji wobec ekstraktów grasicy Nie Wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA ( SM, RNP,LA/SS-B,PM-SCL,SCL-70,JO1, Ku, Aca,Mi-2,Ro/SS-A, rybosomalnych, fibrylarynowych, RNA- polimerazie,cytoszkieletowych).

  Badanie :
  Antykardiolipinowe IgG <2,0 GPlu/ml
  Antykardiolipinowe IgM<2,0MPlu/ml

  Antykolagulant toczniowy: ujemny.
  Kapilaroskopia komentarz:
  Nieregularny układ kapilar, na ogół skróconych, o poszerzonym stożku, ramieniu zylnym i tetniczym. Niektóre kapilary szczątkowe, obecne są również obszary awaskularyzacji.Niekiedy w lepiej zachowanych kapilarach jest obrzęk okołonaczyniowy.Przeplyw krwi na ogół ziarnista.Wynik badania wskazuje na znaczne zaburzenie mikrokrazenie w przebiegu wtórnego zespołu Reynauda.
  Dodam że mam ciągle czerwone ręce a mianowicie końcówki palców rak jak i u stóp często też pieka mnie palce u stóp i trochę puchna.
  Dziękuję na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

  1. Nie ma Pani tocznia. Ma Pani natomiast zmiany w mikrokrążeniu, co już Pani sama zaobserwowała. Nie ma na to lekarstwa, zaleca się nie wystawiać rąk na zimno, raczej ocieplać. Wspomagać też układ krążenia (polecam resveratrol w kroplach), ew. czerwone wino, ruch fizyczny (ale bez przeciążania się), zdrowy tryb życia, ograniczyć stres i używki itp. I żyć szczęśliwie 🙂

   Pozdrawiam!

 247. martyna

  witam, zrobiłam badanie ANA3 , wyszło dsf70 -silnie dodatni ,dsDNA – graniczny. Co to oznacza ?

  1. dsDNA proszę się nie przejmować, Dsf70 – wskaźnik stanu zapalnego, ale niezwiązanego z chorobą tkanki łącznej.

   Pozdrawiam

 248. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz. Dlaczego mam się nie przejmowac dsDNA? z tego co Pani napisała na blogu wywnioskowałam ze dsDNA pojawia się przy toczniu. Pozdrawiam

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz. Dlaczego mam się nie przejmowac dsDNA? z tego co Pani napisała na blogu wywnioskowałam ze dsDNA pojawia się przy toczniu. Pozdrawiam

  1. Bo wynik jest graniczny (nie dodatni), na razie nie ma powodu do niepokoju.

 249. Indi

  Czy istnieje korelacja pomiędzy wysokim ANA a podwyższonym MID w morfologi? WBC w morfologi -7,0 MID podwyżony od dłuższego czasu(poziom 9,5 do 12,9%, w najnowszym badaniu 10,4%)
  Pozdrawiam

  1. Może i nie musi. Jeżeli za ANA jest odpowiedzialna układowa choroba tkanki łącznej i mamy ewidentnie toczący się stan zapalny, to MIDy mogą być podwyższone. Pani wynik jednak nie jest wynikiem wybitnie niepokojącym, nie dopatrywałabym się tutaj jakichś ukrytych poważnych chorób, przynajmniej do czasu wyniku oscylującego w takich zakresach.

 250. Indi

  Witam odebrałam wyniki ANA3
  Dodatnie Centromer B (++) 37
  DFS70 (+++) 120
  WS (+++) 118
  Cała reszta ujemna c to może oznaczać?
  Pozdrawiam

  1. Centromery B występują przy twardzinie układowej. Sama je posiadam, jednak w o wiele większym mianie, a mimo to twardziny nie posiadam. U Pani wynik jest dodatni, na pewno do kontroli. Proszę umówić się do reumatologa lub immunologa, może zleci dodatkowe badania. Ważne jest to, czy posiada Pani jakieś objawy? Jeśli nie, to zapewne usłyszy Pani od lekarza, że taka Pani uroda, ale zawsze lepiej jest sprawę kontrolować.

   Pozdrawiam!

 251. WIOLA

  Witam ponownie i mam jeszcze pytanie czy te badanie ujemne na antykolagulant toczniowy i przeciwciala antykardiolipinowe wykluczaja tocznia ? Czytałam gdzieś że można mieć tocznia i ujemny wynik i trochę się zmartwilam ponownie:( pozdrawiam serdecznie

  1. Odpowiem tak – jak się ma tocznia, to w którymś z wyników musi się on ujawnić, czy to w koagulancie, czy w przeciwciałach kardio., czy w ANA. Z reguły występuje dodatni wynik w więcej niż jednym badaniu.

 252. Kasia

  Witam, ja równiez poproszę o interpretacje moich wyników:
  Antykoagulant toczniowy – ujemny
  PPJ (ANA$) met. IIF i immunoblot (15 antygenów) (ICD-9: O21)
  ANA2 – ujemny
  W badanej surowicy krwi metoda immunofluoresencji posredniej (IIF) na komórkach Hep-2 NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciwjądrowych i przeciwcytoplazmatycznych.
  W opisie antygenów Centromer B (CB) wynik 10 (+) graniczny, kontrola (ws) +++, pozostałe antygeny negatywne, tzn sa przy niektórych wypisane wartosci: 1, 2 lub 4 ale mieszcza sie w klasie 0.
  (czy mozliwy jest taki wynik przy ujemnym ANA2? i co oznacza?)

  P/c p.antygenom cytoplazmy neutrofilów (IIF) ANCA wynik ujemny

  P/c antykardiolipinowe klasy IgA, IgG, IgM – ujemne

  P/c przeciw mieśniom gładkim ASMA (N91) – w badanym materiale WYKRYTO obecnosc przeciwciał przeciw mięsniom gładkim. Miano 1:80

  TSH 1,436
  wit. d3 metabolit25(OH) 20,30 – zaczęłam juz suplementacje
  W morfologii delikatnie podwyższone Neutrofile 70.4 przy normie 45.0 – 70.0
  Ob, crp, Sód, potas, Kreatynina, białko calkowite, Bilirubina całkowita, tarczyca – wszystko w normie

  I teraz powtórzone badanie ANA po miesiącu w innym labolatorium: Przeciwciała przeciwjądrowe ANA: w badanym materiale w mianie 1:80 NIE WYKRYTO obecnosci przeciwcial przeciwjądrowych
  BLOT ANA/ENA ujemny
  Wszystkie 15 antygenów – wynik ujemny
  I teraz pytanie moje brzmi: czy centromer B(CB) to jest to samo co CENP-B bo w tym badaniu sa inne skróty, a jesli to samo to czy to możliwe że w pierwszym badaniu wyszlo granicznie a po miesiacu (w innym labolatroium) ujemnie?
  Na koniec dodam ze badania te zlecił mi ginekolog poniewaz jestem po 3 poronienach, 2 miały miejsce przed urodzeniem zdrowego dziecka (ciaża jednak była bardzo cięzka i towarzyszyły jej silne bóle) oraz trzecie po donoszonej ciązy. Nie mniej jednak jak czytam wszystkie spostrzeżenia to niestety ale równiez posiadam pewne dolegliwosci dosc uciażlwe w codziennym zyciu, najgorsze to uczucie zmeczenia, brak sił, bóle głowy, ktorych nigdy wczesniej nie było, strasznie wypadajace wlosy pomimo zazywania witamin, probelmy z koncentracja i pamiecia, nadmierne pocenie się, dziwne uczucie w oczach (cos jakby zawroty, lub porównywalne do uczucia po alkoholu, dodam ze nie pije ale zdarza sie raz na miesiac wypic jedno piwo kobiece 🙂 i wtedy mam takie samo uczucie jakby delikatnego odurzenia) w ostatnim tyg ból serca promieniujący na cała lewa reke i bark (byc moze to ze stresu).
  Rozpisałam sie strasznie. Rozumiem ze nie musi Pani znac odpowiedzi na wszystkie pytania, ale za kazdą jedna bee wdzieczna. Na wizyte u lekarza czekam, gdyz nie mam jeszcze wyników kariotypów.

  1. Witam,
   bardzo Pani współczuję utraty ciąż i rozumiem Pani ból oraz determinację do szukania odpowiedzi na pytania, dlaczego tak się dzieje. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.
   Co do wyników, to wynik ANA jest ujemny, co oznacza, że nie tu leży problem. To, że w pierwszym badaniu wynik wyszedł graniczny niczego nie wnosi, nie traktuje się tego, jako wynik dodatni, każde laboratorium ma swoją czułość, inne normy, więc w Pani przypadku mamy do czynienia po prostu z wynikiem ujemnym i nie ma tutaj czego szukać (ten skrót to to samo, chodzi o markery centromerowe). Co do Pani samopoczucia, to proszę wykonać podstawowe badania, jak wygląda kwestia cholesterolu? Wiem, o czym Pani pisze, jeśli chodzi o odczucia, miewałam podobnie i też się głowiłam, z czego to jest. Zauważyłam, że po wyeliminowaniu stresu, zmianie kuchni na lżejszą, mniej tłustą, wprowadzeniu stałego ruchu fizycznego i dodatkowo resweratrolu w kroplach, objawy ustąpiły. Nie wiem, czego dokładnie to była zasługa, ale coś zadziałało. Odstawiłam także alkohol, zwłaszcza wieczorny (alko wyrzuca insulinę, której na wieczór chcemy unikać, bo następnego dnia człowiek jest mega otępiały) 🙂
   Proszę zadbać o siebie, to bardzo ważne. Życzę powodzenia!

   1. Kasia

    Bardzo dziekuje za odpowiedz, byc moze to wlasnie stres, brak ruchu w ostanim czasie maja wplyw na moje samopoczucie. Przyznam ze te wyniki mnie troche dobily bo pierwsza reakcja to była taka, ze na pewno jestem chora 🙁 teraz juz troszke inaczej na to patrze dzieki takim informacjom jak tutaj. Podziwiam, ze z taka cierpliowscia odpisuje Pani na wszytskie pytania. Jeszcze razdziekuje i pozdrawiam.

 253. Lukasz

  Witam widzę że Pani jest jak doktor już mam pytanie wyjechałem I przed wyjazdem zrobiłem badania ana 1 dodatnie ana 2 słabo dodatnie stwierdzono przeciwciała przeciwcytoplazmatyczne miano 1:160 ana3 wszystko ujemne tylko pm-scl (pm) intensywnosc 8 wynik graniczny is paru miesięcy pobolewaja ramiona i strzelają stawy wszystkie szukałem. Pomocy i w internecie a nie mogę narazie iść do lekarza może pani pomoże

  1. Lukasz

   Dodam że badania p anca I c anca wyszły ujemne czym różnią się w badaniu ana przeciwciala przeciwjądrowe od przeciwcytoplazmatycznych?

   1. Na tę chwilę nic konkretnego nie wychodzi z tych Pana badań. Nie ma tu póki co konkretnej jednostki chorobowej. O ANCA może Pan przeczytać tutaj: http://hashimotkawracadozdrowia.pl/przeciwciala-przeciwcytoplazmatyczne-anca/

 254. Lukasz

  Czyli myśli Pani że nie ma choroby? To czemu słabo dodstnie? I co może znaczyć pm-scl

 255. Lukasz

  Słabo rozumie te badania i opisy i jakoś może jesteś w stanie mi to wyjaśnić na chłopski rozum i co te wyniki oznaczają co to może być co robić dalej może jakiś badania?

 256. Lukasz

  W ana3 pm-scl (pm) jest (+) czyli słabo dodatni miano 1:160 przeciwcytoplazmatyczne

 257. Natalia

  Hej, staramy sie z mezem o dziecko po poronieniu ginekolog kazala zrobic ana1 wyszlo slabo dodatnie 1:160 swiecenie jaderkowe wyslalam jej wynik meilowo a ona odpisala ze przy staraniu o dziecko konieczne jest podanie sterydow co o tym sadzisz? A co jesli nie mam zadnej choroby.. ciagle sie waham teraz zrobilam badania ana3 i czekam na wynik. A co jesli mi wyjdzie jakas choroba powinnam brac te sterydy? I czy tylko przy staraniu? A jesli nic nie wyjdzie? Nie wiem co mam robic nie chce zmieniac ginekologa bo prowadzila juz pierwsza ciaze i wszystko bylo ok. Dziekuje za odpowiedz

  1. Przy tak niskim mianie nie wprowadzałabym sterydów, bo mogą narobić więcej szkody, niż pożytku. Jest to bardzo niski wynik, prawie że graniczny. Ginekolodzy często proponują wprowadzenie sterydów metodą prób i błędów. Proszę zastanowić się, zanim podejmie Pani decyzję, bo steryd to nie witamina C, niesie za sobą poważne konsekwencje dla organizmu.
   Pozdrawiam!

 258. Darek

  Witam
  Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku,dodam że moje objawy to pojawiające się bóle w okolicy szyi i barku,bardzo lekkie zaczerwienienie na policzkach i nosie,wszystko to zaczyna sie na wiosnę (kwiecien)z chwilą pojawiania się coraz silniejszego słońca.W tym czasie pojawiają sie tez poranne zaburzenia żołądkowe,nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych.
  Zaobserwowałem te objawy od okolo 4 lat które zawsze przychodzą wiosną a uspokajają się pod koniec lata
  Oto moje wyniki
  P/c p. jądrowe i p. Cytoplazmatyczne -Dodatni
  P/c p. jądrowe ana-miano(ICD-9: 021)
  Miano 1 1:320
  Miano2 1:1000
  AnA profil 3 (ICD-9: 021) -Negatywny

  Rnp/sm ujemny
  Sm ujemny
  Ssa ujemny
  Ro 52 ujemny
  Ssb ujemny
  Sci-70 ujemny
  Pm-Sci100 ujemny
  Jo-1 ujemny
  Centromer B ujemny
  Pcna ujemny
  dsDNA. Ujemny
  Nuklesomy ujemny
  Histony ujemny
  Rybosomalne bialko P ujemny
  AMA-M2 ujemny
  DFS70 ujemny
  Kontrola KO 137(silnie pozytywny)
  Proszę o poradę
  Darek

  1. Z przedstawionymi wynikami coś jest nie tak lub były wykonywane w odległym od siebie czasie. Z ANA3 wynika, że nie ma żadnej choroby tkanki łącznej, mało tego, DFS70 nawet jest ujemny, więc mamy tu pod kątem reumatycznym i ogólnym okaz zdrowia. Jednak wcześniej podane jest wysokie miano 1:1000, będące wynikiem silne dodatnim. Jedno się z drugim kłóci. Radzę zmienić laboratorium i powtórzyć badania.

 259. Anna

  witam. Dostałam taki wynik:
  „PPJ (ANA1)met.IIF, test przesiewowy dodatni.
  W badanej surowicy metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) na komórkach HEp-2 STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych i/lub przeciwcytoplazmatycznych” co to oznacza? proszę o pomoc

  1. Oznacza to, że ma Pani w sobie przeciwciała ANA, jak w poście powyżej lub ANCA jak tutaj: http://hashimotkawracadozdrowia.pl/przeciwciala-przeciwcytoplazmatyczne-anca/

 260. Anita

  Witam,
  czy mogę prosić o jakieś wskazówki? Wyniki mojej mamy Ana 1 dodatni, Ana 2 słabo dodatni, Ana3 SS-A 60 +++, RO-52 +++. Czekamy na wizytę u reumatologa i szukam informacji czego się spodziewać. …

  1. Reumatolog zapewne przebada mamę pod kątem tocznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*